ohrev pitnej vody tepelnym cerpadlom
Galéria(6)

Ohrev pitnej vody tepelným čerpadlom

Partneri sekcie:

Tepelné čerpadlá sú dnes veľmi perspektívnym zdrojom energie pre domácnosti, komerčné budovy i verejný sektor,  vyžadujú si však osobitý prístup. Jedným zo špecifík je správne riešenie ohrevu pitnej vody.

bsp rez big image
bsp 2 big image
blok na ohrev pitnej vody big image
ohrev pitnej vody tepelnym cerpadlom 7277 big image
tep cerp wolf big image
Tepelné čerpadlá pracujú tým efektívnejšie, čím je nižšia výstupná teplota vykurovacej vody do okruhov spotreby. Pri teplote nad 50 °C, ktorú potrebujeme na ohrev pitnej vody, hospodárnosť tepelného čerpadla výrazne klesá. Ak sa navyše použije bežný ohrievač vody, vzniká aj ďalší problém.

“Zásobníkový ohrievač pitnej vody pripojený na tepelné čerpadlo musí mať ohrievací register s podstatne väčšou plochou než zvyčajne, aspoň 0,25 m2 na 1 kW výkonu tepelného čerpadla. Štandardné ohrievače vody sú nepoužiteľné, lebo spôsobujú rýchle prehriatie tepelného čerpadla a jeho vypnutie,“ vysvetľuje Ladislav Truchlík zo spoločnosti Wolf Slovenská republika.

„Keďže si tepelné čerpadlá spravidla vyžadujú aj akumulačný zásobník vody, výhodným riešením sú kombinované akumulačné zásobníky, prispôsobené aj na súčasný ohrev pitnej vody.“

Vrstvový kombinovaný zásobník vody pre tepelné čerpadlo

Vrstvovému zásobníku postačuje v hornej zóne minimálna vrstva horúcej vykurovacej vody, aby sa pitná voda zohrievala s dostatočným výkonom. Pritom celý objem pod touto vrstvou môže byť úplne studený.

„Ak budeme tento studený objem ohrievať tepelným čerpadlom, ktoré je schopné zvyšovať jeho teplotu len postupne zohrievaním vody o 5°C, nesmieme pritom rozbiť teplú vrstvu v hornej zóne zásobníka. Dá sa to dosiahnuť tzv. spodným plnením zásobníka bez ovplyvnenia jeho teplotného rozvrstvenia. Aby sa dal tento princíp spodného plnenia uplatniť, musí sa na zásobníku vody vytvoriť ešte ďalšie špeciálne hrdlo na pripojenie spiatočky tepelného čerpadla, využívané len na tento účel,“ zdôrazňuje Ladislav Truchlík.

Akumulačný zásobník vody Wolf typu BSP-W, určený špeciálne na pripojenie k tepelným čerpadlám, je takto vybavený a ako ucelený systém dáva tepelnému čerpadlu také parametre hospodárnosti, ktoré sa nedajú inak dosiahnuť. Pritom poskytuje aj vysoký užívateľský komfort pri rýchlom nábehu a dostatku teplej vody. 


Schéma hydraulického pripojenia

Viac informácií na www.wolfsr.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Wolf Slovenská republika s.r.o.

–>–>