Najlepší spôsob, ako chrániť majetok aj životy obyvateľov

Vďaka generálnemu kľúču majiteľom bytov uľahčíte život a zaručíte bezpečnosť. A zároveň sa zbavíte problému s nekontrolovaným prístupom do bytovky.

Počet krádeží v bytovkách sa každým rokom zvyšuje a veľký podiel na tom majú čipy vo vchodoch a nekvalitné vložky v bytových dverách. Nedostatky starých čipov (vyradenie elektrošokom) aj nových, ale lacných riešení (nekontrolovane sa kopírujú v kľúčových službách) a zároveň ochranu bytových dverí rieši generálny kľúč.

Ak generálny kľúč ako správca prinesiete obyvateľom bytovky, získajú nielen najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti, ale zároveň im uľahčíte život. Majitelia bytov budú mať jeden kľúč namiesto celého zväzku a správca zase presnú evidenciu o prístupe do domu.

Zdroj: EVVA

Ak generálny kľúč, tak len vysokej bezpečnostnej triedy

Systém generálneho kľúča umožňuje otvárať jediným kľúčom viacero dverí podľa určených prístupových práv. Majiteľ bytu tak namiesto celého zväzku kľúčov nosí pri sebe len jeden pre vchod, dvere od bytu, garáž, schránku aj pivnicu.

Napriek tomu sa každý obyvateľ dostane len tam, kam môže. Toto majú generálne kľúče rôznych značiek spoločné. Najlepšie riešenia, špeciálne vyvinuté pre bytové domy, však prinášajú výhody navyše. Príkladom je Akura 44, systém generálneho kľúča od tradičného a overeného rakúskeho výrobcu EVVA.

Akura 44 je postavený na mechanických vložkách a obojstranných kľúčoch. Každý kľúč vie pokryť rôzne bezpečnostné požiadavky tým, že v sebe integruje dve úrovne bezpečnosti: mechanickú a magnetickú.

Príklad: pre vonkajšie dvere sa využíva kľúč Akura 44 s magnetickou bezpečnosťou (100 % chránený pred 3D tlačou), kým pre vnútorné dvere postačuje vložka Akura 44 vyššej bezpečnostnej triedy bez magnetu.

Zdroj: EVVA

Rakúsky výrobca EVVA, ktorý má za sebou vyše 100 rokov výroby bezpečnostných systémov, vyvinul pre systém generálneho kľúča Akura 44 rôzne druhy vložiek a zámkov. Súčasťou systému sú aj cylindrické vložky s páčkou pre poštové schránky alebo skriňu rozvádzača a visacie zámky pre pivničné kobky. Pre byty je určená krátka cylindrická vložka s minimálnou dĺžkou 27 mm pre vonkajšiu stranu dverí.

Pri nej nedochádza k presahu cylindrickej vložky, majitelia bytov teda nemusia používať hrubé kovania a šetria náklady. Aj táto vložka obsahuje 6 aktívnych overovacích a až 10 pasívnych prvkov zaručujúcich bezpečnosť vložiek EVVA. Pre zlodejov je Akura 44 ťažkou prekážkou. Títo potom, logicky, volia „cestu menšieho odporu“, čiže hľadajú iný, ľahšie prístupný objekt na vykradnutie.

Do hlavy kľúčov EVVA sa dá integrovať aj čip. Ak teda správca či obyvatelia trvajú na otváraní vchodových dverí čipom, stále je možné celý dom „prehodiť“ na generálny kľúč so všetkými výhodami.

Zdroj: EVVA

Generálny kľúč chráni životy pri požiari

Pri požiari sa bytovky na Slovensku stávajú doslova pascami, keďže sa do nich požiarnici nedokážu kvôli rôznym zámkom a mrežiam rýchlo dostať. Kvôli ich píleniu a vylamovaniu požiarnici strácajú drahocenný čas, ktorý chýba pri záchrane životov a majetku.

Generálny kľúč, ktorý je okrem správcu uložený aj na polícii a u hasičov, tento problém odstraňuje. „To je zásadná výhoda, ktorá by mohla zaujať obyvateľov, keď na domovej schôdzi prídete s návrhom zaviesť v dome generálny kľúč,“ hovorí Silvia Krázelová, zástupkyňa rakúskeho výrobcu zámkov EVVA. Tento argument by zvlášť mohol pomôcť vo vchodoch, kde bývajú najmä starší ľudia.

Generálny kľúč pre bytové domy funguje v Rakúsku spoľahlivo desiatky rokov. Mimoriadne sa osvedčil práve vďaka tomu, že je vysoko bezpečný po všetkých stránkach. A navyše ešte obyvateľom uľahčuje život,“ dodáva S. Krázelová.

Zdroj: EVVA

Prístup do domu pod kontrolou

Pri generálnom kľúči je zásadné mať pod kontrolou kopírovanie. Tu má EVVA jasný náskok, keďže dodáva kľúče na výrobu kópií v malých množstvách len oprávneným partnerom a dodávky prísne eviduje. Vybraný okruh spoľahlivých kľúčových služieb má na výrobu kópií špeciálne stroje.

Aj keby sa zlodej dostal ku kľúčom majiteľov prostredníctvom svojich kontaktov, nedokáže si kópie vyrobiť. A to ani na 3D tlačiarni. Týmto spôsobom sú chránení všetci v dome a správca má počet kľúčov pod kontrolou.

www.evva.com/sk-sk/

Zdroj: PR článok EVVA