Tiché tepelná čerpadlá? Žiadny problém!

Tepelné čerpadlá vzduch/voda sa v súčasnosti tešia veľkej obľube v oblasti vykurovania a stávajú sa dôležitým pilierom udržateľnej výroby tepla.

Existuje dopyt po účinných a predovšetkým tichých systémoch vhodných na vnútorné, vonkajšie alebo hybridné použitie (obr. 1), ktoré využívajú prírodné chladivá a ktorých výkon možno inteligentne prispôsobiť aktuálnym podmienkam.

Tu prichádzajú k slovu ventilátory, ktoré nielenže pracujú hospodárne s optimálnou účinnosťou a nízkou hladinou hluku, ale môžu tiež komunikovať a byť inteligentne prepojené do siete.

Keďže je potrebné zohľadniť aj hlučnosť a spotrebu energie pohonu kompresora s reguláciou otáčok, je potrebná tiež invertorová elektronika, ktorá znižuje prevádzkový hluk vďaka optimálnej komutácii a tiež zvyšuje energetickú účinnosť tepelného čerpadla.

Na komponenty inštalované v tepelných čerpadlách sú kladené vysoké nároky, v popredí stojí odolnosť, nízka hlučnosť, robustnosť a účinnosť. Hoci kompresor spotrebuje z jednotlivých komponentov najväčšie množstvo energie, pri posudzovaní účinnosti treba starostlivo skúmať aj ventilátory.

Rôzne aerodynamické úpravy, ako napríklad integrovaný difuzér a winglety, môžu ďalej zvýšiť účinnosť a súčasne znížiť hlučnosť. Spoločnosť ebm-papst, špecialista na motory a ventilátory, ktorá má vo svojom portfóliu radiálne aj axiálne ventilátory v rôznych vyhotoveniach pre tepelné čerpadlá vzduch/voda prevádzkované v interiéri alebo exteriéri, teraz vyvinula dva nové rady ventilátorov pre vonkajšie priestory obzvlášť citlivé na hluk.

Oba rady sú vhodné na použitie s prírodnými a horľavými chladivami. Sú obzvlášť tiché vďaka špeciálnej konštrukcii, ktorá pomáha zabrániť tomu, aby sa tepelné čerpadlá stali rušivým faktorom, a umožňuje im dobre splynúť s okolím. Kým zásuvný model AxiEco je vhodný pre tepelné čerpadlá vyžadujúce veľkú tlakovú rezervu pre výparník, model AxiTone je zameraný skôr na zabezpečenie vyššieho prietoku vzduchu pri nízkom protitlaku, ak to konštrukcia tepelného čerpadla vyžaduje.

AxiEco plug-in

Ventilátor AxiEco (obr. 2), ktorý bude v lete 2023 dostupný aj vo veľkostiach 450, 500 a 630, typických pre tepelné čerpadlá v jednogeneračných alebo dvojgeneračných domácnostiach, bol tiež vybavený mriežkou na prívod vzduchu.

AxiEco plug-in
Obr. 2: AxiEco plug-in | Zdroj: ebm – papst

Táto mriežka FlowGrid, ktorá funguje ako usmerňovač prúdenia vzduchu, výrazne znižuje poruchy prúdenia vzduchu spôsobujúce hluk. Tým sa znižuje akustický tlak v celom frekvenčnom rozsahu, najmä rušivý hluk pri prechode lopatkami, t. j. nepríjemné „hučanie“ v nízkofrekvenčnom rozsahu (obr. 3). Zásuvné ventilátory AxiEco sa dodávajú ako riešenie plug &play pripravené na inštaláciu vrátane FlowGrid.

AxiEco s veľkosťou 500 z hľadiska vzduchového výkonu (modrá krivka) a hlučnosti (oranžová krivka).
Obr. 3: AxiEco s veľkosťou 500 z hľadiska vzduchového výkonu (modrá krivka) a hlučnosti (oranžová krivka). | Zdroj: ebm – papst

AxiTone

Pre tepelné čerpadlá vzduch/voda, kde je vysoký protitlak vzhľadom na ich konštrukciu skôr výnimkou, je trojlistý AxiTone – spočiatku dostupný vo veľkostiach 450 mm a neskôr vo veľkostiach 500 a 630 mm (obr. 4) – jasnou voľbou.

obr. 4:AxiTone pracuje obzvlášť ticho v aplikáciách citlivých na zvýšenú hladinu hluku.
Obr. 4: AxiTone pracuje obzvlášť ticho v aplikáciách citlivých na zvýšenú hladinu hluku. | Zdroj: ebm – papst

Jeho charakteristická krivka je plochejšia, dodáva veľké množstvo vzduchu a, ako už názov napovedá, počas prevádzky vydáva veľmi malý hluk (obr. 5).

Obr. 5: AxiTone 450 v porovnaní s predchádzajúcim trojlopatkovým axiálnym ventilátorom a HyBlade z hľadiska vzduchového výkonu a hlučnosti
Obr. 5: AxiTone 450 v porovnaní s predchádzajúcim trojlopatkovým axiálnym ventilátorom a HyBlade z hľadiska vzduchového výkonu a hlučnosti | Zdroj: ebm – papst

V oboch ohľadoch zohráva kľúčovú úlohu geometria lopatiek, ktorá bola optimalizovaná podľa aerodynamických kritérií. Preto z tohto tichého axiálneho ventilátora profitujú aj kondenzátory v obytných zónach, kde je potrebné venovať osobitnú pozornosť minimalizácii emisií hluku. Ventilátor AxiTone je vhodný aj pre aplikácie s horľavými chladivami.

www.ebmpapst.com/heiztechnik

Zdroj: PR článok spoločnosti ebm-papst