Navrhnite v bytovke prechod na generálny kľúč a všetci budú bez starostí

Partneri sekcie:

Krádeže v bytoch sú na Slovensku na dennom poriadku. Napríklad nedávno v Bratislave gang bez problémov prekonal magnetické vchodové dvere a následne aj byty s lacnými jamkovými kľúčmi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento problém nemá so správcom nič spoločné. V skutočnosti však hnev vykradnutých majiteľov a obavy zvyšných obyvateľov logicky dopadajú na správcu.

Ak to s ochranou majetku a bezpečnosťou obyvateľov spravovaných bytoviek myslíte vážne, navrhnite im prechod na generálny kľúč. Ten obyvateľom domu prinesie nielen najvyššiu úroveň bezpečnosti, ale zároveň im uľahčí život. A vám ako správcovi prinesie plnú kontrolu nad prístupom do domu.

Spojenie magnetickej a mechanickej bezpečnosti v jednom kľúči

Čo je vlastne generálny kľúč? Je to riešenie, ktoré umožňuje jediným kľúčom otvárať rôzne vložky podľa prístupových práv. Majiteľ bytu tak namiesto celého zväzku kľúčov nosí pri sebe len jeden od vchodu, dverí do bytu, garáže, schránky aj pivnice. Napriek tomu sa každý dostane len tam, kam môže.

Kým toto majú všetky generálne kľúče spoločné, riešenia vyvinuté osobitne pre bytové domy majú ďalšie výhody. Príkladom je Akura 44, systém generálneho kľúča od tradičného a overeného rakúskeho výrobcu EVVA. Akura 44 je postavený na mechanických vložkách a obojstranných kľúčoch.

Každý kľúč dokáže pokryť rôzne bezpečnostné požiadavky tým, že v sebe integruje dve úrovne bezpečnosti: mechanickú a magnetickú. Príklad: pre vonkajšie dvere sa využíva kľúč Akura 44 s magnetickou bezpečnosťou (100-percentne chránený pred 3D tlačou), kým pre vnútorné dvere stačí vložka Akura 44 bez magnetu.

Rakúsky výrobca EVVA, ktorý vyrába bezpečnostné systémy už 100 rokov, vyvinul pre systém generálneho kľúča Akura 44 rôzne druhy vložiek a zámkov. Pre byty je to krátka cylindrická vložka s minimálnou dĺžkou 27 mm pre vonkajšiu stranu dverí. Pri nej nedochádza k presahu vložky, majiteľ bytu nemusí používať hrubé kovanie a šetrí náklady.

Ako funguje generálny kľúč (schéma)

Zdroj: EVVA

Čip integrovaný v kľúči

Súčasťou systému sú aj cylindrické vložky s páčkou pre poštové schránky alebo skriňu rozvádzača a visacie zámky pivničných kobiek. Dokonca jedným kľúčom sa dá ovládať aj kľúčový spínač roliet či mreží. Do hlavy kľúčov EVVA sa dá integrovať aj čip elektronického systému Airkey alebo Xesar od rovnakého výrobcu.

Ak sa rozhodnete prejsť na generálny kľúč, je viac ako rozumné zbaviť sa čipov starej technológie (dajú sa vyradiť elektrošokom) alebo lacných riešení (čipy sa nekontrolovane kopírujú v kľúčových službách) a prejsť na elektronický systém od EVVA s integrovaným čipom v kľúči. Takto obyvatelia neprídu o to, na čo si už zvykli, len budú v maximálnom bezpečí a so všetkými výhodami generálneho kľúča.

Zdroj: EVVA

Takto ochránite životy ľudí

Generálny kľúč má ešte jednu výhodu, na ktorú by mohli počúvať najmä starší obyvatelia vašich bytoviek. Ak v dome vypukne požiar a majitelia sú v dôsledku dymu v bezvedomí, hasiči sa nedostanú cez bytové dvere.

V starších domoch im v ceste navyše stoja aj rôzne mreže, od ktorých má kľúč vždy niekto iný. Sú známe prípady, keď minúty stratené pílením a vylamovaním mreží a dverí stáli ľudí život a majetok. Nič z toho pri generálnom kľúči neexistuje. Univerzálny kľúč, ktorý je okrem správcu uložený aj na polícii a u hasičov, umožňuje chrániť životy aj majetok všetkých. „To je zásadná výhoda, na ktorú by mohli počúvať obyvatelia, keď na domovej schôdzi prídete s návrhom zaviesť v dome generálny kľúč,“ hovorí Silvia Krázelová, zástupkyňa rakúskeho výrobcu zámkov EVVA.

Pri generálnom kľúči správcov ako prvá zaujíma ochrana pred kopírovaním. Je to úplne správne: kontrola nad každou kópiou kľúča je zásadná. A práve tu má EVVA náskok. Kópie vyrába centrála firmy na špeciálnych strojoch pre oprávnených partnerov a kópie prísne eviduje. Aj keby sa zlodej dostal ku kľúču majiteľa, kópiu si nevyrobí. A to ani na 3D tlačiarni. Týmto spôsobom sú chránení všetci v dome a správca má počet kľúčov pod kontrolou.

Akura 44 je vďaka vysokej miere bezpečnosti pre zlodejov ťažkou prekážkou. Kľúč sa vo vložke overuje cez variabilný pozdĺžny profil, 6 aktívnych overovacích a až 10 pasívnych prvkov.

Ak zlodej vidí tento kľúč, je mu jasné, že celý vchod funguje na generálnom kľúči. Ide preto „cestou menšieho odporu“ a hľadá si iný, slabšie chránený dom s bytmi, kde má každý inú vložku. Ak do spravovaných bytoviek prinesiete generálny kľúč od rakúskeho výrobcu EVVA, budete mať o starosť menej.

www.evva.com

Zdroj: PR článok EVVA s.r.o.