kupovanie zakazok alebo boj o prezitie
Galéria(2)

Kupovanie zakázok alebo boj o prežitie

Čakanie na zákazky – slovné spojenie definujúce súčasnosť stavebného priemyslu. Tiahnuce sa výberové konania a o štvrtinu nižšie ceny ako v čase pred piatimi rokmi prehlbujú čierne myšlienky stavbárov. Výraznejšie zlepšenie podľa nich neprinesie ani budúci rok. Budú preto ďalej reštrukturalizovať, prepúšťať a ak to pôjde, tak niektorí aj „kupovať“ zákazky. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2013 analytickej spoločnosti CEEC Research.

kupovanie zakazok alebo boj o prezitie 7216 big image
Slovenské stavebníctvo stále čaká na príliv plánovaných veľkých stavebných zákaziek od štátu. Tie by mohli pomôcť nielen veľkým firmám, ale formou realizácie subdodávok aj stredným a menším firmám. Taktiež by sa mohla zlepšiť aj v minulosti fungujúca a teraz úplne chýbajúca segmentácia trhu – t.j. o veľké zákazky sa uchádzali najmä veľké spoločnosti a do menších výberových konaní sa skôr hlásili stredné a malé firmy. Spomínané veľké zákazky sú však aktuálne iba v procese výberových konaní, a preto už v tomto roku výkonu sektora, ani stavebným firmám nepomôžu. Ako dopĺňa minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek: „Nedávno sa podpísal kontrakt na stavbu veľmi dôležitého diaľničného úseku Svrčinovec-Skalité, a v záverečných fázach sú tendre na desiatky kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Bohužiaľ, kvôli mnohým námietkam, ktoré vznášajú samotné stavebné firmy, termín ich ukončenia nie je v rukách rezortu dopravy.“

Vzhľadom na spomínané chýbajúce veľké zákazky sú riaditelia stavebných spoločností ohľadom výsledku sektora pre 2013 aktuálne pesimistickejší ako v prvej polovici tohto roka – v marci predikovali pokles 4,6 percenta a v júni 4,3 percenta. Teraz takmer tri štvrtiny firiem (72 percent) očakáva taktiež pokles, ten by mal byť však väčší, a to až 6,5 percenta. Vážnosť situácie potvrdzuje aj Anton Barcík, Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Považská cementáreň, a. s.: „Aj keď všetci by sme chceli zmenu k stabilizácii čo najskôr, ja osobne na budúci rok takú zmenu neočakávam. Rok 2014 bude pre stavebné spoločnosti ďalším rokom, v ktorom nebudú riešiť rozvojové programy, ale pri pretrvávajúcej stagnácii hlavným motívom zostane boj o holé prežitie. Oživenie slovenského stavebníctva očakávame až v roku 2015.“

A to potvrdzujú aj najnovšie čísla – o udržanie sa na trhu a prácu pre svojich zamestnancov sa bude bojovať aj v budúcom roku. Ak sa naplnia predpovede, Slovensko zažije šiesty rok stavebnej krízy. Podľa výsledkov štúdie by už však nemal byť taký výrazný – predstavitelia firiem hovoria o miernom znížení výkonu sektora, a to o 1,6 percenta (v júni pritom ešte verili v mierny rast o 1,0 percenta a v marci v rast o 0,5 percenta). Pomôcť by mali práve spomínané veľké štátne zákazky.

Celá situácia tiež negatívne dopadá aj na dodávateľov stavebných spoločností a vplyv na ekonomiku sa tým len prehlbuje. Ako potvrdzuje Peter Knap, Managing Director, TERRASTROJ spol. s r. o.: „Rok 2013 je rokom ďalšieho poklesu stavebnej produkcie, a tým aj predaja stavebných strojov (do konca júna až o 25 % oproti roku 2012), čo sú alarmujúce čísla a výhľad do konca roka nie je nijako optimistický. S poklesom stavebnej produkcie klesá vyťaženosť prostriedkov firiem, a tým aj potreba servisných prác a dodávok náhradných dielov. Realizácia veľkých štátnych zákaziek je životne dôležitá pre celý sektor a naň nadväzujúce subdodávky. Bez toho bude rok 2014 kritický.“

O problémoch sektora jasne vypovedá aj skutočnosť, že stavebné spoločnosti majú v tomto období, v stavebnej sezóne, vyťažené len tri štvrtiny svojich kapacít (zamestnancov a strojov), celých 25% kapacít stojí a firmy ich musia bez možnosti využitia stále financovať. To samozrejme nie je dlhodobo udržateľné a ak nenastane rýchla zmena, budú v blízkej budúcnosti na trhu vidieť ďalšiu redukciu kapacít prípadne odchody častí firiem z trhu. „Na trhu je príliš veľké množstvo stavebných a obchodných firiem, ktoré stavebné práce nerealizujú, len ich manažujú a prekupujú. Každá spoločnosť je zodpovedná za svoju cenotvorbu. Nízke ceny by nemali byť obhajobou za nekvalitu. Redukcia a vyčistenie stavebného trhu nastane len vtedy, ak sa nebude beztrestne tolerovať, že straty spoločnosti (z nesprávnych manažérskych rozhodnutí a z nízkych cien) nakoniec zaplatia poddodávatelia a dodávatelia materiálov,“ povedal Juraj Škorvánek, Obchodný riaditeľ, Ingsteel, spol. s r. o.

Výsledkom prebytku kapacít na trhu sú aj výrazné prepady v cenách realizovaných prác. Vyhladovanie na trhu je také veľké, že podľa riaditeľov sa priemerný rozdiel medzi očakávanou cenou investora a reálnym výsledkom výberového konania, napr. pri verejných zákazkách odchyľuje až o 29 %. Aktuálne až 56 % firiem potvrdzuje, že získava aj zákazky, ktoré čiastočne dotujú, t.j. realizujú na ich stratu. To samozrejme škodí ako podmienkam a trhovému prostrediu v rámci slovenského stavebníctva ako celku, tak aj samotným týmto firmám. Tieto ak rýchlo nezískajú nejaké ziskové zákazky, z ktorých by mohli spomínané straty sanovať, ukončia svoju činnosť vďaka problémom s cashflow a platobnej neschopnosti.

„V slovenskom stavebníctve (rovnako ako v ČR) sa objavil možno nie úplne nový termín, zato však s úplne novým významom: zákazku sme si kúpili. Čo nemá nič spoločné s korupciou, ale s tým, že pre získanie zákazky musela firma ponúknuť takú cenu, ktorá je nižšia ako náklady potrebné na jej vykonanie, a rozdiel potom sama reálne doplatí,“ opisuje situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Viac informácií môžete získať v Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva Q3/2013, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť na webových stránkach spoločnosti CEEC Research – www.ceec.eu

Ilustračné foto: Dano Veselský