Na pracovnom trhu SR je akútny nedostatok pokrývačov a strechárov

Na slovenskom stavebnom pracovnom trhu je podľa výrobcov strešných krytín chronický nedostatok profesionálnych pokrývačov a strechárov. Problém chcú riešiť v spolupráci so školami a Ministerstvom školstva SR.

„Kým trh šikmých striech v ostatných piatich rokoch narástol o 25 %, počet profesionálnych pokrývačov ostáva prakticky nemenný, na Slovensku je ich približne 1 900,“ uviedol dnes pre TASR riaditeľ pre predaj a marketing spoločnosti Bramac Marian Brezovský. Dodal, že z prieskumu, ktorý mapoval zákaznícke správanie v roku 2006, vyplynulo, že takmer 50 % Slovákov zveruje práce na streche odborným pokrývačom a strechárom. V tomto roku prieskum ukázal, že toto číslo vzrástlo už na celkovo 74 %.

Brezovský informoval, že začali preto spolupracovať so SOU stavebným na Kukučínovej ulici v Košiciach. Približne 40 rokov sa učebný odbor strechár totiž nevyučoval. SOU ho zaviedlo len vlani a na budúci rok bude končiť prvých šesť absolventov, uviedla riaditeľa školy Katarína Bíla. Bramac pomáha pri ich vyučovaní stavebným materiálom a pracovnými a ochrannými pomôckami. Začal aj informačnú kampaň nízkorozpočtového pilotného projektu, ktorý, ak sa osvedčí, uplatnia medzi žiakmi základných škôl a rodičmi aj v ďalších regiónoch Slovenska. Cieľom je presvedčiť cieľovú skupinu, že strechárske remeslo, ako každé iné, má zlaté dno, dodal Brezovský. Pre budúci školský rok chcú získať pre SOU plný počet – 36 žiakov pre učebný odbor strechár, u ktorého nie je problém uplatniť sa na trhu práce.

Podľa Brezovského by bol optimálny stav pokrývačov na Slovensku, vzhľadom na veľký dopyt po nich na trhu práce, približne 3 000. Spoločnosť Bramac si už buduje vlastné pokrývačské zázemie projektom Autorizovaný pokrývač Bramacu, ktorých má zatiaľ 127 a v roku 2008 ich chce zvýšiť o 10 %. Doteraz urobili aj školenia a kurzy pre približne 7 000 záujemcov, ale nie všetci sa rozhodli pri tomto remesle ostať. Systémové riešenie však spoločnosť vidí hlavne v príprave dorastu a v podchycovaní záujmu o pokrývačské remeslo na základných školách a SOU.

Zdroj: TASR