Kúpalisko Šaľa

Byty, hotel aj športové zázemie. V Šali chcú využiť pozemok bývalého kúpaliska

Spoločnosť Ava stav plánuje vybudovať v Šali projekt Šaľa Residence, Sport and Spa. Zámer uvažuje o výstavbe bytov, hotela, wellnessu s vonkajším bazénom, športového zázemia a podzemného parkovania v areáli bývalého kúpaliska. Zástupca investora Alexander Gyurkovics predstavil zámer na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 12. februára.

Developerský projekt by mal byť rozšírením projektu v neďalekých Diakovciach. Jeho súčasťou by bolo 140 bytov na troch podlažiach a apartmánový byt na štvrtom podlaží, hotel s fitness centrom, 400 štvorcových metrov bazénov, päť sáun, na spodnom podlaží hotela by mala byť reštaurácia. Podzemné parkovanie by bolo určené pre 161 vozidiel.

Zastavanosť by dosiahla 40 percent. Súčasťou projektu by bolo ihrisko a park pre deti, zeleň. Investor zároveň prisľúbil možnosť spolupráce na výstavbe športovej haly, ktorú mesto plánuje vybudovať.

Viceprimátor Róbert Tölgyesi navrhol, aby mestské zastupiteľstvo pripravilo možnosti, ako by mohlo mesto naložiť s pozemkom bývalého kúpaliska. Mesto si môže podľa jeho slov určiť podmienky, za akých chce pozemok predať alebo prenajať, ako s ním chce ďalej naložiť. „Ak nastane zhoda, môžu sa pripraviť podklady na verejnú obchodnú súťaž na tento pozemok,“ skonštatoval. Poslanci jeho návrh schválili.

Šalianske kúpalisko bolo dostavané v roku 1969 a do prevádzky bolo uvedené v letnej sezóne roku 1970. Areál sa nachádza v lokalite za Sídliskom Váh. Kúpalisko malo veľký bazén s rozmermi 50 x 21,5 m, malý bazén s detskou šmýkačkou a detský bazén. Po revolúcii bolo stále ťažšie nájsť riešenie, ako udržať prevádzku kúpaliska. Bola stratová, kúpalisko v 1997 definitívne zatvorili.

V roku 2021 sa objavili plány, že spoločnosť ewia sa chystala kompletne zrekonštruovať areál bývalého kúpaliska v Šali po jeho dlhodobom chátraní a opätovne ho sprístupniť verejnosti. Projekt sa však nikdy neposunul do realizačnej fázy.