GALA 2021
Galéria(64)

ASB GALA 2021: Pozrite si ocenené firmy a osobnosti

V poradí 15. ročník ocenení ASB GALA prebehol tento rok už tradične pred plným hľadiskom. Ocenených bolo spolu desať spoločností a tri osobnosti.

Zo slávnostného galavečera 3
Zo slávnostného galavečera 66
Zo slávnostného galavečera 65
Zo slávnostného galavečera 64
Zo slávnostného galavečera 63
Zo slávnostného galavečera 62
Zo slávnostného galavečera 61
Zo slávnostného galavečera 60

ASB Osobnosťou architektúry a stavebníctva sa podľa odbornej poroty stal Ing. arch. Iľja Skoček ml. – architekt a predseda predstavenstva SKA. „Som tu dnes večer v dvojjedinej pozícii, ako architekt a ako predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov. Pre architekta je dosť frustrujúce, keď sa presadí a dostane ocenenie ako úradník,“ žartoval na galavečeri Skoček.

Odborná verejnosť si hlasovaním na www.asb.sk spomedzi nominovanej pätice osobností vybrala dekana Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave prof. Ing. arch. Pavla Gregora, PhD., ktorý sa zaslúžil o vznik tzv. vertikálnych ateliérov, kde môžu študenti rôznych ročníkov súčasne študovať pod vedením vybraného architektonického štúdia. V aktuálnom školskom roku si študenti vyberajú spomedzi 25 uznávaných slovenských architektonických ateliérov.

Vyžrebovaní výhercovia z účastníkov internetového hlasovania verejnosti, ktorí získavajú ročné predplatné časopisu:

 • Zuzana M., Šaľa / časopis Záhrada
 • Viera P., Žilina / časopis Stavebné materiály
 • Karolína D., Ostrava / časopis ASB
 • Miroslav K., Bratislava / časopis Môj dom
 • Michal K., Gbeľany / časopis Lonely planet
 • Drahoslava C., Košice / časopis Urob si sám

„Som potešený, že som získal práve cenu verejnosti. Chcem dúfať, že významná časť hlasov pochádza aj od našich študentov a bývalých študentov. Som presvedčený, že študenti podporujú úsilie súčasného vedenia urobiť z fakulty modernú, inovatívnu a progresívnu inštitúciu. Pevne verím, že sa nám to darí,“ uviedol Pavel Gregor pri tom, ako si ocenenie prevzal.

V predošlom ročníku ASB GALA prišlo k zmene v kategórii ASB Developer roka. Nominácie sú výsledkom hodnotenia jednotlivých projektov, na základe ktorých sa do súťaže developerské spoločnosti kvalifikujú. Objektívne kritériá zostavila realitno-poradenská spoločnosť JLL spolu s organizátorom súťaže – vydavateľstvom JAGA. Kvalitatívne a kvantitatívne kritériá sú zostavené tak, aby medzi najlepšími mohli byť nielen veľkí hráči, ale aj takí, ktorí stavajú menšie, ale kvalitné a prínosné projekty.

V aktuálnom ročníku boli ocenené 3 developerské kategórie. Ocenenia ASB Developer roka v segmente rezidencie si odniesli spoločnosti YIT Slovakia (1. miesto), J&T REAL ESTATE (2. miesto) a ITB Development (3. miesto).

HB Reavis uspel s projektom Nivy Tower a získal hlavnú cenu v segmente administratívy. CTP Invest SK si odniesol hlavnú cenu v segmente priemyslu a logistiky. Víťazom hlasovania verejnosti podľa asb.sk sa stala Proxenta.


Stavebná firma roka so zmenami

V tomto roku sme pristúpili k čiastočnej objektivizácii hodnotenia i v kategórii ASB Stavebná firma roka. Na základe finančných a ekonomických údajov zostavila spoločnosť CRIF – odborný partner tejto kategórie – nominácie, o ktorých následne hlasovala odborná porota. „Cielene sme sa odklonili od hodnotenia spoločností s najvyšším obratom, ktoré každoročne uverejňujeme v ročenke ASB ALMANACH, a dali šancu spoločnostiam, ktoré vedeli v minulom roku najšikovnejšie využiť svoj potenciál,“ približuje Peter Halász, konateľ vydavateľstva JAGA.

Aj v tomto prípade sme sa rozhodli odmeniť viacerých. Firmy s obratom nad 35 miliónov eur hodnotíme v hlavnej kategórii, no laureátov vyhlasujeme aj v kategórii ASB Stredná stavebná firma – od 10 do 35 miliónov eur – a v kategórii ASB Malá stavebná firma s obratom 5 až 10 miliónov eur.

Ocenenia získali Strabag (ASB Veľká stavebná firma, ktorá sa stala aj víťazom hlasovania podľa asb.sk), NOPE (ASB Stredná stavebná firma) a HM Košice (ASB Malá stavebná firma).


Po ročnej pauze redakcia časopisu opäť odovzdala ocenenie ASB Špeciálna cena. Laureátom sa stal zakladateľ a majiteľ slovenského vydavateľstva SLOVART Juraj Heger najmä za popularizáciu svetovej i domácej architektúry. „Z publikácií vydavateľstva Slovart cítiť, že obsah je dôležitý, no forma nezaostáva. Ak hovoríme o popularizácii architektúry, nezabúdajme ani na knihy o slovenskej architektúre v anglickom jazyku, ktoré zviditeľňujú to najlepšie, čo na Slovensku máme,“ dopĺňa Denisa Kureková, šéfredaktorka časopisu ASB.

Výsledky ASB GALA 2021

ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Ing. arch. Iľja Skoček ml.
 • Víťaz internetového hlasovania: Prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD.
ASB Veľká stavebná firma roka
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Strabag
ASB Stredná stavebná firma roka
 • Víťaz podľa odbornej poroty: NOPE
ASB Malá stavebná firma roka
 • Víťaz podľa odbornej poroty: HM Košice
ASB Stavebná firma roka
 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Strabag
ASB Developer roka v segmente rezidencie
 • 1. miesto: YIT Slovakia
 • 2. miesto: J&T REAL ESTATE
 • 3. miesto: ITB Development
ASB Developer roka v segmente administratívy
 • Víťaz: HB Reavis
ASB Developer roka v segmente priemyslu a logistiky

Víťaz: CTP Invest SK

ASB Developer roka
 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Proxenta
ASB Špeciálna cena
 • Juraj Heger – vydavateľstvo SLOVART