cerpacia stanica matuskovo vitazom nemetschek structural user contest 2013

Čerpacia stanica Matúškovo víťazom Nemetschek Structural User Contest 2013

Nemetschek Structural Group oznámil víťaza súťaže User Contest 2013 organizovanej s podtitulom Inšpirácie v projektovaní. Do súťaže boli prihlásené jedinečné a inovatívne projekty popredných svetových projekčných firiem a architektonických ateliérov.

Nezávislá medzinárodná porota zložená z deviatich odborníkov z praxe, výskumných ústavov a vzdelávacích inštitúcií posudzovala 127 projektov z 28 krajín. Víťazi boli vybraní pre každú zo štyroch hlavných súťažných kategórií, kde sa posudzovala originalita projektu, jeho náročnosť, využitie softvéru a aplikovanie Open BIM.

Nemetschek Structural Group odmenila víťazné projekty celkovou sumou 9 000 €; každý víťaz dostal 1 500 €.

Víťazi v týchto kategóriách sú

  • Kat . 1 – Budovy: SICA – Múzeum európskych a stredomorských civilizácií (Marseille, Francúzsko)
  • Kat . 2 – Dopravné stavby a konštrukcie:  Ney & Partners – lávka pre peších „Vluchthaven“ (Amsterdam, Holandsko)
  • Kat . 3 – Návrh priemyslových budov a prevádzok:  ARCADIS Belgium – letecký hangár s kancelárskymi priestormi (Brusel, Belgicko)
  • Kat . 4 – Špeciálne projekty: VISIA s.r.o. – zastrešenie benzínovej stanice (Matúškovo, Slovensko)

Okrem toho boli udelené dve zvláštne ceny
Zvláštna cena poroty za Open BIM: Grontmij Nederland BV – nový energetický inštitút Wuhan (Wuhan, Čína)
Cena za výrobu a výstavbu: AECOM – pavilón „Serpentine Gallery 2013“ (Londýn, Veľká Británia)

Dr ir. Jean-Pierre Rammant, riaditeľ Nemetschek Structural Group, vysvetľuje, „Tento už ôsmy ročník našej inžinierskej súťaže je skutočnou oslavou vynikajúcich diel našich užívateľov. Tohtoročná súťaž so svojimi 127 projektmi od 97 firiem z 28 krajín pokorila všetky rekordy. Tieto vysoko kvalitné projekty dobre ilustrujú, aké výsledky môže skvelý inžinier dosiahnuť s naším softvérom. Sme na našich užívateľov hrdí, rovnako ako na ich prínos pre globálnu inžiniersku komunitu.“

Open BIM a udržateľnosť
Pán Rammant zdôrazňuje nenahraditeľnú úlohu Open BIM a dôležitosť udržateľnosti v tohtoročnom rozhodovaní, čo porota podčiarkla udelením osobitnej ceny poroty za Open BIM firme Grontmij za ich projekt nového energetického inštitútu Wuhan (nazývaného tiež Energetická kvetina). Táto budova v tvare vodnej ľalie je uznávaná ako jedna z najviac udržateľných a ekologických budov sveta.

Vo svojom posudku porota uviedla: „Boli sme ohromení jedinečným dizajnom, hodnotením podľa BREEAM ako“ vynikajúci „(podľa všetkého sa bude jednať o prvú kancelársku budovu s BREEAM hodnotením“ vynikajúci „- BREEAM hodnotí ekologickú náročnosť budov) a dôsledným využitím BIM. Primárnym cieľom návrhu bolo dosiahnutie najvyššej možnej životnosti. Projekt bude vzdelávacou a školiacou platformou pre budúcnosť.“

Všetkých 127 projektov bude vytlačených vo farebnej 300-stranovej knihe Inšpirácie v projektovaní. Kniha podrobne popisuje technické výzvy každého projektu a spôsob využitia softvéru od skupiny Nemetschek Structural Group. Viac než 5 000 kópií tejto knihy bude distribuovaných zadarmo.

Podrobne o súťaži na http://nemetschek-scia.com/sk/company/news/vyhlasenie-vitazov-sutaze-nemetschek-structural-user-contest-2013-inspirations