BIM konferencia 2022
Galéria(43)

Kam sa posunulo BIM projektovanie na Slovensku? Odpovede priniesol 8. ročník národnej konferencie

Digitalizácia stavebníctva je nezvratný osud. Nadšenci, sympatizanti, záujemcovia a používatelia BIM technológie sa v tom utvrdili aj na tohtoročnej národnej konferencii v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton.

Pre účastníkov konferencie bolo pripravených 18 prednášok v štyroch blokoch, 17 príspevkov rovnako štvorblokového workshopu a ešte výstavná časť expo, ktorú hostilo foayer hotela.

Slovenských a českých prednášajúcich doplnili zahraniční „spíkri“ z Poľska, Maďarska, Nemecka, Srbska či Slovinska. Kľúčovú prednášku konferencie odprezentoval hneď na úvod prvého bloku viceprezident a riaditeľ BA Infrastructure Finland Risto Räty z Fínska. Ocenenie za najlepšiu prednáškou konferencie získal Martin Mišún, BIM manažér Deltra Group SK, ktorý hovoril o spolupráci v medzinárodnom BIM tíme.

Digitalizácia stavebníctva je nezvratný osud

Aj keď to na Slovensku ešte stále úplne tak nevyzerá, aj naše stavebníctvo postupne smeruje do novej, modernej etapy. Z ankety, ktorú v tomto roku pre BIM asociáciu Slovensko (BIMAS) zodpovedalo 1058 respondentov vypláva, že až 21,5 % opýtaných už využíva BIM vo svojej práci., čo predstavuje 4,5-percentný nárast oproti prvým ročníkom konferencie.

BIM však nemusí hrať úlohu len pri projektovaní novej budovy. Michal Ukropec, konateľ 5.0 technologies poslucháčom ukázal, aké rôzne využitie môže mať digitálne dvojča, ktoré okrem vytvorenia 3D modelu budovy dokáže plne monitorovať napríklad chod továrne či výrobnej haly, alebo dokonca celej mestskej štvrte.

Prezident BIMAS a konateľ firmy ACREA Michal Pasiar zdôraznil, že BIM šetrí financie až vtedy, keď sa s informáciami, ktoré poskytuje, pracuje každý deň na viacerých úrovniach správy a údržby budovy za predpokladu neustáleho aktualizovania dát.

1Z2A2915
Martin Mišún počas prednášky Spolupráca v medzinárodnom BIM tíme. | Zdroj: Miro Pochyba

To, že BIM je v praxi štandardom, platí najmä v zahraničí, ale postupne aj u nás. Veď už sa aj verejné zákazky začínajú zadávať s požiadavky na prácu s BIMom. Viceprezident a riaditeľ BA Infrastructure Finland Risto Räty odprezentoval pozitívne príklady úspešných projektov z minulosti, kde demonštroval viaceré výhody digitalizovaného stavebníctva.

Ak sa však niekto dostane do kooperácie v medzinárodnom BIM tíme, môže ťažiť aj z poznatkov, ktoré poslucháčom prezradil Martin Mišún z Delta Group SK. Držiteľ ceny pre najlepšiu prednášku tohtoročnej konferencie sa venoval základných pravidlám pre efektívnu spoluprácu, komunikáciu či koordináciu činností pri práci so zahraničnými kolegami z celej Európy.

Efektívnosť, efektívnosť a znova efektívnosť

Ak by sa na konferencii udeľoval titul najpoužívanejšieho slova, tak po pojme BIM by na druhé miesto najvýraznejšie ašpirovala efektívnosť. Práve tá je jedným z mnohých benefitov práce s BIMom, čo zdôraznil aj Dávid Sándor, VDC koordinátor zo spoločnosti Proma, na príkladovej štúdii výrobnej haly v Dubnici nad Váhom, ktorá bola riešená ako „Design and Build“ projekt.

Pridal sa k nemu tiež Daniel Vajdík, stavbyvedúci z YIT Slovakia. „Stavba na BIM reaguje vynikajúco,“ povedal vo svojej prednáške o digitalizácii stavebných procesov, kde ukázal presné príklady toho, ako efektívne dokáže riešiť problémy priamo na stavenisku.

