most sejka khalifa vstupna brana na ostrov saadiyat
Galéria(12)

Most Šejka Khalifa – vstupná brána na ostrov Saadiyat

Vďaka Turistickej rozvojovej a investičnej spoločnosti (TDIC) emirátu Abu Zabí sa ostrov Saadiyat (v preklade „Ostrov šťastia“) stáva veľkolepo rozvíjajúcou sa destináciou. Domov tu nájdu štyri významné múzeá, prvotriedne hotely, dva golfové kurty a ďalšie zaujímavosti. Ostrov Saadiyat sa nachádza v pobrežných vodách mesta Abu Zabí.

most sejka khalifa vstupna brana na ostrov saadiyat 5636 big image
01 strabag big image
11 strabag big image
10 strabag big image
08 strabag big image
07 strabag big image
06 strabag big image
05 strabag big image
Projektantom a stavebným dozorom vstupnej brány na ostrov – Most Šejka Khalifa – bola spoločnosť Parsons. S desiatimi jazdnými pruhmi (päť v každom smere) a kapacitou pre dve ľahké koľajové trate, je most jedným z najväčších na Strednom Východe. Stavba 1,5 km dlhého mosta trvala spoločnosti Ed. Züblin AG v združení s miestnou spoločnosťou Saif Bin Darwish 3 roky.

Hlavné rozpätie mosta má 200 m ponad plavebnú dráhu a podpery časti mosta s hlavným oblúkom majú asymetrický tvar písmena V. Odvážny vzhľad skombinovaný s elegantnými krivkami vytvára pôsobivú kompozíciu, ktorá harmonizuje s celkovým návrhom mosta. Rafinované architektonické znaky na oboch stranách vyústenia mosta  zvýrazňujú jeho vizuálnu podobu a zjemňujú celkový dojem. Podobne aj mostovka  je plynulá a má elegantný, uhladený a aerodynamický tvar. 

Sheikh Khalifa Bridge, most

Špeciálne technológie

Keďže most vedie ponad more, bolo potrebné využiť niekoľko konštrukčných metód, vhodných práve pre tento spôsob výstavby:

  • Centrálna časť bola v porovnaní s ostatnými časťami, ktoré sa stavali konzolovou metódou, konštruovaná metódou liateho betónu.
  • Vyústenie mosta pri Abu Zabí bolo realizované pomocou výsuvnej skruže.
  • Vyústenie na ostrov Saadiyat sa stavalo metódou liateho betónu do debnenia. 

Inovatívne riešenie pri stavbe základov mostných pilierov v mori spočívalo vo využití prefabrikátov namiesto tradičného prehradenia. Vďaka tejto technike sa skrátil čas výstavby bez navýšenia nákladov na stavbu.

Osvetlenie mosta zvýrazní jeho tvar a jeho siluete pridá lineárny rytmus. Statické osvetlenie zdôrazní detaily foriem mosta, dynamické osvetlenie po celej jeho dĺžke sa môže využívať na vytvorenie rozličných svetelných efektov.

Základné údaje
Dĺžka mosta: 1 455 m
Plocha mosta: 80 000 m2
Výška nad zemou: maximálne 35 m
Najdlhšie rozpätie: 200 m
Mostné teleso: nosníkové debnenie
Výška mostného telesa: približne 3,50 – 10,25 m
Základy: vŕtané pilóty
Piliere: masívne piliere, V-piliere
Uloženie: hrncové ložiská
Nájazd zo smeru Abu Zabí: 400 m
Terénne úpravy: 400 000 m3

Téma mesiaca február: MOSTY

Sheikh Khalifa Bridge, most

Sheikh Khalifa Bridge, most

Sheikh Khalifa Bridge, most

Sheikh Khalifa Bridge, most

Z podkladov spoločnosti STRABAG, s. r. o., spracovala Magdaléna Lukáčová