image 101569 25 v1
Galéria(8)

Life Challenge 2018

Po prvých dvoch úspešných udeľovaniach ocenení vo Viedni v roku 2014 a v Madride v roku 2016 sa slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Life Challenge konalo 14. júna 2018 v priestoroch Slovenskej filharmónie v Redute v Bratislave.

01 2
01 portada vista m30 nocturna
526 non residen campus 8
a94r1382
kab4187 1017 1
kmb1837 0516
paulaner 2

Life Challenge sa stáva pojmom: Baumit ponúka takmer neobmedzené možnosti pre jedinečný charakter každej budovy – výberom materiálov, štruktúr, tvarov a farieb. Táto skutočnosť stála pri zrode myšlienky zorganizovať súťaž pre najkrajšie európske fasády Baumit Life Challenge, ktorá sa dnes teší veľkej obľube, a tak sa pokračuje v sérii súťaží každý druhý rok už po tretí raz.

Viac ako 320 projektov v 6 kategóriách
Na galavečer 14. júna 2018 bolo pozvaných približne 500 hostí zo všetkých 27 krajín spoločnosti Baumit – medzi boli najlepší architekti, investori a partneri Baumit. Viac ako 320 projektov hodnotila vopred v 6 kategóriách Rodinný dom, Bytový dom, Nebytová stavba, Zateplený objekt, Renovácia historických objektov a špeciálna kategória pod názvom „Štruktúra podporuje dizajn“ nezávislá odborná porota.
Víťaz každej kategórie získal okrem ocenenia finančnú odmenu vo výške 6 600 eur. Celkový víťaz získal cenu Life Challenge Award 2018 a finančnú odmenu vo výške 9 900 eur.

Bratislava first
„Bratislava je rodným mestom jednej z našich najúspešnejších a najctižiadostivejších krajín Baumit. Nebolo preto príliš veľkým prekvapením, keď Baumit Slovensko získalo ocenenie Life Challenge Award 2016 s pozoruhodným projektom „Škôlka Limbach“ od architektov Rezníka & Poláka,“ povedal Robert Schmid. A tak príbeh pokračuje ďalej – trofej Life Challenge sa zo západu Európy vracia späť do jej srdca.

Shortlist
V súťaži sa hodnotili predovšetkým štruktúra a stvárnenie fasády, ale samozrejme aj celková architektúra projektov. Medzinárodná odborná porota pozostávajúca z 13 renomovaných architektov zostavila prostredníctvom online hlasovania zoznam so 6 najlepšími projektmi v každej kategórii, tzv. shortlist, ktorý bol zverejnený začiatkom apríla. Týchto 6 × 6 najkrajších fasád Baumit bolo v hre o prvú cenu, pričom víťazov vybrala odborná porota na svojom zasadnutí bezprostredne pred odovzdávaním cien. Na odovzdávanie ocenení sú do Bratislavy boli pozvané všetky projektové tímy kandidátov z tzv. shortlistu.

Názory na Life Challenge
Andrey Pashenko z ukrajinského štúdia architektov A. Pashenko referuje o svojich zážitkoch z Life Challenge: „Zúčastnil som sa tejto súťaže dvakrát a vždy som bol ohúrený jej fantastickou atmosférou. Po prvý raz to bolo finále vo Viedni, ktoré som si skutočne užil, ale merítko a nezameniteľná „chuť“ prezentácie v Madride mi doslova vzali dych. Jedinečná šou prezentovaných stavieb, to bola mimoriadna kombinácia možností moderných prezentačných technológií servírovaná spolu s tými najkrajšími emóciami. Rozhodnutie Baumitu organizovať takúto súťaž zvyšuje jeho kredit a som presvedčený, že vynaložené prostriedky sa mnohonásobne vrátia v podobe mimoriadnej reputácie značky. A napokon – knižná publikácia Life Challenge, ktorú sme obdržali ako darček bola plná špičkových, inšpiratívnych objektov. Bola naozaj obohacujúca skúsenosť – vidieť čo ľudia robia, ako to robia a to všetko veľmi dobre zorganizované.“

Názor verejnosti sa taktiež počíta
Okrem názoru odbornej poroty prebehlo na stránke lifechallenge.baumit.com verejné hlasovanie, kde mohla verejnosť vybrať svojho favorita.

Kategória: Rodinný dom
Pavilion in a Hayrack, Vrhe, Slovenia

Kategória: Bytový dom
Beautiful Elderly life, Izola, Slovenia

Kategória: Nebytová stavba
Student club – South Bohemia, České Budejovice, Czech Republic

Kategória: Zateplený objekt
Torre 30. Madrid, Madrid, Spain

Kategória: Renovácia historických objektov
Paulaner Brewery, München, Germany

Špeciálna kategória “Štruktúra podporuje dizajn”
House Marie, Baden, Austria

Hlavná cena_ Life Challenge Award 2018
Collective housing and health centre, Barcelona, Spain

Všetky informácie o súťaži Life Challenge 2018, o prihlásených objektoch, fotografie a detaily o porote nájdete na www.lifechallenge.baumit.com

Členovia odbornej poroty:

Predseda poroty:
Andrea Bacová
Slovensko,
Slovak University of Technology

Richard Černý
Česká republika,
Siadesign Liberec s.r.o.

Mensur Demir
Bosna a Hercegovina,
Int’l University of Sarajevo

Enrique Álvarez
Sala Walther, Španielsko,
Estudio Alvarez-Sala

Markus Hillegaart
Nemecko, Strauss & Hillegaart GmbH

Maja Ivanič
Slovinsko, Dessa gallery

Mehpare Evrenol
Turecko, Evrenol
Architects

Heinz Neumann
Rakúsko, HNP architects
ZT GmbH

Andrey Pashenko
Ukrajina, Architectural bureau A. Pashenko

Piotr Kostka
Poľsko, Kostka & Kurka
Architects

Radu Teaca
Rumunsko, Bureau for Architecture ARTLINE

Simone Zoia
Taliansko, VALERI.ZOIA
Architetti Associati

Tsvetan Petrov
Bulharsko, Ivo Petrov – Architects

ZDROJ: Tlačová správa spoločnosti Baumit, spol. s r.o.