Obnoviteľné zdroje energie

Záujem o fotovoltiku sa enormne zvýšil, ľudia sa boja nedostatku plynu, potvrdzuje energetický poradca

Martin Štibrányi sa venuje obnoviteľným zdrojom energie ako energetický poradca. Kým donedávna mal dvoch až troch záujemcov o fotovoltiku mesačne, dnes sú to dvaja až traja denne. Ako vníma program Zelená domácnostiam a čo radí prípadným žiadateľom o dotáciu?

Obnoviteľné zdroje energie sú v poslednej dobe veľkou témou, badáte zvýšený záujem ľudí o technológie spojené s obnoviteľnými zdrojmi?

Záujem sa ohromne zvýšil. Záujemcov o fotovoltiku som mal ešte nedávno 2 až 3 mesačne, dnes sú to 2 až 3 denne. Firma, s ktorou spolupracujem musela zdvojnásobiť počet inštalatérov a zväčšiť sklad. Pri aktuálnej situácii na Ukrajine stúpol tiež záujem o tepelné čerpadlá.

Množstvo Slovákov sa bojí nedostatku plynu a zaujímajú sa o alternatívu. Znamená to však aj zvyšovanie cien fotovoltiky či tepelných čerpadiel na takmer mesačnej báze. Problémom je často i nedostatok komponentov.

Ktoré z technológii sú z vášho pohľadu najžiadanejšie?

Jednoznačne fotovoltika. Úplne vytlačila do úzadia solárne kolektory na ohrev TÚV, a niet divu. Fotovoltické panely sú budúcnosťou a oproti soláru majú množstvo výhod, ako sú väčšia škála využitia či nenáročnosť na údržbu.

Majú o fotovoltiku záujem skôr klienti, ktorí plánujú stavať, alebo aj majitelia starších domov v rámci rekonštrukcií? Viete odhadnúť ich pomer?

Fotovoltickú elektráreň pre rodinný dom som navrhoval už pre stovky klientov, takže pomer medzi novostavbami a staršími domami sa mi odhaduje veľmi ťažko. Trúfol by som si však povedať, že je 1:1. Za tie roky som navštívil luxusné vily, ale aj staré nehnuteľnosti, ktoré rekonštrukcia ešte len čaká. Majitelia starších domov sa často obávajú inštalácie, keďže nemajú žiadnu predprípravu, montáž je však pomerne jednoduchá.

Na čo všetko treba pri jej výbere prihliadať?

Pri výbere fotovoltiky si treba najmä vybrať spoľahlivú firmu a poriadne si prejsť aj ponúkané komponenty. So zvýšeným záujmom o obnoviteľné zdroje rapídne stúpol aj počet nových firiem, ktoré vidia rýchly a ľahký zárobok.

Už neraz som riešil problémy, ktoré narobili svojim zákazníkom nováčikovia na trhu. Kvalitne odvedená práca totižto nie je len hodenie panelov na strechu, ale aj návrh správneho výkonu a spoľahlivé vybavenie všetkých administratívnych úkonov, ktoré sú rovnako dôležité ako samotná inštalácia.

Ktoré druhy obnoviteľných zdrojov energie klientom najviac odporúčate, respektíve sú niektoré vhodnejšie vzhľadom na účel, vek stavby či lokalitu, v ktorej sa dom nachádza?

Ak niekto stavia nový rodinný dom tak mu určite odporúčam zvoliť kombináciu tepelného čerpadla s fotovoltikou. Opäť najmä v súvislosti s otáznou cenou či dostupnosťou plynu v budúcnosti. Ak však ide už o postavený a obývaný rodinný dom, treba zvážiť minimálne investíciu do fotovoltiky. Správne navrhnutá fotovoltika môže byť vhodná pre každý typ, vek či lokalitu domu.

Ak bude pokračovať stúpanie cien elektriny, tak verím, že skôr či neskôr bude mať fotovoltickú elektráreň väčšina domácností. Ak má niekto na účte „nadbytočných“ pár tisíc, voľba je jasná. Na účte vám ich „zožerie“ inflácia, kým na streche vám elektráreň vyrobí stovky eur každý rok.

Pripomínam, že zastrešenie cien elektriny vládou sa skončí a potom môžeme len tipovať kam až vystrelí cena. Svoje o tom vedia majitelia firiem, ktorých už nové ceny na elektrinu a plyn zasiahli.

Jednou z foriem, ako financovať obnoviteľné zdroje, je program Zelená domácnostiam, ktorý beží od roku 2015. V súčasnosti prebieha Zelená domácnostiam III. Na poslednú chvíľu pred jej spustením však došlo k významným zmenám. Ako to hodnotíte?

Hodnotím to ako jeden veľký chaos. Mesiace sme čakali na prvé kolo tohto roku, termíny a podmienky sme sa dozvedeli až koncom apríla. Ale pár dní na to, snáď hodinu pred registráciou prvých žiadostí, sa zrazu všetko prerušilo.

Cieľom bolo síce predĺžiť čas na registráciu žiadostí o dotáciu na tepelné čerpadlá, no vieme ako to aj tak dopadlo. Prešli ďalšie týždne a stále netušíme čo môžeme očakávať a čo nie. Na Slovensku sú stovky ľudí, ktorí čakajú na túto dotáciu a netušia či sa vôbec dočkajú.

