image 81033 25 v1
Galéria(6)

Okná na terasu pre každy dom

Partneri sekcie:

Potrebujete riešiť okná na terasu? Je viacero možností ako postupovať. Presklené plochy francúzskych okien sú veľmi pekné vzhľadovo, ale môžu predstavovať slabé miesto z hľadiska úspory tepla.

Posuvne dvere s kovanim Fine Dyha Dub seda madlo Vekra 3
Premium siena noce Lednice 691 44 ul. Osvobozeni  1
CLASSIC bi ly  K zahrada m 119 Praha 159 00
NATURA78 Merbau Dukelska 1350 St.Boleslav.jpg2
Bi la  plastova  okna v novostavbe

Francúzske okná

Francúzske okná sú veľmi obľúbeným architektonickým prvkom. Ako z exteriéru, tak z interiéru dokážu ozvláštniť a dodať určitú vzdušnosť každej stavbe. Pokiaľ sú v projekte plánované francúzske okná alebo iné veľké okná na terasu, je vedľa výberu vlastného okna, teda typu profilu a zasklenia, treba dobre zvážiť faktory spojené s vykurovaním miestnosti. Teraz ale budeme venovať pozornosť možnostiam riešenia francúzskych okien a okien na terasu z pohľadu okenných prvkov.

Francúzske okná sa od klasických okien líšia vlastne iba v tom, že ich dolný okraj je na úrovni podlahy. V prípade, že na vonkajšej strane je iba ochranné zábradlie a nejde teda o okná na terasu či balkón, je možné v dolnej časti mať klasický okenný rám. Z hľadiska úspory, teda prestupu tepla francúzskym oknom, je to najlepšie riešenie. V dolnej časti sú tak izolačné vlastnosti francúzskych okien rovnaké ako po obvode celého okna.

V prípade, že sú francúzske okná koncipované ako okná na terasu či balón, je možné ich v dolnej časti osadiť nízkym hliníkovým prahom. Ten by mal mať vždy prerušený tepelný most a chrániť tak pred prechladzovaním okolia prahu. Tieto možnosti sú rovnaké ako pri plastových oknách, tak pri oknách z dreva, drevohliníku aj hliníku. Z hľadiska úspory tepla je prah slabým miestom a je potrebné na toto myslieť pri riešení vykurovania.

Posuvné okná na terasu

Okná na terasu nemusia byť len klasicky otváravé, ale môžu byť využité posuvné aj skladacie systémy. Opäť to platí pre všetky materiály, z ktorých sa okná vyrábajú. Lacnejšie a efektívne riešenie posuvných okien na terasu predstavujú tzv. odstavne posuvné systémy. Ide o klasické okná, ktoré sú opatrené špeciálnym kovaním. Otočenie kľučkou nastaví pohyblivé okenné krídlo do polohy ventilácie, ďalšie otočenie celé krídlo predsunie pred rám okna a ťahaním sa potom pohyblivé krídlo posunie pred fixnú časť okna. Tieto systémy sú na trhu pod názvom PSK Portál.

Posuvné HS Portály sú špeciálnym okenným systémom, kde okenné krídla jazdia vedľa seba v spoločnom ráme. Je to veľmi moderné riešenie, ale je nutné počítať s vyššou investíciou. „HS Portály sú v poslednej dobe stále obľúbenejším prvkom architektov,“ hovorí produktová manažérka VEKRA M. Tomčíková a dodáva, „VEKRA vyrába tento typ okien na terasu ako z plastu, tak dreva, drevohliníku aj hliníku. HS Portály ale majú svoje obmedzenia z hľadiska rozmerov, a to ako minimálnych tak maximálnych. Pri veľkých plochách môže zasklenie dosahovať hmotnosť aj 400 kg.“

Nepodceňujte budúci servis

Pokiaľ bude Váš projekt počítať s francúzskymi oknami alebo oknami na terasu riešenými ako posuvné okná vždy sa zaujímajte tiež o to, ako je vyriešené vykurovanie v interiéri. Pretože ide o veľké okenné prvky, je dobré vedieť, kto a kde Vám okná na terasu vyrobil, pretože môžete v budúcnosti potrebovať servis. Ide do určitej miery o špeciálne prvky a tomu zodpovedá aj ich cena, preto je dobré aj za pár rokov vedieť, na koho sa môžete obrátiť s prípadnými problémami.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Window holding a.s.