ASB koláž

Aj v tomto roku vydávame tradičný špeciál o najlepších stavbách Slovenska

Špeciál ASB TOP stavby Slovenska vychádza piaty raz. Doteraz sme v ňom predstavili viac ako 250 stavieb. Mnoho slušných, viacero priemerných, ale aj také, ktoré nezaujali výškou investície, ale architektúrou.

Zachytili sme, samozrejme, taktiež všetky rozsiahle, výrazné až ikonické stavby postavené na Slovensku od roku 2017. A hoci architektúra a stavebníctvo nie je šprint na 100 metrov, radenie stavieb podľa výšky investície umožnilo vytvoriť akési rebríčky. Tie najlepšie demonštrujú výraznú stavebnú činnosť ostatných rokov na Slovensku.

Verili by ste, že v prvom ročníku ASB špeciálu bolo tou No. 1 stavbou Twin City, ktoré de facto zahájilo výstavbu dnešného bratislavského downtownu? Na druhom mieste vtedy skončil Zuckermandel. V roku 2019 bol investične najnáročnejšou stavbou Národný futbalový štadión, za ním nasledovala Westend Plazza a veža Nivy Tower. V pandemickom roku kolaudovali Sky Park. Minuloročným neohrozeným víťazom bola autobusová stanica Nivy Centrum, druhé miesto obsadila Klingerka.

Objednať špeciál ASB: TOP stavby Slovenska

Z rebríčkov vidno, že na prvých priečkach jednoznačne dominujú stavby umiestnené v bratislavskom downtowne. O to viac ma teší, že tento ročník priniesol dve silné stavby, ktoré sa nachádzajú mimo neho: dlhoočakávanú rekonštrukciu SNG a na slovenské pomery až neuveriteľne rýchlo postavenú Nemocnicu Bory. Nechýba ale ani zástupca lokality Mlynské Nivy: na druhom mieste sa objavuje posledný projekt HB Reavis, ktorý týmto ukončil svoju developerskú aktivitu na Slovensku.

Mimochodom, viete, ako by vyzeralo prvých 5 miest, keby sme zoradili všetky stavby z posledných piatich ročníkov podľa výšky investície?

  1. SKY PARK (2020), investícia 420 mil. €, Penta
  2. Nivy Centrum + Tower (2021), investícia 345 mil. €, HB Reavis
  3. Nemocnica Bory (2022), investícia 240 mil. €, Penta
  4. Twin City + Twin City Tower (2018), investícia 180 mil. €, HB Reavis
  5. Národný futbalový štadión (2019), investícia 120 mil. €, NFŠ

O tom, aká situácia je na našom trhu dnes, sa dozviete na nasledujúcich stranách. Príjemné čítanie. šéfredaktorka časopisu P. S. V tomto ročníku sme sa rozhodli rozdeliť stavby podľa typológie a s radosťou konštatujeme, že okrem najsilnejšej bytovej výstavby sme na Slovensku za posledný rok skolaudovali množstvo pekných občianskych stavieb, čo je pre spoločnosť nepochybne dobrá správa.