Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Ako zaistiť najlepší výhľad z podkrovia

image 65425 25 v1

Strešné okná sú dnes neodmysliteľnou súčasťou moderného bývania v podkroví. Prinášajú nielen viac denného svetla a čerstvého vzduchu do interiéru, ale poskytujú aj nádherné výhľady do okolia. Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku a zaistenie maximálneho komfortu pri ovládaní je potrebné strešné okno nielen dobre vybrať, ale aj správne umiestniť.

Dostatok prirodzeného denného svetla a výhľad sú pre príjemné bývanie v podkroví kľúčové. Denné svetlo má veľmi pozitívne účinky na ľudskú psychiku a zdravie, a preto podvedome preferujeme presvetlené interiéry. Strešné okno je pre podkrovie najlepšou voľbou, pretože prináša do interiéru za rovnakých podmienok najmenej dvakrát viac denného svetla než fasádne okná a dokonca trikrát viac ako vikier pri rovnakých rozmeroch. Pre život pod strechou je dôležitý tiež vizuálny kontakt s vonkajším prostredím, ktorý výrazne ovplyvňuje náš pocit priestoru v interiéri. Na získanie čo najlepšieho výhľadu je preto potrebné strešné okno správne vybrať aj umiestniť.

Výhľad je dôležitý pre dobrý pocit v interiéri
Umiestnenie strešných okien závisí od tvaru a funkcie danej miestnosti, sklonu strechy a výšky priečky. Všeobecne však platí, že so strešnými oknami by sa malo pracovať rovnako ako s oknami fasádnymi.

„Najčastejšou chybou je umiestnenie strešných okien príliš vysoko. Aj z podkrovia musíte mať výhľad von, inak budete mať stiesnený pocit ako v pivničných priestoroch. Práve dostatok svetla a výhľad totiž patria k najdôležitejším podmienkam pre spokojnosť a dobrý pocit v interiéri,“ radí Ing. arch Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

Výhľad je dôležitý, výrazne totiž ovplyvňuje náš pocit v interiéri. Z nižšie umiestneného strešného okna VELUX pohodlne uvidíte aj posediačky.

Výhľad je dôležitý, výrazne totiž ovplyvňuje náš pocit v interiéri. Z nižšie umiestneného strešného okna VELUX pohodlne uvidíte aj posediačky.

Nová Generácia – správne rozhodnutie
Každé podkrovie má svoje špecifické parametre, ktoré sú rozhodujúce pri výbere ako aj umiestnení strešného okna. S cieľom ešte viac uspokojiť potreby a komfort obyvateľov v podkroví spoločnosť VELUX teraz ponúka najširšiu ponuku modelov strešných okien na trhu – so spodným aj horným ovládaním. Nová Generácia strešných okien VELUX prináša viacero inovácií pre kvalitnejšie bývanie v podkroví. Pre lepší komfort bol vylepšený i dizajn hornej ovládacej rukoväte ako aj spodnej kľučky pre ľahšie otváranie a zatváranie.

Nižšie osadené okná potrebujú horné ovládanie
Ak to parametre podkrovia dovolia, ideálne je zvoliť výšku spodnej hrany strešného okna na úrovni približne 90 cm od podlahy. Väčšina z nás totiž trávi asi 90 % času v interiéri posediačky (okrem spánku) a z takto umiestneného strešného okna pohodlne uvidíte aj keď budete sedieť. Na osadenie do tejto výšky sú najvhodnejšie strešné okná s ovládaním pomocou rukoväte v hornej časti krídla. Môžu sa osadiť maximálne do výšky 130 cm od podlahy.

„Výhodou ovládania hornou rukoväťou je, že pod strešné okno môžete umiestniť aj nábytok a pritom budete mať stále ľahký prístup k otvoreniu a zatvoreniu okna,“ vysvetľuje Klára Bukolská.

Vyššie osadené strešné okná VELUX so spodnou kľučkou osvetlia miestnosť do väčšej hĺbky, čo je vhodné v detskej izbe, kde je dostatok svetla veľmi dôležitý pri hre alebo učení.

Vyššie osadené strešné okná VELUX so spodnou kľučkou osvetlia miestnosť do väčšej hĺbky, čo je vhodné v detskej izbe, kde je dostatok svetla veľmi dôležitý pri hre alebo učení.

Spodná kľučka pri vyššej nadmurovke
Najlepším riešením pre podkrovie pri vyššej nadmurovke alebo nízkom sklone strechy je strešné okno ovládané kľučkou v dolnej časti krídla. Odporúčaná výška umiestnenia tohto okna je okolo 150 cm od podlahy. V takejto výške si obyvatelia podkrovných priestorov môžu užiť výhľad postojačky a zároveň pohodlne dočiahnuť na kľučku. Vyššie osadené strešné okná so spodnou kľučkou zároveň osvetlia miestnosť do väčšej hĺbky.

Magická panoráma
Väčšie prepojenie s exteriérom a panoramatický výhľad v podkroví dosiahnete vďaka výklopno-kývnym strešným oknám. Tieto okná sa vyklápajú okolo hornej osi smerom von a ovládajú sa pomocou kľučky v spodnej časti okenného krídla. Pre pohodlné ovládanie a lepší výhľad sa odporúčajú osádzať do výšky okolo 150 cm od podlahy.

Strešné okná VELUX sa môžu usporiadať nad seba ako aj vedľa seba. Takéto usporiadanie presvetlí oveľa väčší priestor.

Strešné okná VELUX sa môžu usporiadať nad seba ako aj vedľa seba. Takéto usporiadanie presvetlí oveľa väčší priestor.

ŠPECIÁLNE TIPY: Ako usporiadať viac strešných okien v podkroví?
Radí Ing. Arch Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX

Efektívna zostava okien
Dostatočne presvetlené podkrovie a krásny výhľad vám zaistí usporiadanie strešných okien do zostavy. Strešné okná sa môžu usporiadať nad seba ako aj vedľa seba. Takéto usporiadanie presvetlí oveľa väčší priestor. V prípade usporiadania nad sebou vyššie položené strešné okná sú vhodné pre sekundárne osvetlenie miestnosti. Možno ich ovládať diaľkovým ovládačom, ale i manuálne pomocou ovládacích tyčí. Takto umiestnené okná dobre fungujú v rámci rýchlej výmeny vzduchu v miestnosti.

Kombinácia strešného okna s doplnkovým
Lepšie prepojenie s exteriérom dosiahnete kombináciou strešného okna s doplnkovým oknom, umiestneným hneď pod ním. Doplnkové okná možno osadiť do šikminy aj vertikálne. Použitím doplnkového okna do zostavy so strešným oknom zaistíte dokonalý výhľad a prísun prirodzeného denného svetla do podkrovnej miestnosti. Zároveň sa vyhnete stiesneným pocitom ako v pivničnej miestnosti s vysoko osadenými oknami.

Strešné balkóny
Pre náročnejších užívateľov podkrovia spoločnosť VELUX ponúka i strešné balkóny, ktoré umožňujú plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom. Poskytujú panoramatický výhľad a pocit otvoreného priestoru. Strešný balkón sa vytvorí otvorením zostavy dvoch strešných okien, z ktorých jedno má integrované výsuvné zábradlie a druhé je možno otvoriť tak, že v nich môže pohodlne stáť dospelý človek. V zloženom stave vyzerá strešný balkón ako bežná kombinácia dvoch strešných okien nad sebou.

Viac informácií nájdete na www.velux.sk