Najdlhší visutý most na svete spojil dva kontinenty. Turci preklenuli Dardanely

Most cez Dardanely
Zdroj: iStock

Turecko v piatok 18. marca slávnostne zahájilo prevádzku najdlhšieho visutého mosta na svete, ktorý preklenul prieliv Dardanely. Vybudovanie mosta trvalo päť rokov a náklady na jeho stavbu sa vyšplhali na 3,4 miliardy dolárov, uviedla miestna tlač.

Rozpätie medzi piliermi je 2 023 metrov, čo je o niekoľko desiatok metrov viac ako v prípade japonského mosta Akaši Kaikjó, ktorý doteraz držal svetový rekord. Dĺžka zároveň odkazuje na budúci rok, keď bude Turecko oslavovať 100. výročie svojej existencie. Celková dĺžka mosta, ktorý je súčasťou novej diaľnice, je zhruba 4,6 kilometra.

Slávnostnej akcie sa zúčastnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a juhokórejský premiér Kim Pu-kjon, pretože firmy z tejto ázijskej krajiny sa podieľali na stavbe infraštruktúry.

Most cez Dardanely
Most cez Dardanely | Zdroj: Shutterstock

Úrady sa rozhodli slávnostne otvoriť most na výročie námornej bitky o Dardanely z roku 1915, keď sa osmanskému námorníctvu podarilo odraziť útok nepriateľských jednotiek. Táto bitka figuruje aj v oficiálnom názve mosta. Dĺžka hlavného rozpätia 2 023 metrov pre zmenu odkazuje na sté výročie založenia Tureckej republiky v roku 2023.

Most automobilistom výrazne skráti spojenie medzi oboma brehmi prielivu. Cesta trajektom trvala zhruba hodinu, po moste by mala podľa úradov zabrať šesť minút. Európsku a ázijskú časť Turecka prepájajú aj tri cestné mosty nad Bosporom.

Most cez Dardanely
Most cez Dardanely | Zdroj: Shutterstock
red
KategórieAktuálneZnačky