omietka

Prehľad: Omietky odolné proti riasam

Partneri sekcie:

Na ochranu obvodových plášťov budov pred biologickým napadnutím alebo zašpinením je potrebné použiť omietky so špecifickými vlastnosťami.

Omietky odolné proti zašpineniu a biocídnemu napadnutiu mikroorganizmami, ako sú riasy, huby a plesne, sú charakteristické špeciálnymi prísadami, ktoré pôsobia antibiocídne, s fotokatalytickým alebo perlovým efektom či schopnosťou extrémne rýchlo odvádzať vodu z povrchu a tým regulovať vlhkosť omietky.

Špecifické vlastnosti

Tento typ omietok je vhodné použiť na miestach, kde sa požadujú vysoká paropriepustnosť, odolnosť proti zašpineniu a nízka nasiakavosť. O fotokatalytický efekt, pri ktorom sa rozkladajú chemické látky, baktérie, vírusy alebo mikročastice prachu, sa stará fotokatalyzátor v kombinácii so svetelným žiarením.

Vďaka fotokatalýze je možné z povrchu odstrániť napr. oxidy dusíka, ozón, sírovodík, čpavok, oxid uhoľnatý, oxidy síry, uhľovodíky, pesticídy a už uvedené baktérie, vírusy, huby alebo čiastočky prachu. Okrem rozkladu pevných látok nachádzajúcich sa na povrchu omietky, čo sa označuje ako samočistiaca schopnosť, umožňuje fotokatalýza zároveň rozklad určitých látok v blízkosti povrchu omietky. Perlový efekt sa zas stará o nízku absorpciu vody.

Prísady, alebo – inak povedané – špeciálne aditíva, ktoré omietku dlhodobo chránia proti biologickému napadnutiu, môžu byť v omietkach prítomné napr. vo forme zapuzdrených kapsúl so schopnosťou postupného uvoľňovania. Ide o inovatívnu technológiu, ktorá využíva polymérny obal chrániaci účinné látky pred masívnym vyplavovaním, čím sa výrazne predlžuje ich účinnosť. Postupné uvoľňovanie sa aktivuje len za prítomnosti vlhkosti.

Baumit StarTop

Vlastnosti

Pastózna tenkovrstvová prefarbená omietka na báze silikónových živíc s inovatívnym funkčným plnivom na extrémne rýchle odvádzanie vody z povrchu obvodového plášťa. Je odolná proti nepriaznivým poveternostným podmienkam, paropriepustná, ľahko spracovateľná a odolná proti zašpineniu. Rýchle vyschnutie obvodového plášťa znižuje riziko napadnutia riasami. Je vhodná na vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS).

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 2,5 až 3,9 kg/m2 (v závislosti od štruktúry omietky)
ORIENTAČNÁ CENA: 81 €/25 kg
VÝROBCA: Baumit
Baumit StarTop
Baumit StarTop | Zdroj: archív firmy

PCI Multiputz® NoBio Z

Vlastnosti

Silikónová tenkovrstvová omietka so zatieranou štruktúrou, s vysokou ochranou proti rastu plesní, húb a rias a s plynulo sa uvoľňujúcimi multibiocídmi. Je fotokatalyticky aktívna a vystužená sklenými vláknami, vysokohydrofóbna, s tzv. odperlovacím efektom a samočistiacou schopnosťou, veľmi dobre paropriepustná, stálofarebná a UV odolná. Je vhodná na vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS).

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 2,1 až 3 kg/m2 (v závislosti od štruktúry omietky)
ORIENTAČNÁ CENA: 87,30 €/25 kg
VÝROBCA: Master Builders Solutions Slovakia
PCI Multiputz® NoBio Z
PCI Multiputz® NoBio Z | Zdroj: archív firmy

Capatect SH Putz Reibputz K

Vlastnosti

Omietka so štruktúrou zrno na zrno na báze silikónovej živice. Je vhodná ako krycia vrstva na vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS) a na systémy sanačných omietok, vysokodifúzna a po vyschnutí hydrofóbna. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti znečisteniu, priemyselným odpadovým plynom a napadnutiu mikroorganizmami.

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 2,4 až 2,9 kg/m2 (v závislosti od štruktúry omietky)
ORIENTAČNÁ CENA: 72 €/25 kg
VÝROBCA: Caparol
Capatect SH Putz Reibputz K
Capatect SH Putz Reibputz K | Zdroj: archív firmy

Duocem

Vlastnosti

Hydrofilná omietka s aktívnym účinkom regulujúcim vlhkosť na povrchu. Je prirodzene vysokoodolná proti biotickému napadnutiu bez použitia chemických látok, s vysokou paropriepustnosťou, samočistiacim efektom a vysokou stálosťou farieb.

Omietka je vhodná na všetky typy vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) Cemixtherm a možno ju použiť aj ako povrchovú úpravu sanačných omietkových systémov.

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 1,7 až 4,3 kg/m2 (v závislosti od metódy spracovania)
ORIENTAČNÁ CENA: 94,50 €/25 kg
VÝROBCA: Cemix
Duocem
Duocem | Zdroj: archív firmy

Ceresit CT 74 Double Dry

Vlastnosti

Tenkovrstvová silikónová omietka určená na vytváranie dekoratívnych omietok na betónových podkladoch alebo na už existujúcich omietkach, s možnosťou použitia aj na vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS). Je vhodná na miestach, kde je žiaduca vysoká paropriepustnosť spolu s nízkou nasiakavosťou a vysokou odolnosťou proti zašpineniu.

Obsahuje prísady (zapuzdrené kapsuly), ktoré vďaka postupnému uvoľňovaniu zaručujú jej dlhodobú ochranu proti biologickému napadnutiu hubami, plesňami či riasami. Je vysokoelastická, odolná proti nárazu, hydrofóbna.

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 2,1 až 4,0 kg/m2 (v závislosti od zrnitosti omietky)
ORIENTAČNÁ CENA: 72,90 €/25 kg
VÝROBCA: Henkel
Ceresit CT 74 Double Dry
Ceresit CT 74 Double Dry | Zdroj: archív firmy

JUBIZOL Aerogel finish S

Vlastnosti

Silikónová hladená omietka obohatená o aerogél a plnivá z penového skla, ktoré prispievajú k tepelnoizolačnej schopnosti. Vďaka kombinácii čadičových a uhlíkových vlákien je pružná a zároveň extrémne odolná, veľmi dobre paropriepustná a hydrofóbna.

Je dlhodobo odolná proti riasam, znečisteniu, pôsobeniu dymových plynov a UV žiareniu a vhodná priamo na omietkové alebo vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS).

BALENIE: Plastové vedro, 25 kg
SPOTREBA: približne 2,3 až 2,9 kg/m2 (v závislosti od zrnitosti omietky)
ORIENTAČNÁ CENA: cena na vyžiadanie
VÝROBCA: JUB
JUBIZOL Aerogel finish S
JUBIZOL Aerogel finish S | Zdroj: archív firmy
Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami

Článok bol publikovaný v časopise Stavebné materiály 04/2020.