Výrobca stavebných materiálov si na streche svojho závodu inštaluje fotovoltiku, pokryje mu to takmer 10 % ročnej spotreby

Partneri sekcie:

Spoločnosť Peikko Slovakia stavia na streche vlastného výrobného závodu v Kráľovej nad Váhom v okrese Šaľa fotovoltickú elektráreň.

Elektráreň firme pokryje približne 10 % jej ročnej spotreby elektrickej energie. Investícia vo výške takmer 400-tisíc eur eur zabezpečí lepšiu ochranu pred volatilitou cien elektrickej energie a zemného plynu, skonštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Milan Ďurčovič.

Návratnosť pri súčasných cenách energií je odhadovaná na menej ako päť rokov. „V období energetickej krízy v Európskej únii, keď ceny energií majú najvyšší podiel aj na raste inflácie, sme tomuto zelenému projektu určili najvyššiu prioritu,“ povedal Ďurčovič.

V spolupráci s dodávateľom inštalovalo Peikko fotovoltický systém, ktorý tvorí 960 solárnych panelov, tri prevodníky a takmer 500 optimalizátorov. Monitorovanie a individuálna správa jednotlivých panelov zvyšuje energetickú účinnosť celého systému až o 10 % oproti štandardným fotovoltickým elektrárňam. Odhadovaná produkcia elektrickej energie by mala dosiahnuť do 430 megawatthodín ročne.

Zdroj: Peikko

„Celá bude spotrebovaná v našom závode. Do distribučnej siete sa nepripájame ako zdroj. Ak vyrobenú elektrinu nebudeme schopní spotrebovať vo výrobe, čo by sa však vzhľadom na parametre elektrárne prakticky nemalo diať, budú niektoré panely automaticky odstavené. Systém bude fungovať plne automaticky,“ informoval riaditeľ.

Hoci strojárska výroba v závode Peikko nie je v porovnaní s hutníckym či chemickým priemyslom energeticky extrémne náročná, dôraz na udržateľnosť vedie firmu k optimalizácii spotreby a diverzifikácii zdrojov, a to aj s ohľadom na neistú situáciu týkajúcu sa dodávok zemného plynu z Ruska.

Zdroj: Peikko

„Okrem toho, že sme v areáli v týchto týždňoch vybudovali vlastné zásobníky LPG s objemom 20 kubických metrov, pracujeme aj na tom, aby sme časť spotreby zemného plynu nahradili alternatívnymi zdrojmi,“ povedal Ďurčovič.

Slovenský výrobný závod je jednou z prvých výrobných prevádzok skupiny Peikko mimo Škandinávie, kde sa fotovoltika spúšťa do prevádzky. Peikko Slovakia je slovenskou výrobnou pobočkou fínskej spoločnosti, ktorá je svetovým dodávateľom riešení pre tenké stropné konštrukcie, spojov betónových konštrukcií či základov pre veterné elektrárne.