Dôležitý modul v protipožiarnej ochrane: Odbočné krabice radu FireBox

Aby v prípade požiaru zostali priechodné únikové a zásahové cesty a svoju funkciu mohli splniť dôležité technické zariadenia, ako núdzové osvetlenia, systémy EPS alebo zariadenia pre odťah dymu, je nevyhnutne nutné zaistiť napájanie týchto systémov aj počas požiaru elektrickým prúdom.

Použitím špeciálnych vedení a systémov ukladania vedení je možné napájanie elektrickým prúdom zabezpečiť i v prípade požiaru, a zaručiť tak zachovanie ich funkčnej odolnosti.

Zvláštny význam má zachovanie funkčnej odolnosti v budovách, kde sa pravidelne pohybuje väčšie množstvo ľudí. Do tejto oblasti patria predovšetkým verejné zariadenia ako školy, nemocnice, zhromaždiská, úrady a stanice metra, ale taktiež priemyselné zariadenia, výškové domy, nákupné strediská alebo veľkokapacitné garáže.

Požiarne zaťaženie inštalačných systémov

Na únikových a zásahových cestách nesmú byť podľa príslušných predpisov upravujúcich montáž vedení inštalované žiadne zariadenia, predstavujúce požiarnu záťaž. Tieto požiadavky spĺňajú oceľové upevňovacie komponenty značky OBO s atestovanou požiarnou odolnosťou.

Odbočné krabice s integrovaným zachovaním funkčnej odolnosti v požiari zaisťujú požiarne spoľahlivé prepojenie bezpečnostných káblov. Krabice radu FireBox sú otestované a certifikované pre zachovanie funkčnej odolnosti v požiari po dobu až 90 minút podľa normy STN 92 0205.

Odbočné krabice s funkčnou odolnosťou v požiari – nové varianty OBO Firebox

Káblový vstup s násuvným tesnením
Káblový vstup s násuvným tesnením | Zdroj: OBO Bettermann

Nové varianty OBO FireBox T-series spoľahlivo spĺňajú všetky bezpečnostné nároky kladené na funkčnú odolnosť v požiari. Majú praktické vonkajšie upevnenie a predom namontované mäkké násuvné tesnenie, čo umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž káblov. Všetky varianty sú dostupné v troch veľkostiach.

Odbočné krabice OBO Firebox sú vybavené prípojnou jednotkou odolnou proti vysokým teplotám a svorkami z keramiky. Umožňujú upnúť medené vodiče o priereze 0,5-16 mm2.  FireBox rady T sa vyznačuje všetkými prednosťami odbočných krabíc z termoplastu. Patrí medzi ne vysoký stupeň krytia IP (až IP 66) a odolnosť proti vonkajšiemu mechanickému nárazu do IK 10.

Krabice sú k dispozícii s mäkkým násuvným tesnením, alebo v uzavretom variante. Tie umožňujú káblové vývodky umiestniť na ľubovoľné miesto. Upevňujú sa buď pomocou vnútorných príložiek, alebo dnom krabice pomocou protipožiarnych skrutkových kotiev.

Svorky z keramiky sú odolné proti vysokým teplotám a sú predom zmontované v jedinú pripojovaciu jednotku. Ochranná svorka je spojená s nosným trmeňom, vďaka čomu nieje nutné zakrývať kovové diely.

OBO FireBox namontovaný pomocou montážnej dosky na káblový žľab
OBO FireBox namontovaný pomocou montážnej dosky na káblový žľab | Zdroj: OBO Bettermann

FireBoxy OBO Bettermann sú bez obsahu halogénov, a ako prepojovacie krabice sú otestované a schválené pre zachovanie funkčnosti elektrických zaťažení podľa STN 92 0205 triedy PS30, PS60, PS90.

 

Príslušenstvo Káblové vývodky V-TEC, násuvné tesnenia, jednoduché a dvojité svorky, ochranné svorky, ako aj držiak poistiek (možnosť zakúpiť aj samostatne)
Príslušenstvo: Káblové vývodky V-TEC, násuvné tesnenia, jednoduché a dvojité svorky, ochranné svorky, ako aj držiak poistiek (možnosť zakúpiť aj samostatne) | Zdroj: OBO Bettermann

Pozrite si video.

Zdroj: OBO Bettermann s.r.o.