01 SKN 183 II key visual HD
Galéria(10)

Protislnečné sklá aj do okien domov a bytov

Partneri sekcie:

Pri stavbe rodinného domu je štandardom riešiť protislnečnú ochranu konzervatívne, teda mechanicky. Skutočne, vonkajšie žalúzie sú ako ochrana pred nadmerným teplom spoľahlivé. No nie každý chce rolety či žalúzie, ktoré sú najmä pri zasklených terasách skôr na príťaž. Našťastie, na trhu sú protislnečné sklá s priepustnosťou svetla nad 70 % pri trojskle a 75 % pri dvojskle, takže ich bez obáv možno použiť aj do rezidenčných budov.

02 shutterstock 1235815525
02 SKN 183 II visual dance HD
03 shutterstock 548063242
03 SKN 183 II visual school
04 shutterstock 454070395
04 SKN 183 II visual hospital
05 shutterstock 789848629
01 shutterstock 1403429333

Denné svetlo je nenahraditeľné

„Svetlo nás ovplyvňuje viac, ako si myslíme. Osvetlenie interiéru je základným atribútom, ktorý ovplyvňuje naše pocity a náladu. Nedostatok prirodzeného svetla pôsobí depresívne,“ zdôraznil psychológ Jiří Novák v jednej z relácií Českého rozhlasu. Je to spôsobené najmä tým, že človek vníma život navôkol zväčša vizuálne. V mnohých prípadoch je to až 80 %. Niekedy, keď sa necítime dobre, myslíme si, že nám chýbajú nejaké vitamíny. No nemusí to byť vždy pravda. Môže nám chýbať svetlo.

Štandardné sklo spolu so svetlom prenáša aj teplo. Pri vysokých letných teplotách, ktoré sú u nás bežné stále viac a viac, trápi užívateľov komerčných budov i obyvateľov rodinných domov letné prehrievanie.

01 shutterstock 1403429333
Zdroj: Shutterstock

Protislnečné sklá aj do rodinných domov

Pri výbere skla do komerčných budov odborníci štandardne hľadajú také riešenie, ktoré ochráni budovu pred priveľkými tepelnými ziskami v lete aj za cenu nižšej priestupnosti svetla. Preto sú protislnečné sklá dnes už bežným riešením v prípade kancelárií a nákupných centier.

No pri rezidenčných budovách zvyčajne projektant sleduje najmä tepelnoizolačné vlastnosti okna ako celku, na sklo myslí menej. Prípadné nežiaduce tepelné zisky rieši mechanickou ochranou okien, primárne vonkajšími roletami, ktoré dokážu znížiť teplotu v interiéri až o 5 °C. No nie všade sú vonkajšie rolety žiaduce. Dokonca ani v rodinných domoch nie je v horúcom lete príjemné sedieť v úplnej tme len preto, aby sme využili ochrannú funkciu vonkajšej rolety či zatiahnutej exteriérovej žalúzie.

Výhodou protislnečných skiel je, že poskytujú ochranu pred teplom vnikajúcim do interiéru vďaka slnečným lúčom a zároveň umožňujú trvalý výhľad z interiéru do vonkajšieho prostredia.

V minulosti boli protislnečné sklá doménou komerčných budov, najmä kancelárií. „Súčasné protislnečné sklá už môžu byť ale riešením aj v prípade rezidenčných stavieb. Nie každý chce rolety alebo žalúzie. Najmä na terasách sú žalúzie pre zákazníkov skôr na príťaž. Riešením tak môže byť práve protislnečné sklo, ktoré dokáže zaistiť príjemný tepelný komfort v dome,“ vysvetľuje Michal Široký zo Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika.

