teple steny proti plesni
Galéria(4)

Teplé steny proti plesni

Partneri sekcie:

Vlhké steny nie sú pre nikoho veľkou neznámou. Stačí zlá izolácia  domu, studené vonkajšie steny alebo príliš vysoká relatívna vlhkosť vzduchu pre nedostatočné vetranie. Nebezpečné – najmä z hľadiska zdravia – to začne byť v momente, keď sa objaví pleseň. Tomuto riziku sa však dá ľahko predísť. Moderné stenové vykurovanie totiž udržuje steny teplé a zabraňuje kondenzácii vody. Sprievodným efektom je príjemné sálavé teplo vytvárajúce citeľný komfort.

teple steny proti plesni 6623 big image
plosne vykurovanie big image
fonterra side big image
Plošné temperovanie stien: Moderné systémy sa dajú individuálne prispôsobiť. Fonterra Side 12 Clip spoločnosti Viega vďaka podomietkovým potrubným rozvodom optimalizuje klímu v miestnosti. Foto: Viega

Stenové vykurovanie funguje v princípe ako vyhriata schránka alebo ako hypokaustové vykurovanie v antike. Vtedy sa horúci vzduch viedol dutými tehlami a pri tom zohrieval steny. Dnes sú k dispozícii systémy, ktoré sú flexibilné a dajú sa rýchlo a čisto namontovať. Sú vhodné do každého typu konštrukcie, teda v prípade tak masívnych stien, ako aj ľahkých stavebnicových stenových systémov. Pri novostavbách sú súčasťou projektu, dajú sa ale inštalovať aj dodatočne v už hotových domoch.

Suché a teplé steny neplesnejú

Plošné vykurovanie, ku ktorému patrí aj stenové vykurovanie, ponúka dve nesporné výhody. Jednak pracuje s výrazne nižšími vstupnými teplotami, čiže značne šetrí energiou, jednak vytvára sálavé teplo, teda teplo, ktoré sa v porovnaní s klasickým konvekčným teplom produkovaným vykurovacími telesami vníma ako výrazne príjemnejšie.

Stenové vykurovanie je okrem toho špeciálne účinné v boji s problémom, ktorý sa objavil v súvislosti s dokonale tesniacimi izoláciami. Vykurovanie pomáha zabrániť tvorbe plesní v chladných rohoch miestnosti alebo okolo ostení okien. Na teplých, suchých stenách sa totiž pleseň nechce a ani nemôže usadiť.

Flexibilná, rýchla a čistá montáž

Stenové vykurovanie existuje v rôznych vyhotoveniach. Výrobca Viega ponúka napríklad pri renovácii systém s montážou zasucha Fonterra Side 12. Ide o prefabrikované systémové prvky s už integrovanými vykurovacími rúrkami. Tieto systémové prvky sa jednoducho inštalujú na príslušnú nosnú konštrukciu na existujúcich stenách. Stenové vykurovanie sa dá pritom len s pomocou maloplošnej regulačnej stanice napojiť na pôvodný rozvod k vykurovacím telesám.

Systém sa flexibilne prispôsobí stavebným dispozíciám a dá sa kombinovať aj s podlahovým vykurovaním. Aj dodatočná izolácia steny je celkom jednoduchá. Stačí na spodnú konštrukciu stenového vykurovania aplikovať difúzne otvorenú vrstvu, napríklad z drevovláknitých dosiek. Kombinácia stenového vykurovania a difúzne otvorenej izolácie spôsobuje pozitívne posunutie rosného bodu, a môže dokonca vysúšať steny.


 
Flexibilné možnosti montáže aj pri už existujúcich stavbách: Príjemne teplé a vďaka tomu suché steny nie sú problémom ani pri renovácii. Systém Fonterra Side spoločnosti Viega montovaný zasucha ponúka niekoľko veľkostí dosiek na jednoduchú montáž na stenu alebo do ostenia. (Foto: Viega)


 
Pohodové riešenie: Vďaka plošnému vykurovaniu sa bude teplo v miestnosti šíriť rovnomerne. Sálavé teplo, ktoré sa vníma ako oveľa príjemnejšie než konvekčné teplo vyžarované vykurovacími telesami, navyše umožňuje zvoliť nižšiu teplotu v miestnosti. A to znamená úsporu energie na vykurovanie. (Foto: Viega)

www.viega.cz

–>–>