K spusteniu prvej, pôvodne avizovanej výzvy, ste mali najatých niekoľko desiatok ľudí, ktorí mali vybavovať registrácie pre vašich klientov. Má vôbec bežný človek šancu vyznať sa v potrebnej dokumentácii a stihnúť si podať žiadosť aj sám?

Mám taký pocit, že v aktuálnej situácii je už vyššia šanca, že si zákazník zaregistruje dotáciu sám, ako keď to v jeho mene rieši firma. Firmy majú desiatky až stovky zazmluvnených čakateľov, takže sa niekto nový nemusí dostať ani na rad, a pravdepodobne sa teda ani nedostane.

Ak si chcete vybaviť dotáciu, treba sa dobre pripraviť podľa návodu na webe a do troch minút vyklikať formulár. Záujemca sa nesmie pomýliť len v súpisnom čísle a čísle listu vlastníctva. Všetky ostatné údaje by sa mali dať dodatočne opraviť či upraviť.

Koľko žiadostí ste stihli zaregistrovať, keďže limit 15 miliónov eur sa vyčerpal do 11 minút?

V májovom kole sme zaregistrovali 74 % z našich záujemcov o tepelné čerpadlá. Vzhľadom na ťažké podmienky je to úctyhodný výkon, no mrzí ma, že množstvo ľudí obišlo na prázdno.

Solárne panely
Problémom je u nás výška príspevku na obnoviteľné zdroje, ktorý je v porovnaní s okolitými štátmi malý | Zdroj: iStock

Aké sú podľa vás najväčšie nedostatky programu Zelená domácnostiam a ako by sa dali upraviť či zmeniť, aby bol uspokojený dopyt všetkých záujemcov?

Tých nedostatkov je viac. Rád by som povedal, že najväčším problémom je výška príspevku, ktorý je v porovnaní s okolitými štátmi malý, no ak by sa zvýšili príspevky, úmerne by ubudol počet vydaných poukážok. Takže ten hlavný problém je málo peňazí v programe Zelená domácnostiam. Len na fotovoltiku by bolo treba tak 10-krát viac, aby sa ušlo každému, kto má reálny záujem. A to nespomínam tepelné čerpadlá.

Zmeniť by sa mal aj spôsob registrácie. Nevidím jediný dôvod prečo by sa záujemcovia nemohli registrovať priebežne celý rok a poukážky by sa vydávali postupne podľa dostupných finančných prostriedkov od vlády. Takto musím premýšľať, ako mám za 10 minút zaregistrovať 150 ľudí.

Ešte aby som podtrhol absurdnosť a chýbajúcu logiku niektorých rozhodnutí, v septembri bolo na solárne kolektory vyčlenených 1,5 milióna a na fotovoltiku 1,1 milióna eur. Solár sa pravdepodobne vôbec nevyčerpal, no fotovoltika bola vyčerpaná za 12 minút. Ako sa odrazil omnoho väčší záujem o fotovoltiku na pôvodnom májovom kole? Na solárne kolektory opäť vyčlenili o 750 000 € viac!

Druhou možnosťou, ako v roku 2022 (a tiež v nasledujúcich rokoch) sčasti financovať obnoviteľné zdroje energií, je požiadať o dotáciu z Plánu obnovy. Tu však musí byť dodržaná podmienka úspory 30 percent primárnej energie.

Predbežné podmienky som si už čítal a dokonca som kvôli nejasnostiam volal aj na „zelenú linku“. Pri mojej práci musím mať prehľad o všetkých podobných možnostiach, no moje pocity sú zatiaľ zmiešané. Neviem si úplne predstaviť ako to bude v realite fungovať, aj keď chcem veľmi dúfať, že to bude lepšie ako Zelená domácnostiam.

Domácnosť si bude musieť nechať vypracovať posudok pred rekonštrukciou aj po rekonštrukcii, a dokázať, že znížili spotrebu o 30 %. Ďalšou podmienkou je zateplenie časti domu. Obnoviteľné zdroje energií budú už len ako doplnok po zateplení.

Podľa posledných údajov Eurostatu, podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe elektrickej energie na Slovensku je 23 %. Čo by podľa vás najviac pomohlo, aby toto číslo rástlo?

Lepšia podpora od štátu. Systémovejšia, prehľadnejšia, vyššia. Čo tak sa zamyslieť napríklad nad znížením či zrušením DPH z inštalácií od firiem, ktoré sú registrovanými zhotoviteľmi? Keď nemáme dosť financií na podporu alebo ich nevieme normálne prerozdeliť, treba nájsť alternatívu.

Martin Štibrányi
Martin Štibrányi sa venuje energetickému poradenstvu | Zdroj: archív M.Š.

Martin Štibrányi pracoval v niekoľkých energetických firmách. Jeho prvé kroky po škole viedli k jednému z najväčších dodávateľov energií na Slovensku. Na starosti mal akvizíciu nových zákazníkov na odber elektriny a plynu, neskôr sa dostal do kontaktu s obnoviteľnými zdrojmi energie, ktorým sa venuje dodnes. Funguje ako energetický poradca a sprostredkovateľ predaja pod vlastnou značkou Bývanie podľa predstáv.

Sláva Štefancová