Ako na akustický komfort v developerskom projekte

HELUZ Projekt Harcovna 0961 kopie
Zdroj: HELUZ

Developerský projekt Harcovna ponúka tak akustický, ako aj energeticky nenáročný komfort. Stavalo sa z materiálov spĺňajúcich požiadavky na zdravé prostredie pre život. Pôvodným nositeľom názvu Harcovna bola tunajšia krčmička, ktorá dala najprv meno miestnej lokalite a teraz teda tradičný názov prevzal aj developerský projekt.

V rámci výstavby obytného súboru Harcovna bolo navrhnutých celkovo 66 murovaných bytových jednotiek z tehlového systému HELUZ. Umiestnené sú v 4 blokoch bytových domov s dispozíciami od malých 1 + KK až po priestorné byty 4 + KK. Orientácia domov na južnú až juhozápadnú stranu zaisťuje príjemné preslnenie bytov prírodným svetlom, obytný priestor rozširujú aj priestorné terasy či lodžie s výhľadmi do prírody.

V severovýchodnej časti projektu je situovaný ešte súbor 12 radových domov s predzáhradkami, takisto vymurovaných z tehál HELUZ. Súčasťou projektu je aj realizácia viacúčelového exteriérového športoviska ako pripomenutie pôvodného využitia miesta, ktoré bolo zasvätené futbalu.

HELUZ Projekt Harcovna kopie
Zdroj: HELUZ

„Pri tvorbe projektu sme sa rozhodli pre tehly HELUZ predovšetkým kvôli ich vlastnostiam. Ide o kvalitný kompletný systém pre murovanú stavbu s dlhou životnosťou, veľkou únosnosťou, zdravotnou bezchybnosťou, vysokou požiarnou odolnosťou a mechanickou odolnosťou,“ vysvetľuje Ing. Jaroslav Blinka z realizačnej firmy ENERGOAQUA.

HELUZ Projekt Harcovna Zdroj ENERGOAQUA 2
Zdroj: HELUZ

Obvodové murivo bytových aj radových domov bolo navrhnuté z brúsených tehál HELUZ PLUS 38, ktoré spolu s kontaktným zatepľovacím systémom tvoria energeticky úspornú obálku.

V kombinácii s masívnou železobetónovou stropnou konštrukciou získala stavba dobré akumulačné vlastnosti, ktoré zaistia teplotnú stabilitu interiéru vo všetkých ročných obdobiach. Zároveň predstavuje aj veľmi dobrú akustickú ochranu, jednak pred hlukom zvonku a takisto pred prenášaním hluku medzi jednotlivými miestnosťami.

Nepriezvučnosť konštrukcie medzi jednotlivými bytmi bola riešená akustickými tehlami HELUZ AKU 30 P15, na individuálne priania klientov boli v radovom dome vymurované niektoré interiérové priečky aj z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5 brúsená.

Tehly so špeciálnym tvarom pripomínajúcim písmeno „Z“ sú určené pre nosné aj nenosné murivo s požiadavkou na maximálnu zvukovú izoláciu. Murivo obojstranne omietnuté vápenno-cementovou omietkou hrúbky 15 mm má laboratórnu vzduchovú nepriezvučnosť Rw = 51 dB, čo je nadštandardná hodnota vzhľadom na malú hrúbku muriva vymurovaného na maltu pre tenké škáry.

Priečky vymurované z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5
Priečky vymurované z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5 | Zdroj: HELUZ

Na tepelný komfort v interiéri sa tak myslelo špeciálnymi nosnými roletovými a žalúziovými prekladmi HELUZ, ktoré v sebe majú integrovanú schránku na umiestnenie vonkajšieho tienenia.

Ide o estetické riešenie celkom skryté pod omietkou, keď kazety s vonkajšími roletami nie sú dodatočne „prilepené“ zvonku nad okná. Vonkajšie tienenie je nevyhnutnou súčasťou energeticky úsporných stavieb, ktoré v lete zabraňuje prehrievaniu interiérov, v zime, naopak, znižuje úniky tepla von.

Materiály použité v projekte Harcovna v Rožnove pod Radhoštěm:
Tehly HELUZ Plus 38 brúsená – obvodové murivo
Tehly HELUZ UNI 30 brúsená, HELUZ UNI 25 brúsená – vnútorné nosné murivo
Tehly HELUZ AKU 30/33,3 MK a AKU 25 MK, HELUZ AKU Z 17,5 brúsená – akustické murivo
Tehly HELUZ 14, 11,5 a 8 brúsená – priečkové murivo
Roletové a žalúziové preklady HELUZ

ZDROJ: PR článok spoločnosti HELUZ