Súťaž XELLA

Možnosť zúčastniť sa súťaže o návrh prezidentskej vily sa pomaly končí

V roku 2020 organizuje Xella už 25. ročník medzinárodnej súťaže pre študentov architektúry. Tohtoročné zadanie oficiálne zverejnila prezidentka SR Zuzana Čaputová a je mimoriadne lákavé – navrhnúť rekonštrukciu prezidentskej vily na Slavíne.

Aké je vlastne zadanie?

Vytvoriť projekt, ktorý by premenil schátranú vilu na Slavíne na dôstojné bývanie vhodné pre prezidenta SR. Kreativite sa medze nekladú, no netreba zabudnúť na fakt, že vila by mala reprezentovať, oficiálne prijímať návštevy a zodpovedať štandardom v súlade s bezpečnosťou. 21 storočie sa nesie v znamení ekológie, a preto by študenti mali zvážiť udržateľnosť materiálov a technológií a taktiež využiť potenciál pozemku v duchu bezbariérovosti a smart dizajnu.

Čo je motiváciou vyhrať?

Víťaz/víťazi získajú 4 000 €, druhé miesto získa peňažnú odmenu vo výške 2 000 € tretie miesto bude odmenené sumou 1 000 €. Samozrejme, okrem finančnej výhry budú práce medializované, čo zásadne pomôže pri štarte kariéry.

Termín odovzdania

Registrácia do súťaže bola spustená ešte v roku 2019, posledný termín, kedy sa môžu študenti registrovať, je 23. 2. 2020. Súťažné návrhy je potrebné odovzdať najneskôr do 24. 2. 2020 do 16.00 hod. na sekretariáte súťaže v SR alebo ČR.

Na celú súťaž dohliada odborná porota, ktorá posúdi anonymné študentské práce v 3 kolách hodnotenia. Bude zostavená z 12 známych mien slovenskej a českej architektúry.

Najnovšie informácie o súťaži