Mali by ste záujem dozvedieť sa o tejto problematike viac? Seminár vám pomôže pochopiť, čo všetko sklo ako materiál dokáže, v akom momente máte na návrh myslieť, aké sú jeho limity a ako treba postupovať. Naučí vás používať softvér na návrh skla.
02 shutterstock 1235815525
Zdroj: Shutterstock

Protislnečné sklo s najvyššou priepustnosťou denného svetla

Ani najväčšie zasklené steny v rodinných domoch nemusia mať problém s letným prehrievaním. Dnes je na trhu sklo, pri ktorom nie je nutný kompromis medzi svetelnou priepustnosťou a protislnečnou ochranou. COOL-LITE SKN 183 so svetelnou priepustnosťou 75 % pri dvojskle ponúka najvyšší prestup prirodzeného svetla. Ide o jediný produkt z radu COOL-LITE, ktorý ponúka svetelnú priepustnosť nad 70 % v prípade trojskla. Toto sklo je vhodné aj všade tam, kde je pomer okien a stien menší, čo obmedzuje množstvo denného svetla. Inovatívne protislnečné sklo so zvýšenou tepelnou ochranou obmedzuje tepelné straty a zároveň poskytuje vysokú úroveň slnečnej ochrany. Tým počas leta zabráni i nadmernej spotrebe energie v dôsledku klimatizácie.

02 SKN 183 II visual dance HD
Zdroj: Saint-Gobain

Prepúšťa svetlo a odráža teplo

Protislnečné sklo je sklo so špeciálnym povlakom, ktoré chráni pred rozhorúčením skiel a následne interiéru. Zároveň ale cez sklo preniká dostatok denného svetla – odfiltrovaná je iba tepelná energia. „Protislnečné sklo dokáže pri vysokej miere priepustnosti svetla zaistiť ochranu pred slnkom bez potreby dodatočného vonkajšieho tienenia. Vďaka tomu nedochádza k zvyšovaniu teploty vnútri budovy,“ dopĺňa Michal Široký.

Vysoká svetelná priepustnosť sa dosahuje tým, že sú použité vysokotransparentné a neutrálne sklá s vonkajšou viditeľnou odrazivosťou okolo 12 %. Neznamená to ale, že protislnečné sklo je zafarbené alebo zrkadlové. Táto predstava vychádza zo skúseností ľudí so staršími, najmä štátnymi budovami. Dnešná generácia protislnečných skiel má neutrálnu farbu i nízku reflexiu. Teda aj protislnečné sklo v interiéri verne podáva farby, jednoducho vyzerá úplne rovnako ako „bežné sklo“. „Je potrebné si uvedomiť, že pri skle vyššia priepustnosť svetla väčšinou znamená súčasne aj vyššiu priepustnosť tepla. Pri vývoji a výrobe skiel ide o dosiahnutie rovnováhy medzi tým, koľko sklo prepustí svetla a koľko tepla. Aj v tomto prípade však existujú fyzikálne hranice, ktoré sa jednoducho nedajú prekročiť. Nemožno napríklad zároveň dosiahnuť priepustnosť svetla 100 % a priepustnosť tepla 0 %,“ vysvetľuje Michal Široký.

Protislnečný efekt zabezpečuje špeciálne pokovovanie, ktoré sa metódou nanáša na vnútornú stranu vonkajšej tabule trojskla, resp. dvojskla. Je to len niekoľko nanometrov hrubá vrstva anorganických látok. Táto vrstva pôsobí v lete ako ochrana pred prehrievaním, v zime zasa ako bariéra, ktorá znižuje úniky tepla z interiéru.

03 shutterstock 548063242
Zdroj: Shutterstock

Súčiniteľ prechodu tepla

V bežnom živote ide o jedinú hodnotu, ktorú zákazník pri okne vníma. Ide o hodnotu vyjadrujúcu, koľko tepla nám cez okno uniká von. Toto číslo sa však skladá z dvoch hodnôt – súčiniteľa prechodu tepla skla Ug a súčiniteľa prechodu tepla rámu Uf. Aktuálne je normou vyžadovaná hodnota Uw = 1 W/(m2 . K)

Pri použití protislnečného skla COOL-LITE SKN 183 v prípade trojskla dosahuje zasklenie súčiniteľ prechodu tepla skla Ug hodnotu 0,5 W/(m2 . K) čo je výborný výsledok.

