09 | Oplechovanie bočného rámu

Usaďte strešné okno ako profesionáli (montážny postup)

Partneri sekcie:

Pri montáži strešného okna je potrebné dodržiavať montážny postup stanovený výrobcom. Inšpirujte sa, prípadne splňte každý jeden krok.

Škatuľu so strešným oknom je potrebné rozbaliť bez použitia náradia, aby sa nepoškodilo. Strešné okno sa položí na zem do vodorovnej polohy na zadnú stranu a škatuľa sa otvorí dvoma prstami na mieste perforácie. Pre jednoduchšiu manipuláciu sa montuje len rám ako ľahšia časť okna. Preto je potrebné pred montážou krídlo z rámu vybrať a na konci montáže ho opäť osadiť.

Po vytiahnutí zo škatule sa okno zdvihne do zvislej polohy a pretočí sa krídlo. Potom sa postaví na hornú časť pretočeného krídla. Stlačením tlačidiel na otočnom závese pomocou skrutkovača sa uvoľní vnútorné krídlo a rám sa jednoducho spustí na zem.

Info o materiáli: Strešné okno s interiérovou povrchovou úpravou bezfarebným lakom a oplechovaním z lakovaného hliníku. Ovládanie spodnou kľučkou, dvojúrovňový vetrací systém, špeciálne tesnenie, nízkoenergetické izolačné trojsklo Uw = 1,0 W/(m2 . K).

Montážne uholníky

Na montáž sú potrebné montážne uholníky, ktoré sú zabalené v samostatnej škatuli a uložené v kartónovom obale okna. Univerzálny montážny uholník umožňuje namontovať okno v štandardnej montážnej výške, alebo ho zapustiť o 40 mm hlbšie do konštrukcie strechy. Varianty osadenia sú vyznačené farebne ryskami na bočnej strane rámu.

Červená ryska znázorňuje bežné osadenie, modrá zapustený spôsob montáže. Pri bežnej montáži podľa červenej rysky je potrebné umiestniť uholníky na hornú a spodnú časť rámu a použiť lemovanie určené na štandardnú montáž.

Pri zapustení okna hlbšie do strešnej konštrukcie podľa modrej rysky sa dosiahnu hladký estetický dojem a lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Uholníky je potrebné umiestniť na bočnú stranu rámu a použiť lemovanie určené na zapustenú montáž.

Čo budeme potrebovať:

  • Strešné okno Velux
  • Zatepľovacia sada (Zatepľovacia sada BDX: izolačný rám, hydroizolačná fólia BFX, samonosný drenážny žliabok)
  • Lemovanie (Lemovanie EDW/EDS/EDQ/EDT 200)
  • Parotesná fólia (Manžeta z parotesnej fólie BBX)
  • Prefabrikované ostenie (Ostenie LSB 2000)
  • Náradie (cerzuka, meter, skrutkovač, akumulátorový skrutkovač, priamočiara a okružná píla)
Popis k obrázku: Strešné okná VELUX z udržateľného dreva
Popis k obrázku: Strešné okná VELUX z udržateľného dreva | Zdroj: VELUX

Zatepľovací rám

Na zabezpečenie vonkajšej izolácie okna sa odporúča použiť zatepľovaciu súpravu. Tvoria ju izolačný rám pre lepšiu izoláciu medzi okenným rámom a strechou, hydroizolačná manžeta (BFX) a samonosný drenážny žliabok.

Nové spojovacie uholníky, ktoré sú súčasťou zatepľovacieho rámu (BDX), zabezpečujú jednoduchú a presnú montáž. Zatepľovací rám sa osadí do pripraveného otvoru v strešnej konštrukcii. Doňho sa potom nasadí rám strešného okna bez okenného krídla.

Hydroizolačný golier sa prilepí na rám okna pomocou pripravenej lepiacej pásky integrovanej na fólii. Samolepiace rohové klapky majú presah, vďaka ktorému možno dosiahnuť dôkladné utesnenie rámu. Skladaná časť sa jednoducho natiahne cez laty a tesne a bezpečne sa pripevní s dostatočným presahom do poľa vedľa strešného okna

Montáž oplechovania a lemovania

Po dokončení spodnej časti lemovania sa montujú bočná a horná časť lemovania a doplnkové lišty. Krycie plechy sa nachádzajú v škatuli s lemovaním. Pre lepšiu ochranu pred dažďom je v exponovanej exteriérovej časti okna umiestnené len minimum skrutiek.

Oplechovanie bočného rámu sa montuje bez spojovacieho materiálu. K drážke bočného lemovania sa doloží strešná krytina (vzdialenosť 30 až 60 mm). Nakoniec sa nad okno doloží strešná krytina, ktorá by sa mala končiť 60 až 150 mm nad oknom. V niektorých prípadoch bude preto potrebné krytinu skrátiť.

Tip na lemovanie strešného okna: Strešné okno sa musí namontovať s lemovaním, ktoré zabezpečí vodotesné spojenie medzi strešným oknom a strešnou krytinou. Vyrába sa v rozličných vyhotoveniach pre konkrétny typ strešnej krytiny.

Dokončenie z interiérovej strany

Po samostatnej montáži okna nasleduje jeho napojenie na parotesnú rovinu strechy, napr. pomocou systémovej parozábrany (BBX).

Na úpravu ostenia možno použiť prefabrikované ostenie, alebo ostenie vyrobené priamo na stavbe, napr. zo sadrokartónu. Najskôr sa predpísaným postupom vytvorí rám, t. j. nosná konštrukcia pre sadrokartón, resp. iný použitý materiál ostenia.