image 68001 25 v1
Galéria(10)

Špičkové okná pre pasívne domy

Partneri sekcie:

Energetická účinnosť nepadá z oblakov, v pasívnom dome musí byť využitý existujúci balík nástrojov, ktorý ju zabezpečí. Tepelná pohoda vnútorného priestoru je podriadená schopnosti okien usmerňovať vonkajšie faktory.

Foto Internorm  4
Foto Internorm  6
Foto Internorm  8
Foto Internorm  7
Foto Internorm  9
Foto Internorm  2
Foto Internorm  5
Foto Internorm

Hovorí sa, že dom alebo byt je treťou kožou človeka. Opodstatnene. Viac ako deväťdesiat percent života človek strávi v uzavretých miestnostiach. Optimálna klíma v interiéri priamo ovplyvňuje zdravie a pocit pohody. Dôležitým faktorom, ktorý rozhodujúco ovplyvňuje klímu v obývanom priestore, a tým aj energetickú bilanciu budov, sú práve okná. Jedným z najatraktívnejších a najmodernejších riešení pre náročného zákazníka je pasívny dom.

foto Internorm

Trvalo príjemná klíma

Pasívny dom umožňuje v interiéri v zime aj v lete, trvalo príjemnú teplotu, bez použitia tradičných vykurovacích a klimatizačných zariadení. Úplne postačuje využitie tepla zo slnečného žiarenia, prenikajúceho do priestoru cez okná, spolu s odovzdaným teplom domácich spotrebičov a obyvateľov obývaného objektu. Je zrejmé, že na dosiahnutie očakávaného výsledku je potrebné použitie inovatívnych okien, ktoré budú spĺňať kritériá certifikovaných komponentov, určených pre riešenia pasívnych domov.

foto Internorm

Zisky zo slnečného žiarenia

Okná do pasívnych domov musia spĺňať na prvý pohľad dve proti sebe stojace úlohy. Napriek veľkej sklenej ploche musia zabrániť tepelným stratám a zároveň musia poskytovať možnosť tepelných ziskov zo slnečného žiarenia. Hodnotu, ktorá udáva množstvo prestúpeného tepla štvorcovým metrom sklenej plochy, sa technickým vývojárom podarilo priblížiť k Ug = 0,5 W/m2K. Čím je hodnota „Ug“ nižšia, tým je lepšia tepelná izolácia a nižšie výdavky na kúrenie. Pri riešení so sklami s dvomi infračervenými reflektujúcimi povlakmi, medzi ktorými je priestor vyplnený argónom alebo kryptónom, sa teplota povrchu vnútorného skla blíži k izbovej teplote, vďaka čomu je vykurovacie teleso pod oknom zbytočné.

foto Internorm

Optimalizácia tepelných ziskov

Tepelná energia potrebná v riešení pasívneho domu predstavuje len 10 % z potreby tepelnej energie v konvenčnom dome. Grafické vyobrazenie naznačuje, že ročná potreba vykurovacieho tepla je maximálne 15 kWh/m2 a celková spotreba energie, vrátane teplej vody a spotreby elektrickej energie v pasívnom dome, je pod hranicou 120 kWh/m2. Vykurovacie zaťaženie v takomto dome je maximálne 10 W/m2. Vtedy miestnosť s plochou 30 m2 dosiahne vykurovacie zaťaženie s 300 Watt. Pre porovnanie aby ste vykúrili izbu s rozlohou 30 m2, stačí desať horiacich čajových sviečok.

foto Internorm

Ako funguje pasívny dom?

Čerstvý vzduch sa nasáva v exteriéri. V podzemnom vzduchovom potrubí dochádza k prvému ohriatiu prostredníctvom tepla zo zeme. Vzduch je ďalej privádzaný do výmenníka tepla, kde dochádza k odovzdávaniu energie použitého vzduchu na čerstvý, prefiltrovaný a studený vzduch. Práve tu sa využíva energia, ktorá je pri konvenčných stavbách vypúšťaná do voľného priestoru. Odtiaľ je vzduch privádzaný do obytných priestorov. Odsáva sa len vzduch z kuchyne a sanitárnych priestorov, aby sa predišlo rozptyľovaniu pachov v dome.

 foto Internorm

Inovatívne Internorm okná spĺňajú kritériá certifikovaných komponentov, určených pre riešenia do pasívnych domov a nízkoenergetických domov. Internorm Slovensko.

www.internorm-okna.sk

ZDROJ: PR článok Internorm s.r.o.