Partneri sekcie:

Veľký prehľad samonivelizačných stierok

image 96700 25 v2

Samonivelizačné stierky sú určené na vyrovnanie podkladu z betónu alebo cementového poteru pred kladením konečných podlahovín: keramická dlažba, plávajúce podlahy, laminát, PVC, koberce, linoleum. Niektoré druhy sú vhodné aj pod drevené parkety a masívne drevené podlahy. 

Samonivelizačné stierky na báze cementu sú vhodné na nové pevné a súdržné podklady, prípadne aj existujúce podlahoviny, na podlahy s teplovodným podlahovým vykurovaním a do kancelárií vybavených kolieskovým nábytkom.

Podklad musí byť pred aplikáciou pevný, suchý, očistený od všetkých voľne oddeliteľných častí, ako je prach, olej, mastnota a pod. Ak sú podklady, na ktoré sa má stierka aplikovať, nasiakavé, odporúča sa povrch upraviť vhodným penetračným náterom. Všetky látky, ktoré by mohli narušiť priľnavosť stierky na podklady, je potrebné odstrániť brúsením, frézovaním a pod.

Suchá zmes podlahovej samonivelizačnej stierky sa mieša s predpísaným množstvom vody. Následne sa vyleje na podklad a rozotrie stierkou alebo hladidlom. V jednom pracovnom kroku možno naniesť stierku v hrúbke 10 až 15 mm (podľa technického listu výrobcu).

Na dorovnanie stierky sa môže použiť oceľové hladidlo alebo prevzdušňovací valec. Niektoré typy samonivelizačných stierok sú vhodné aj na strojové spracovanie, pričom by sa mali miešať vhodným omietacím strojom s použitím špeciálneho čerpadla určeného na spracovanie liatych poterov a stierok.

Nivela PROFI (260)

Vlastnosti a použitie
Vyrovnávacia cementová stierka na vyrovnanie podkladov v interiéri pred kladením podlahových krytín (dlažieb, parkiet, plávajúcich podláh, PVC, kobercov a pod.). Aplikácia iba v jednej vrstve s hrúbkou 3 až 15 mm. Vhodným podkladom je betón, stará keramická alebo betónová dlažba (hladké nenasiakavé podklady je potrebné vopred upraviť spojovacím mostíkom). Vhodná na vyrovnanie podkladov so zabudovaným podlahovým kúrením. Na ručné aj strojové spracovanie. Nie je určená ako konečná úžitková vrstva. Trieda pevnosti: C20.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,6 kg/m2 (pri hrúbke vrstvy 1 mm)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – od 11,38 €

Výrobca
Cemix

Ceresit ZN

Vlastnosti a použitie
Samonivelizačná vyrovnávacia podlahová hmota určená na zhotovenie vyrovnávacích vrstiev v interiéri s hrúbkou od 2 do 15 mm bezprostredne zviazaných s podkladom. Vhodná na vyrovnanie podláh z betónu, cementových poterov (aj poterov s podlahovým vykurovaním) a anhydritu, pod podlahy z keramiky a ostatné krytiny, ako napr. koberce, korok, PVC a pod. Vhodná na podklad nezaťažený vlhkosťou. Odolná proti bodovému zaťaženiu. Určená na ročné aj strojové spracovanie.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,5 kg/m2 (na každý 1 mm hrúbky vrstvy)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – do 10,80 €

Výrobca
Henkel

ST line W 700

Vlastnosti a použitie
Jednozložková sivá samonivelizačná hmota na vnútorné použitie. Možné aplikovať v hrúbke 2 až 12 mm. Určená na vyrovnanie stabilných podkladov v interiéri zhotovených z cementových poterov alebo betónu. Pred aplikáciou je potrebné napenetrovať podklad vhodným penetračným náterom. Vhodná na použitie v bytových a administratívnych budovách s ľahkou až strednou záťažou. Vytvára podklad pre všetky najpoužívanejšie druhy podlahových krytín: PVC, linoleum, koberce, plávajúce podlahy, drevené podlahy, ak nie sú lepené. Vhodná aj na vyrovnanie podkladu s inštalovaným teplovodným podlahovým vykurovaním. Nie je určená ako konečná povrchová úprava.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,7 kg/m2 (pri hrúbke vrstvy 1 mm)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – 9,79 €

Predajca
STAVMAT STAVEBNINY

Baumit Nivello 10

Vlastnosti a použitie
Priemyselne vyrábaná suchá cementová samonivelizačná stierka triedy CT-C30-F7 na vyrovnanie nerovností podkladu do hrúbky 12 mm pred kladením keramickej krytiny, laminátových podláh, textilných krytín a iných bežných podlahovín. Materiál je vhodný aj na potery s podlahovým vykurovaním a na zaťaženie kolieskovým nábytkom. Použitie pod lepené drevené parkety je potrebné konzultovať s výrobcom parkiet a spracovateľom.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,5 kg/m2 (pri hrúbke vrstvy 1 mm)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – 21 €

Výrobca
Baumit

Nivelačná hmota Objekt Plus OS 50

Vlastnosti a použitie
Veľmi jemná samonivelizačná hmota obsahujúca špeciálne rýchlotuhnúce, vysokokvalitné cementy. Určená na vyrovnávanie podláh pred kladením podlahovín vrátane lepených drevených masívnych parkiet, linolea a kaučukových podlahovín. Optimálne rozliatie a vytvrdnutie s vysokou pevnosťou. Po pridaní sklených vlákien je vhodná aj na vyrovnanie starších, pevne držiacich drevených podláh. Na lepenie podlahových krytín zabezpečuje potrebnú nasiakavosť. Vhodná aj na podlahy s podlahovým vykurovaním a pod kolieskový nábytok. Maximálna hrúbka vrstvy 15 mm.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,5 kg/m2 (pri hrúbke vrstvy 1 mm)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – 20,10 €

Výrobca, Predajca
Murexin

weber nivelit

Vlastnosti a použitie
Jednozložková samonivelizačná podlahová hmota na báze cementu na vnútorné použitie triedy CT-C25-F8. Určená na vyrovnanie stabilných podkladových vrstiev (poter, betón). Vhodná ako podkladová vrstva pod konečnú povrchovú úpravu: PVC, koberce, plávajúce podlahy. Nevhodná na celoplošné lepenie drevených parkiet. Hrúbka vrstvy 2 až 15 mm. Vhodná aj na podlahy s podlahovým vykurovaním. Nie je vhodná ako finálna vrstva, je určená do interiéru.

Balenie
Papierové vrece, 25 kg

Spotreba
Približne 1,5 kg/m2 (pri hrúbke vrstvy 1 mm)

Orientačná cena
Papierové vrece 25 kg – 15,60 €

Výrobca
Saint-Gobain Construction Products, s. r. o. divízia Weber – Terranova

 

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem, Murexin

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2016.