Most číslo 513-006 cez rieku Váh v hlohovci.

Po necelom roku rekonštrukcie sa most v Hlohovci otvoril pre dopravu

Partneri sekcie:

Informoval o tom predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

Most ponad rieku Váh na ceste II/513 v Hlohovci bude opäť sprejazdnený pre motorové vozidlá v pondelok od 18.00 hodiny. Prvé prímestské autobusy sa na most vrátia 10. januára.

Pôvodný termín otvorenia bol stanovený na 30. novembra. Zhotoviteľ však avizoval časový sklz v prácach kvôli počasiu a potrebe dodržania technologických postupov. Otvorenie pre automobilovú dopravu sa tak posunulo na 23. decembra, no pre už raz spomenuté dodržanie postupov a tiež skúšku zaťažiteľnosti, ktorá sa naplánovala na január, sa aj tento termín stal neplatným.

Záťažová skúška mosta v Hlohovci.
Záťažová skúška mosta v Hlohovci. | Zdroj: Facebook/Trnavský samosprávny kraj

„Most bol uvedený do predčasného užívania na základe záverov rokovania kompetentných orgánov v pondelok 9. januára 2023, počas ktorého boli zohľadnené najmä výsledky skúšky zaťažiteľnosti mosta. Režim premávky je upravený dopravným značením,“ uvádza sa na webovom sídle TTSK.

Most číslo 513-006 cez rieku Váh má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. Obnova asfaltu v roku 2006 nevyriešila problém s jeho poškodenou konštrukciou. V roku 2018 diagnostika odhalila jeho veľmi zlý technický stav (6. zo 7. stupňov).

V lete 2019 bola po diagnostike mosta vylúčená nákladná doprava s váhou presahujúcou 12 ton. Jeho rekonštrukcia sa začala 9. februára, pričom na jej začiatku  kraj uviedol, že projekt opravy bude stáť  5,4 milióna eur. Most pre dopravu zavreli v posledný marcový deň.  TTSK získal na opravu nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

„O otvorení mosta rozhodol okresný úrad na základe výsledkov skúšky zaťažiteľnosti mosta, ktorá dopadla veľmi dobre. To znamená, že sa naplnil účel rekonštrukcie, ktorým bolo zvýšiť bezpečnosť a stabilitu mosta,“ dodal Jozef Viskupič.