„Samozrejmosťou sú informácie získavané prostredníctvom QR kódov, či systém notifikácií pre tablety alebo smartfóny,“ zdôraznil Vajdík vo svojom príspevku.

BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022 | Zdroj: Miro Pochyba

„Obmedzujeme chyby, máme menej starostí a šetríme čas,“ zaznelo z úst prednášajúceho Martina Lichého. „Bez BIMu by boli jednotlivé vrstvy systémov potrubí či káblov neprehľadné, následkom čoho by stúpli aj náklady na montáž,“ dodal projektový manažér Hilti Slovakia.

Jednou z noviniek tohtoročnej konferencie bola oblasť akustiky, o ktorej hovoril akustik Martin Jedovnický z AkuDesign. Na dvoch konkrétnych ukážkach oboznámil prítomných s pracovným postupom akustika pri BIM projektovaní.

„BIM nie je softvér ani produkt, BIM predstavuje digitalizáciu stavebníctva,“ Tomáš Funtík, viceprezident BIM asociácie Slovensko.

„Ako organizátor prirodzene chceme, aby účastníci odchádzali spokojní, aby sa k nám na konferenciu radi každoročne vracali. V rámci konferencie sa preto snažíme prinášať prednášky smerované na ľudí, ktorí sa s informačným modelovaním stavieb len zoznamujú, ale aj na expertov, ktorí sú ďaleko na vyššej odbornej úrovni,“ povedal viceprezident BIM asociácie Slovensko Tomáš Funtík

Ten okrem toho vyzdvihol príspevok Martina Jedovnického: „Mnohé profesie napríklad ešte nebývajú pevnou súčasťou BIM projektov, preto sme napríklad tento rok zaradili prednášku zameranú na akustiku.“

Súčasný stav implementácie BIMu na Slovensku

Digitalizácii stavebníctva sa nedá brániť donekonečna, niekedy to takmer vyzerá tak, ako by sme sa jej na Slovensku chceli, ako jedna z posledných krajín, vyhnúť. Z tohto pohľadu by mal byť štát jednoznačne lídrom, ktorý by zavelil a nastavil jednotné pravidlá a štandardy pre nasadenie BIM na projektoch.

Aj prieskum organizátora konferencie ukázal, že medzi respondentami, ktorí BIM už dnes aktívne využívajú (21,1%), prevláda ako dôvod využitia BIM ich vlastná iniciatíva. Požiadavka na trhu, napr. vo verejnom sektore, je dnes minimálna, čo zaznelo aj v prednáške prezidenta BIMaS Michala Pasiara.

BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022 | Zdroj: Miro Pochyba

Na druhej strane, z dát, ktoré zbiera BIM asociácia Slovensko vyplýva, že z roka na rok klesá podiel tých, ktorí neočakávajú, že BIM niekedy využijú. Medzi dôvodmi pomalej implementácie BIMu na Slovensku by sme našli napríklad zabehnuté zvyklosti, mentálne nastavenie účastníkov stavebného procesu, mylnú domnienku, že BIM je len nástrojom projektanta či zlý odhad nákladov celej technológie.

„V zásade si myslím, že konferencia dobre odzrkadlila situáciu s BIM technológiou na Slovensku, ale aj v zahraničí. Videli sme čo všetko dokáže, ale aj to, v akých oblastiach máme aktuálne nedostatky. Mnohokrát sa na trhu šíri len akési PR pre BIM, ale pre nás je dôležité, aby samotní účastníci šírili dobrú myšlienku a nielen aktuálne, ale aj pravdivé informácie o BIM. Veríme totiž, že zvyšovaním povedomia a popularizáciou témy napomáhame ľudom, ktorí budú sú na rozhodujúcich pozíciách pochopiť pravý a pozitívny prínos BIMu,“ dodal na záver viceprezident BIM asociácie Slovensko, Tomáš Funtík.

BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022 | Zdroj: Miro Pochyba
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
BIM konferencia 2022
1Z2A2854