Rezidencia Lakepark poskytuje súkromie aj panoramatické výhľady na Máchovo jazero

Rezidencia Lakepark

Tajomstvom opradený hrad Bezděz tvoriaci panorámu nad Máchovým jazerom a tamojší kraj vôbec už v minulosti inšpirovali mnohé osobnosti. Legenda o mníchmi ukrytom poklade stála pri zrode opery Bedřicha Smetanu Tajomstvo a Karel Hynek Mácha tu zase našiel námet na svoje najcitovanejšie májové verše. Ani súčasní architekti nechceli zaostať v kreativite za skladateľmi a básnikmi a v obci Staré Splavy pri Máchovom jazere navrhli rezidenčný projekt Lakepark, aktuálne vyhlásený za stavbu roka Libereckého kraja 2018.

Projekt Lakepark residence v Starých Splavoch na brehu Máchovho jazera bol na úspech doslova predurčený. Už počas výstavby získal napr. Cenu architektov v súťaži Realitný projekt roku 2016. Teraz teda projekt spoločnosti EBM Group pridal v súťaži Stavba roka Libereckého kraja 2018 dve najvyššie ocenenia: Okrem hlavnej Ceny architekta Karla Hubáčka vyhral ešte 1. miesto v kategórii bytových stavieb a stavieb občianskej vybavenosti.

Rezidencia Lakepark 4

Staré Splavy bývali jednou z najznámejších dovolenkových destinácií už v dobách Rakúsko-Uhorska, keď sa dokonca prezývali „České Lido“. Z potenciálu vyhľadávanej turistickej lokality, zaisťujúcej ideálne podmienky nielen na rodinnú dovolenku, ale aj aktívny odpočinok či romantický víkend, ťaží maximálne i Lakepark residence. V tesnej blízkosti Máchovho jazera v obci Staré Splavy ponúka celoročné ubytovanie v priestranných nadštandardne vybavených apartmánoch (1 + kk, 2 + kk a 3 + kk) a pod jednou strechou kombinuje rezidenčné bývanie s investičnými apartmánmi na krátkodobé prenájmy.

Skelet domu bol postavený z betónu a tehál HELUZ, obklad je drevený

Začiatkom roka 2018 dokončená stavba sa začala v septembri 2016 zaistením pieskovcovej skaly klincami a striekaným betónom. Nasledovali práce na podkladových betónoch, na ktoré nadväzuje základová doska s funkčným riešením bielej vane a s tým spojenej stenovej a stropnej konštrukcie. Všetko bolo zhotovené z vodostáleho betónu s kombináciou výmuroviek z tehlového systému HELUZ.

Rezidencia Lakepark 10

Na obvodové steny išlo najmä o tehly HELUZ P15 v šírkach 250 a 300 mm, ktoré sú určené na konštrukcie s vyššími nárokmi na únosnosť a nepriezvučnosť, preto patrí medzi obľúbený sortiment pri výstavbe viacpodlažných rezidenčných budov. Priečky oddeľujúce jednotlivé apartmány boli pre vyšší komfort vymurované z tehlových blokov HELUZ AKU, ktoré dosahujú laboratórnu zvukovú nepriezvučnosť až 58 dB (Heluz AKU 30/33,3 MK P15), takže spĺňajú najvyššie nároky na zvukovú izoláciu a sú určené na nosné aj nenosné murivo.

Tým bol na pozemku vytvorený monolitický skelet domu. Počas roka 2017 bol zhotovený drevený obklad a zateplenie prevetranej fasády. Drevo sa objavilo tiež na niekoľkých lodžiách a terasách, všetko bez prechodového vyhotovenia. Strešná krytina je plechová a tento materiál prechádza v určitých miestach tiež na fasádu. Interiéry sú v modernom poňatí pohľadových betónov, veľkoformátových dlažieb, laminátových podláh a kvalitnej sanitárnej techniky.

Rezidencia Lakepark 12

Výhľady na Máchovo jazero i Bezděz

„Hmotová skladba založená na rozlične tvarovaných priečnych hmotách uložených na spoločné podnožie je mierkou a tvaroslovím primeraná okolitej zástavbe a zároveň uvoľňuje priehľady južným smerom k jazeru,“ charakterizuje objekt Ing. arch. Petr Vacek, hlavný architekt projektu zo spoločnosti EBM – Expert Building Management, s.r.o. Architektonické a výtvarné riešenie je súčasné a spoločne s racionálnym návrhom vnútorných priestorov zodpovedá aktuálnym nárokom na bývanie.

Navrhnutý objekt veľmi dobre zapadá do kontextu svojho okolia, dispozície vytvárajú dostatočné súkromie, ale súčasne sa pamätá aj na panoramatické výhľady na Máchovo jazero i Bezděz.

Rezidencia Lakepark 18

„Fasády objektu prepisujú základný výtvarný a funkčný koncept domu – steny s okennými otvormi sú doplnené nikami na lodžie. Okenné otvory sú navrhnuté vo vertikálnej proporcii a zaisťujú dostatočné preslnenie a presvetlenie vnútorných plôch obytných miestností, vďaka nízkemu parapetu umožňujú lepší kontakt s vonkajším priestorom,“ vysvetľuje Ing. arch. Petr Vacek, hlavný architekt projektu, a pokračuje, „obklad plášťa drevenými hranolmi odkazuje na prírodné kvality lokality a na fasádach vytvára kombináciu otvorených plôch – okenných otvorov a lodžií – a plných častí. Drevené hranoly obkladu na vybraných miestach predstupujú pred lodžie a terasy, čím vytvárajú subtílnu slnečnú clonu a oddeľujú chránené súkromné priestory od okolia. Dispozičné riešenie vnútorných priestorov je racionálne a efektívne, v objekte sú umiestnené bytové jednotky rôznych veľkostí navrhnuté s dôrazom na preslnenie každého bytu a využitie výhľadov do okolia, k väčšine bytových jednotiek patrí lodžia alebo terasa umožňujúca svojou plochou umiestnenie jedálenského stola.“

Rezidencia Lakepark 17

Názov projektu: Bytový dom Lakepark residence
Miesto: Staré Splavy
Generálny dodávateľ: EBM Construct s.r.o. – člen skupiny EBM Group, v ktorej rámci vykonáva funkciu generálneho dodávateľa stavieb realizovaných skupinou a tiež ponúka tieto služby pre externú klientelu najmä z radov privátnych developerských spoločností.
Investor: Bytové družstvo Staré Splavy
Dátum realizácie: 2016 – 2017
Použité materiály HELUZ: Heluz P15 30 brúsená, Heluz P15 25 brúsená, Heluz 14 brúsená, Heluz 11,5 brúsená, Heluz AKU 30/33,3 MK P15, Heluz AKU 25 MK P15, Heluz AKU 11,5 P15, Heluz preklad plochý115/1250, Heluz preklad nosný 238/1500, Heluz Kotva z nehrdzavejúcej ocele HNK, Heluz Trend tepelnoizolačná zakladacia malta, Heluz pena (tenkovrstvové lepidlo), Heluz TREND tepelnoizol. murovacia a základ. malta

Viac na www.heluz.sk/sk/residencia-lakepark

FOTO: EBM Construct

Komentáre