Energypier dialnica

Vo Švajčiarsku otestujú solárne strechy nad diaľnicami

Partneri sekcie:

Solárne strechy nad úsekmi diaľnice môžu byť lepším riešením ako fotovoltické elektrárne, ktoré zbytočne zaberajú poľnohospodársku pôdu či iné prírodné plochy.

Vo Švajčiarsku už čoskoro odštartuje pilotný projekt solárnych panelov nad diaľnicami. Spoločnosť EnergyPier chce pri obci Fully v kantóne Valais umiestniť takmer 40 tisíc solárnych panelov a veterných turbín. Úsek dlhý 1,6 kilometra tak zaistí elektrinu pre 12,5 tisíc rodinných domov v objeme 50 GWh ročne. Zahájenie výstavby je naplánované na začiatok roku 2023.

Ďalší takýto projekt sa plánuje v kantóne Zürich v dĺžke 2,5 km a energiou bude zásobovať 20 tisíc domácností. Do úvahy pripadá teoreticky aj zvyšok diaľničnej siete okrem úsekov, ktoré vedú cez tunely. V prípade Švajčiarska to predstavuje približne 700 kilometrov. Spoločnosť EnergyPier predpokladá, že objem energie vyrobenej za rok sa bude rovnať 10 TWh, čo teraz predstavuje dve tretiny jadrovej energie v energetickom mixe Švajčiarska.

Podľa Neue Zürcher Zeitung ministerka energetiky Simonetta Sommarugaová poverila Federálny úrad pre cesty, aby sprístupnil všetky vhodné trasy. Vláda pôvodne zisťovala, koľko energie by získala, ak by solárnymi panelmi pokryla protihlukové steny pozdĺž diaľnic. Ich potenciál je však malý, len 0,05 percenta tamojšej spotreby elektriny.

Efektívnejším riešením sa ukázalo prestrešenie diaľnic solárnymi panelmi. Ich životnosť výrobca odhaduje na 150 rokov. Solárne panely nad diaľnicami môžu okrem domácností zásobovať elektrinou odpočívadlá pre vodičov a tiež zabezpečiť osvetlenie tunelov. Takisto môžu byť do budúcna prínosom pri rozvoji dobíjacích staníc pre elektromobily.

Inštalácia nad diaľnicami je podľa odborníkov vhodnejšia ako veľké fotovoltické elektrárne zaberajúce polia, ktoré by mohli byť využívané na poľnohospodárstvo. Zároveň by spravila dopravu bezpečnejšou a chránila cesty a šoférov pred zrážkami či horúčavou. Kritické hlasy však hovoria, že vytvorenie solárnych striech v otvorenej krajine je neprípustné.

Neue Zürcher Zeitung, red