Užite si v obývačke dokonalý zvuk

Dánsky výrobca Bang & Olufsen je známy svojimi kultovými produktmi, charakterizovanými ikonickým dizajnom a technologickou excelentnosťou. Platí to aj o aktuálnej novinke, ktorá bude u milovníkov kvalitného zvuku hitom tohtoročnej jesene v High-End kategórii.

Beosound Theatre bol navrhnutý so zámerom stať sa jedným z najvýkonnejších a najpôsobivejším soundbarov na trhu. A jeho parametre, funkcie a technologický rozmach potvrdzujú, že Bang & Olufsen opäť trafil do čierneho.

Beosound Theatre dokonale definuje zvuk domáceho kina a podporuje najnovšie formáty priestorového zvuku, vrátane Dolby Atmos v konfigurácii 7.1.4 kanálov.

Prirodzené akustické pole vytvára 12 zabudovaných meničov, rozmiestnených v dômyselných pozíciách –  dva zákazkové 6,5″ basové meniče, jeden stredotónový menič s priemerom 5,25″ s koaxiálne v strede umiestneným 1″ tweeterom, vyrobený na mieru, ďalšie dva 3″ stredotónové a štyri 2,5″ širokopásmové meniče, plus dva 1″ tweetery.

Bang & Olufsen Beosound Theatre 2
Bang & Olufsen Beosound Theatre 2 | Zdroj: Bang & Olufsen

Špeciálny stredový menič, kde je výškový reproduktor namontovaný priamo pred stredotónovým, zaisťuje vysokú kvalitu dialógov. Zarovnanie meničov umožní lepšiu distribúciu zvuku, čo zlepšuje zvukový zážitok pre každého v miestnosti, zatiaľ čo smerovanie zvuku je navrhnuté, tak aby optimalizovalo kvalitu dialógov.

Soundbar využíva pri kombinácii priamych, bočných a nahor smerujúcich reproduktorov technológie Beam Width a Beam Direction Control, prevzaté z modelu Beolab 90.

Každý z meničov je napájaný samostatným zosilňovačom, takže k dispozícii je hudobný výkon 10 x 60 W pre centrálny, ľavý, pravý kanál a pre kanály vyžarujúce nahor a do strán. Basové meniče budia ďalšie dva zosilňovače s výkonom 2 x 100 W pre hlboké rázy v akčných scénach.

Bang & Olufsen Beosound Theatre 3
Bang & Olufsen Beosound Theatre 3 | Zdroj: Bang & Olufsen

Celkovo 800 W výkonu dokáže vytvoriť maximálnu hlasitosť až 112 dB, a s frekvenčnou odozvou 28 Hz – 23 kHz soundbar spoľahlivo presahuje limity, ktoré budete pri sledovaní filmov, alebo hudobných koncertov potrebovať.

Dokážete s ním spoľahlivo ozvučiť miestnosti až do 60 m² a soundbar sa každej dokáže dokonale prispôsobiť vďaka novej technológii optimalizácie Room Sense.

Po umiestnení externého mikrofónu do posluchovej pozície prístroj spolupracuje s aplikáciou Bang & Olufsen na meraní vzdialenosti poslucháča od soundbaru a vykoná kompenzáciu zvuku pre každý B&O reproduktor. Je jedno, či ho umiestnite voľne, pri stene, alebo v rohu.

Bang & Olufsen Beosound Theatre 5
Bang & Olufsen Beosound Theatre 5 | Zdroj: Bang & Olufsen

Dizajn a prevedenie je tradične silnou stránkou produktov B&O a s výberom kvalitných materiálov je úzko spojená aj trvácnosť zariadení. Beosound Theatre nie je výnimkou.

Nový soundbar nadväzuje na filozofiu obľúbených modelov ako Beolab 8000, Beolab 18 a Beolab 28.

Bang & Olufsen Beosound Theatre 4
Bang & Olufsen Beosound Theatre 4 | Zdroj: Bang & Olufsen

Kýlovitý dizajn modelu je inšpirovaný plachetnicou. Pôsobí, akoby spočíval na hliníkovej čepeli a vznášal sa vo vzduchu. Kryt je v dvoch variantoch – verzia z masívnych dubových lamiel harmonizuje s modelmi reproduktorov Beolab 18, Beolab 28 a Beolab 50, látková verzia krytu je zas navrhnutá ako vizuálne jemnejšie riešenie do akéhokoľvek interiéru.

Soundbar je možné umiestniť na stenu a má k dispozícii aj motorizovaný držiak, ktorý optimálne spojí stojan s TV panelom a ukryje káble. Tých môže byť vďaka bohatej konektivite (3 HDMI vstupy, 1 výstup, 4×1 Gbit Ethernet, USB-C) veľa, ale cez Wi-Fi (802.11 b/g/a/n/ac ) a Bluetooth 5.1 pripojíte mnohé zdroje aj bezdrôtovo.

Beosound Theatre nájdete už čoskoro v predajniach a na e-shope distribútora značky Bang & Olufsen, spoločnosti BIS audio.

Juraj Procházka

Zdroj: PR článok BIS audio, s.r.o.