Výrobná hala pre firmu Mahle, ktoeú stavia IPEC Group v priemyselnom parku v Senici.

IPEC dostavia na jeseň v Senici výrobnú halu. Počíta aj s využitím solárnej energie

Partneri sekcie:

V areáli výskumno-vývojového centra v západoslovenskom okresnom meste Senica dostavia v októbri developerská skupina IPEC Group ďalšiu výrobnú halu pre nemeckého investora Mahle na Čáčovskej ulici. Zhotoviteľom je spoločnosť Strabag.

Hala s rozlohou 13 300 m2 má najmodernejší štandard pre ekologické stavby a progresívny manažment energií. Prácu v nej nájde 360 pracovníkov. Pre stavbu haly bol významný štvrtok 24. augusta, keď najväčší mobilný stavebný žeriav v strednej Európe umiestnil na streche haly symbolickú glajchu – stromček so stužkami. Na stavbe v Senici umiestňuje ťažké jednotky vzduchotechniky, ktoré by bežné žeriavy neuniesli.

Pohľad z dronu na výstavbu IPEC Group v priemyselnom parku v Senici.
Pohľad z dronu na výstavbu IPEC Group v priemyselnom parku v Senic | Zdroj: IPEC Group

Plášť budovy haly spĺňa podmienky energetickej triedy A0, čo je dôležité pre pracovníkov počas vysokých vonkajších teplôt. Investor aktuálne montuje vzduchotechniku, ktorá bude z haly odoberať teplo v troch úrovniach, v ktorých sú rôzne teploty, a to aj od strojov.

„Toto sa skombinuje s ventiláciou a chladením, ak bude potrebné, a takýmto spôsobom sa dosiahne energetická minimalizácia,“ vysvetlil Ivan Čarnogurský ml., generálny riaditeľ IPEC Group. Doteraz vybudovali 10 logistických a priemyselných areálov a obchodný parkov na bratislavských Zlatých pieskoch v lokalite Tuhovská a 12 bytových komplexov.

Glajcha na budove výrobnej haly v priemyselnom parku v Senici.
Glajcha sa blíži k streche výrobnej haly v priemyselnom parku v Senici. | Zdroj: archív redakcie

Investor sa v rámci zelených opatrení zaoberá hospodárením s dažďovou vodou. „Stavba má veľkú retenčnú nádrž a celé kanalizačné potrubie je urobené tak, aby dažďové vody vsakovali priamo na mieste a neodchádzali do kanalizácie,“ približuje Ivan Čarnogurský ml. Niektoré časti strechy budú zelené a v ďalšej fáze sa investor sústredí na využívanie solárnej energie.

Objekt poskytne obyvateľom Senice aj zvýšenie protipovodňovej ochrany riečky Teplica. Do konca roka pribudne smerom na Kúty aj verejný park s rozlohou 3-tisíc m2 s protipovodňovým a protihlukovým plotom s tým, že priľahlá stena haly bude zelená.

Prvá fáza prác na areáli v senickom priemyselnom parku sa začala v roku 2001, v roku 2021 pribudlo R&D centrum a tento rok bude dokončená nová výrobná hala. V logistickom areáli vlastní a prevádzkuje IPEC budovu D1 Center s 10 400 m2, v ktorej ponúka priestory pre malé a stredné podniky.

Na foto zľava predstaviteľ zhotoviteľa Strabag, generálny riaditeľ IPEC Group Ivan Čarnogurský ml. ,primátor Senice Martin Džačovská, predseda TSK Jozef Viskupič
Na foto zľava predstaviteľ zhotoviteľa Strabag, generálny riaditeľ IPEC Group Ivan Čarnogurský ml. ,primátor Senice Martin Džačovský, predseda TSK Jozef Viskupič | Zdroj: IPEC Slovakia

Primátor Senice Martin Džačovský uviedol, že sa mesto teší príchodu investorov do priemyselného parku, ktorí prinášajú prácu pre región Záhoria. V 90. rokoch minulého storočia v meste klesol počet pracovných príležitostí po tom, ako skončila výroba v závode Slovenský hodváb. Chýbali veľkí zamestnávatelia a Seničania cestovali za prácou do Skalice a Malaciek, prípadne do Bratislavy.

„Budovanie priemyselného parku sa začalo v roku 2008. Nie je úplne vyťažený. Prichádza investícia výrobnej spoločnosti Vaillant Group, ktorá vykúpila 55 hektárov pozemkov, aby sa spoločnosť mohla rozširovať,“ dodal s tým, že celý priemyselný park má približne 150 hektárov.