Tepelné čerpadlá – vykurovanie súčasnosti

Vykurovanie, osvetlenie a dodávka teplej vody predstavujú približne 40 % celkovej spotreby elektrickej energie v budovách. Emisie CO2 z týchto troch oblastí spotreby elektrickej energie predstavujú približne 20 % celkového znečistenia CO2. Vykurovacia technika je jedným z najväčších „žrútov“ energie.

1. Vykurovanie pomocou tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlá sú najvhodnejšie pre moderné, dobre izolované a veľmi dobre postavené budovy. Je to vykurovanie budúcnosti. Čím nižšia je úroveň teploty potrebná na vykurovanie, tým lepšie tepelné čerpadlo pracuje – t. j. tým je jeho výkon účinnejší a ekologickejší.

Zdroj: Wolf

Tepelné čerpadlo FHA-Monoblok. Jednoducho univerzálne

V polovici marca 2023 sme rozšírili sortiment tepelných čerpadiel vzduch-voda o nový model FHA Monoblok. Ide o inovatívne zariadenie vhodné pre novostavby a rekonštrukcie. Je navrhnuté na jednoduchú inštaláciu, dlhodobú spoľahlivú prevádzku a je k dispozícii v piatich verziách (230 V: FHA-05/06, 06/07, 08/10 a 400 V: FHA-11/14 a 14/17).

Zdroj: Wolf

Toto tepelné čerpadlo ponúka výborný pomer ceny a kvality a je ideálnym riešením pre všetky projekty zamerané na úsporu energie. – či už ide o rodinné alebo bytové domy, prípadne iné komerčné objekty.

Výhody tepelného čerpadla FHA Monoblok:

  • Nízke prevádzkové náklady vďaka vysokému COP
  • Moderné chladivo R32 šetrné k životnému prostrediu – GWP 675
  • Vhodné pri bivalentných a hybridných riešeniach s plynovým kotlom
  • Výnimočne tichý chod
  • Jednotný systém regulácie pre všetky zariadenia WOLF. Postačí jediný modul BM-2 s možnosťou ovládania na diaľku
Zdroj: Wolf

Tepelné čerpadlo CHA-Monoblok

CHA-Monoblok vzduch/voda sa zameriava na bezpečnú a úspornú dlhodobú prevádzku. Je veľmi účinné, výnimočne tiché, efektívne a energeticky úsporné. S výkonom 7 kW alebo 10 kW zabezpečuje nízke prevádzkové náklady a spĺňa všetky požiadavky na štátne dotácie.

V zime teplo, v lete chlad – tepelné čerpadlo vzduch/voda možno použiť na vykurovanie aj chladenie. Využíva inovatívne chladivo R290, a preto je mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. S čerpadlom CHA-Monoblok je možné ušetriť až 30 % nákladov na energiu, čo znamená ročnú úsporu až 320 €!

Zdroj: Wolf

2. Hybridné vykurovanie

Hybridné vykurovanie kombinuje rôzne vykurovacie systémy: napríklad plyn spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie (tepelné čerpadlá). Veľkou výhodou hybridného vykurovania je, že slabé a silné stránky rôznych systémov fungujú spoločne, takže dobré vlastnosti jedného vykurovacieho systému vyvažujú slabé stránky druhého zdroja energie.

Pri hybridnom vykurovaní preberá tepelné čerpadlo základnú dodávku tepla. Plynové vykurovanie sa zapína v čase špičkového dopytu, keď už výhrevnosť tepelného čerpadla nepostačuje.

Zdroj: Wolf

3. Vykurovanie pomocou solárnej energie

Solárne tepelné systémy fungujú na základe ohrievania vody slnkom. Kolektory sú umiestnené na streche budovy, cez ktorú preteká voda. Užitočným doplnkom solárneho systému je zásobník, v ktorom sa uskladňuje tepelná energia.

Okrem toho alebo namiesto nich sa používajú tepelné čerpadlá alebo plynové kotly. Solárna energia sa tak efektívne využíva počas slnečného svitu, zatiaľ čo druhá časť vykurovacieho systému pokrýva spotrebu tepla počas dní bez slnečného svitu a v noci.

Zdroj: Wolf

WOLF. Expert na vnútorné prostredie

WOLF je komplexný dodávateľ vykurovacej, vetracej techniky a vzduchotechniky a expert na vnútorné prostredie. Už viac ako 30 rokov navrhujeme a dodávame efektívne riešenia vykurovania, chladenia a vetrania na mieru pre akýkoľvek priestor. Prinášame trvalo udržateľné produkty, ako sú tepelné čerpadlá alebo vetracie systémy pre rodinné domy, bytové domy, kancelárske budovy aj priemyselné objekty.

Viac informácií nájdete na web stránke: slovensko.wolf.eu.

Zdroj: PR článok Wolf Slovenská republika s.r.o.