image 90861 25 v1
Galéria(7)

Vykurovanie v súlade s prírodou

Partneri sekcie:

Decentralizované efektívne a komfortné vykurovanie? Výber vykurovacieho systému padol už v počiatočnom štádiu projektu na tepelné čerpadlo s automatickým vetracím systémom. 

04Stiebel PIC00001305 00
03Stiebel PIC00001444 00
02Stiebel PIC00001345 00
01Stiebel PIC00001327 00
05Stiebel PIC00001507 00
06Stiebel PIC00001427 00

Raj pre deti

Baden je švajčiarsky okres, v ktorom žije približne 18 000 obyvateľov. Leží uprostred prímestskej rekreačnej oblasti obklopenej sedliackymi dvormi, kopcami a lesmi. Tento raj pre deti je pre svoju polohu neďaleko od Zürichu zaujímavým miestom aj pre mnohých rodičov. Na svahovitom pozemku so sklonom viac ako 10 % vytvorili architekti štúdia 5 Architekten AG 37 domov na rodinne orientované bývanie.

Každý dom je zabudovaný do svahu s najväčšou starostlivosťou. Domy sú osadené tak, aby ani jeden neležal na rovnakej výškovej úrovni. Vďaka tomu ponúka projekt aj napriek hustej zástavbe vysoký stupeň súkromia. Takmer z každého domu majú majitelia výhľad na okolitú zeleň. V celom areáli je zakázaný pohyb áut, a tak sa tu deti môžu bezstarostne hrať. Ihriská, alpínium a veľká lúka ponúkajú dostatočný priestor na trávenie voľného času.

Čistá energia z okolia

Myšlienka ponúknuť komunitné bývanie v radovej zástavbe sa tiahne celým projektom. Vysoká flexibilita pôdorysného riešenia a farebnosti umožnila každému vytvoriť individuálny dom snov. Avšak pri výbere nového bývania rozhodujú aj iné veci: medzi dôležité faktory súčasnosti patria ekologickosť a komfort.

Výber vykurovacieho systému preto padol už v počiatočnom štádiu projektu na tepelné čerpadlo s automatickým vetracím systémom. Vnútornú klímu tak možno regulovať veľmi efektívne a precízne podľa individuálne nastaviteľných parametrov. Ide teda o decentralizované riešenie vykurovania, ktoré v sebe spája efektívnosť a komfort.

Luciano Biondi,
zodpovedný architekt, Dipl. Architekt FH; 5 Architekten AG

Luciano Biondi, zodpovedný architekt,  Dipl. Architekt FH; 5 Architekten AG

Čo bolo najväčšou výzvou pri projekte rodinných domov v Badene?
Išlo o projekt 37 domov. Najväčšou obavou investorov bolo, či sa úspešne podarí umiestniť na trh také množstvo domov v ohraničenom časovom rámci. Preto sme od začiatku vsadili na rozmanitosť. Keď prechádzate cez areál, nenájdete ani jeden rovnaký dom. Každý majiteľ si mohol dom vytvoriť podľa svojich predstáv.

Akú rolu hral energetický koncept pri projektovaní a predaji?
Tepelné čerpadlo s automatickým vetraním LWZ bolo pre nás jasnou voľbou už od samotného začiatku projektu. A to aj preto, že celý koncept spoločného komunitného bývania je orientovaný na mladé rodiny. Pre nich zohrávajú hodnoty ako ekológia a udržateľnosť dôležitú úlohu. Vykurovanie plynom alebo olejom neprichádzalo do úvahy.

Ako sa podľa vašich skúseností žije s automatickým vetraním?
Tento typ vykurovania ponúka absolútny komfort. V novostavbách môžeme často vidieť orosené okná alebo vyzrážanú vlhkosť na stenách. Keď vstúpite do domu s automatickým vetraním, okamžite spozorujete rozdiel. Ide o veľmi precízny systém vetrania. Všetko si môžete nastaviť – vlhkosť vzduchu, množstvo vzduchu, ktoré sa má vymeniť. Zároveň z toho profituje aj samotná stavba.

Je ovládanie vykurovacieho zariadenia pre majiteľov zložité?
Každý majiteľ dostane pri prevzatí domu školenie od technika. Ten mu vysvetlí, ktoré hodnoty môže nastavovať individuálne. Keďže však ide o inteligentné zariadenia, v podstate už nie je potrebné nastavené parametre nijako meniť.

Čistý vzduch

Tepelné čerpadlo LWZ kombinuje témy vetranie a šetrenie energiou ideálnym spôsobom. Aj pri obytnej ploche s veľkosťou 270 m2 sa stará o optimálne vetranie. Keďže sa čerstvý vzduch zohrieva ohriatym odpadovým vzduchom prúdiacim cez krížový protiprúdový tepelný výmenník, môžete ušetriť až 90 % energie, ktorá sa inak pri vetraní oknami stratí.

Vďaka ľahko vymeniteľnému filtru je tento systém vhodný aj pre alergikov. Kompaktný systém sa stará o to, aby teplo nevyletelo hore komínom. Toto veľmi tiché zariadenie môžete nainštalovať aj do poschodového bytu.

Projekt:

Názov projektu: Komplex radových rodinných domov Baden
Budovy: 37 rodinných domov osadených v rozličných výškach, celopodpivničené, 7 rozličných typov domov s individuálnym farebným konceptom
Obytná plocha: 120 až 165 m2
Priemerný počet izieb: 4,5 až 6,5
Parkovanie: podzemné garáže
Autor architektonického návrhu: 5 Architekten AG, Wettingen, Švajčiarsko – kantón Aargau, okres Baden
Inštalované zariadenia: integrálny vetrací systém s tepelným čerpadlom LWZ 303

TEXT + FOTO: Stiebel Eltron

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 1/2017.