Protislnečné sklá v oknách

Možno viacerí investori nevedia, že dnes aj oni majú možnosť zabezpečiť si do svojich okien protislnečné sklá. Každý dobrý výrobca okien má vo svojom portfóliu aj protislnečné sklá, stačí ich len pri cenovej ponuke vyžadovať. Pri štandardnom plastovom okne do rodinného domu vás okno s protislnečným sklom COOL-LITE SKN 183 vyjde o cca 25 % drahšie ako okno so sklom bez protislnečných vlastností.

Protislnečné sklo na okno za 30 centov mesačne? Áno, aj takto je možné vnímať investíciu do protislnečného skla
Vezmime si ako modelový príklad bežné okno s plastovým rámom do rodinného domu. Cenu okna v hodnote 350 € navýši sklo s protislnečnými vlastnosťami o cca 80 – 100 €. Ak si uvedomíme, že toto navýšenie nám ušetrí nutnosť inštalovať vonkajšie tienenie, navýšenie síce nie je zanedbateľné, ale má reálny základ. Nezabudnite, že vnútorné žalúzie proti prehrievaniu nepomôžu a riešenie s klimatizáciou je náročné nielen na investície, ale aj prevádzku. A ak by sme navýšenie ceny okna o protislnečné sklo prepočítali na životnosť okna, tak pri teoretickej životnosti okna 30 rokov vychádza okolo 0,30 eur mesačne.

Zabudnite na protislnečné fólie

Niekedy sa na zníženie prechodu tepla do interiéru používajú protislnečné fólie, ktoré sa nalepia na sklo. Výrobca skla toto riešenie však neodporúča: „Použitie protislnečnej fólie na sklo je problematické. Vy a ani my nevieme, ako sa bude sklo po nalepení fólie správať, pretože ide o dva odlišné materiály. Nalepením fólií vo väčšine prípadov preberá zodpovednosť majiteľ, pretože ani výrobca skla, ani fólie sa nepodpíše pod to, že to bude fungovať ako celok,“ upozorňuje Michal Široký.

Protislnečné sklo pomáha aj v kanceláriách, školách i nemocniciach

Správna úroveň prirodzeného svetla môže podľa zdravotných štúdií v kanceláriách zvýšiť produktivitu až o 23 %. Štúdia uvádza zníženú úroveň stresu, zlepšenú kreativitu aj menej absencií. Množstvo slnečného svetla, ktorému sme vystavení počas dňa, má preukázateľne priamy vplyv na to, koľko spíme. Viac prirodzeného svetla v kancelárii môže tak pre zamestnanca znamenať až o 45 min viac kvalitného spánku v noci.

Je dokázané, že denné svetlo pomáha aj v školách. Študenti sa vedia lepšie sústrediť aj rozumieť učivu. Prieskumy potvrdili, že prirodzené svetlo môže zlepšiť výsledky testov o 5 až 14 % a schopnosť rýchlejšieho porozumenia sa zvyšuje o 20 až 25 %.

03 SKN 183 II visual school
Zdroj: Saint-Gobain

Rovnako v nemocniciach je prirodzené svetlo veľmi žiadaným faktorom. Štúdie poukazujú na súvislosť medzi množstvom prirodzeného svetla a úrovňou stresu a únavy personálu. Aj v prípade pacientov je vplyv prirodzeného svetla pozitívny ako v psychologickej, tak aj vo fyziologickej oblasti.

04 SKN 183 II visual hospital
Zdroj: Saint-Gobain
Výhody protislnečného skla COOL-LITE®
• Najvyššia priepustnosť svetla v produktovom rade protislnečných skiel COOL-LITE®.
• Prestup svetla pri dvojskle TL = 75 %.
• Vysoká selektivita dvojskla S = 1,88.
• Nízky súčiniteľ prechodu tepla trojskla Ug = 0,5 W/(m2 . K)
• Solárny faktor trojskla g = 37 %.
• Nízka reflexia – iba 12 %.
• Neutrálny vzhľad.

Článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Saint-Gobain Building Glass.