Vodotesná ochrana terasy a balkóna (pracovný postup)

Partneri sekcie:

Pri terasách a balkónoch vystavených účinkom poveternostných vplyvov je potrebné zabezpečiť ich dostatočnú vodotesnú ochranu. Na tento účel sú vhodné dvojzložkové hydroizolácie na cementovej báze. Dostupné sú aj malty, ktoré je možné aplikovať aj na pôvodnú dlažbu pred uložením novej.

Pred realizáciou izolácie podkladu proti vode a vlhkosti použitím tekutých membrán alebo pružných cementových systémov sa odporúča podklad vyrovnať. Na rýchle vyrovnanie povrchových nerovností je vhodné cementové hydroizolácie kombinovať s cementovými vyrovnávajúcimi stierkami alebo maltami.

Ak je potrebné zabezpečiť premostenie trhlín alebo sa bude vyrovnávacia vrstva realizovať na už existujúcej dlažbe, odporúča sa použiť cementovú vyrovnávaciu stierku vystuženú vláknami. Hladké povrchy, povrchy s veľmi nízkou nasiakavosťou alebo úplne nenasiakavé povrchy, ako sú napr. keramické obkladové prvky, terazzo alebo hladené betóny, musia byť čisté, mechanicky prebrúsené a následne ošetrené základným náterom.

Vyrovnávacia stierka sa nanáša na podklad dlhou kovovou stierkou alebo hladidlom a nechá sa dostatočne vyschnúť. Na takto vyrovnaný a dostatočne vyzretý podklad sa môže aplikovať hydroizolačná vrstva. Dvojzložková elastická rýchlotuhnúca cementová malta sa pripraví zmiešaním tekutej zložky B so sypkou zložkou A.

Tekutá zložka B sa naleje do čistej nádoby a za stáleho miešania sa pridáva postupne sypká zložka A. Zmes sa mieša nízkootáčkovým miešadlom počas niekoľkých minút, až kým nevznikne homogénna zmes bez hrudiek. Na stenách a dne nádoby nesmie ostať nerozmiešaný prášok. Čerstvá zmes hydroizolačnej malty sa potom aplikuje na podklad najskôr hladkou stranou stierky vo veľmi tenkej (nulovej) vrstve.

Hneď sa nanesie prvá vrstva hydroizolačnej malty zubovým hladidlom v hrúbke min. 2 mm. Do ešte čerstvej prvej vrstvy sa zapracuje sklotextilná mriežka odolná proti alkalickým vplyvom. Po vložení sklotextilnej mriežky sa povrch hydroizolačnej malty vyhladí hladkou stranou hladidla. Po vytvrdnutí prvej vrstvy (približne 1 h) sa nanesie druhá vrstva hydroizolačnej malty. Hydroizolačná vrstva sa nechá dôkladne vyschnúť (3 až 16 h). Následne možno ukladať dlažbu.

V oblasti hydroizolácií viac ako v inej oblasti platí, že je potrebné venovať zvláštnu pozornosť detailom, ktoré majú rozhodujúci vplyv na zhotovenie dokonalého hydroizolačného systému. Je potrebné utesniť objektové dilatácie, kontrolné škáry vrátane škár vzniknutých medzi vodorovnými a zvislými plochami a odtokové vpusty. Na ich utesnenie sa odporúča použiť vhodné tesniace pásky, manžety a špeciálne profily.

Čo budete potrebovať

 • Vyrovnávacia stierka vystužená vláknami
  Planitop Fast 330
  spotreba: 1,45 kg/m2 (hrúbka vrstvy: 1 mm), papierové vrece, 25 kg 32,28 €
  alebo
 • Vyrovnávacia malta
  Adesilex P4
  spotreba: 1,4 kg/m2
  (hrúbka vrstvy: 1 mm), papierové vrece,
  25 kg 34,62 €
 • Hydroizolačná malta
  Mapelastic Turbo
  spotreba: 2,4 kg/m2
  (dve vrstvy, prvá vhodne vystužená),
  súprava 36 kg (zložka A – papierové vrece,
  20 kg, zložka B – kanister, 16 kg),
  36 kg 243,90 €
 • Sklotextilná mriežka
  Mapenet 150
  rozmer oka: 4 × 4,5 mm,
  šírka: 1 000 mm, plošná hmotnosť:
  157 g/m2, kotúč, 50 m 101,34 €
 • Tesniace pásy, manžety a profily
  Mapeband
  balenie obsahuje:
  – 50 m kotúče s celkovou šírkou 120 mm,
  – 10 m kotúče s celkovou šírkou 120 mm,
  – rohové profily 90° a 270°,
  – tesniace manžety s rozmermi
  120 × 120 mm a 300 × 300 mm na utesnenie priestupov okolo potrubí,
  – špeciálne profily v tvare T s rozmermi 515 × 515 mm,
  – špeciálny krížový profil s rozmerom
  515 × 515 mm
 • Deformovateľné cementové lepidlo
  Keraflex Maxi S1
  spotreba: 1,2 kg/m2 (hrúbka vrstvy: 1 mm), papierové vrece, 25 kg od 39,42 €
 • Škárovacia malta
  Ultracolor plus
  spotreba: od 0,1 do 2,9 kg/m2
  (v závislosti od šírky škáry a rozmeru dlažby), papierové vrece, 23 kg od 82,69 €
 • Tesniaci tmel
  Mapeflex PU 45 FT
  spotreba: 0,3 až 3 bm/300 ml kartuša,
  kartuša 300 ml alebo hliníkové balenie 600 ml, 300 ml 8,78 €
 • Náradie a pomôcky: plastová nádoba, nízkootáčkové elektrické miešadlo, dlhá kovová stierka, oceľové hladidlo, zubové hladidlo, gumené hladidlo, tvrdá špongia, aplikačná pištoľ

Info o materiáli: » Dvojzložková elastická rýchloschnúca cementová malta s možnosťou aplikácie aj pri nízkych teplotách na vodotesnú ochranu balkónov a terás, vhodná aj na vlhký povrch.

Snímka 3
Zdroj: Mapei

01 | Vyrovnávacia vrstva

Existujúca keramická dlažba sa mechanicky prebrúsi a z povrchu sa odstráni vzniknutý prach. Cementová vyrovnávacia stierka vystužená vláknami sa nanesie oceľovým hladidlom a nechá sa dostatočne vyschnúť (3 až 16 h).

Vyrovnávacia vrstva
Vyrovnávacia vrstva | Zdroj: Mapei

02 | Prvá hydroizolačná vrstva

Dvojzložková elastická rýchlotuhnúca cementová malta sa pripraví zmiešaním tekutej zložky B so sypkou zložkou A. Čerstvá zmes malty sa aplikuje na podklad najskôr hladkou stranou stierky vo veľmi tenkej (nulovej) vrstve. Hneď nato sa zubovým hladidlom nanesie prvá vrstva hydroizolačnej malty v hrúbke min. 2 mm.

Prvá hydroizolačná vrstva
Prvá hydroizolačná vrstva | Zdroj: Mapei

03 | Výstužná vrstva

Do ešte čerstvej prvej vrstvy sa zapracuje sklotextilná mriežka odolná proti alkalickým vplyvom. Jednotlivé pásy fólie sa ukladajú so vzájomným prekrytím
100 mm.

Výstužná vrstva
Výstužná vrstva | Zdroj: Mapei