Fasády škôl: tiež môžu vyzerať nevšedne

Šaty a fasády majú veľa spoločného. Na rozdiel od módnej polície sme však nehľadali poklesky vo vzhľade fasád, ale naopak sme vybrali zaujímavé príklady škôl, knižníc a iných center vzdelania, ktoré aj vďaka fasáde dobre vyzerajú a slúžia potrebám verejnosti.

Vzhľad, odolnosť, životnosť a udržateľnosť fasády ovplyvní na dlhé roky všetkých, ktorí budovy, kde sa človek učí, študuje a vzdeláva, spravujú alebo ich navštevujú či v nich dlhé roky pracujú. Fasády musia nielen dlho dobre vyzerať, ale aj denne odolávať náročným podmienkam. Od nárazov až po extrémne poveternostné podmienky.

Použitím moderných technológií a materiálov je možné dať budove jej nezameniteľnú tvár, ale tiež minimalizovať náklady na údržbu a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia. Nároky sú to veľké, ako ukazuje nový Sprievodca plánovaním budov pre školstvo, dajú sa zvládnuť. A pri dobrej súčinnosti všetkých aktérov – od investora cez architektov, projektantov až po realizačné firmy – môžu aj u nás vyrásť budovy, ktoré budú robiť radosť desiatky rokov.

Kvalitne zateplená škola slúži celej obci

Kombinácia kreatívnych omietok StoSignature a trojrozmerných fasádnych prvkov StoDeco pomáha dotvoriť komunitný priestor jaslí, škôlky a školy, ktorý prepája rôzne vekové skupiny.
Kombinácia kreatívnych omietok StoSignature a trojrozmerných fasádnych prvkov StoDeco pomáha dotvoriť komunitný priestor jaslí, škôlky a školy, ktorý prepája rôzne vekové skupiny. | Zdroj: STO

Komunitný priestor pre jasle, škôlku a prvý stupeň základnej školy rakúskej obce Frastanz prepája všetky vekové skupiny. Na splnení náročných požiadaviek centra sa podieľali aj riešenia Sto. Prvý stupeň základnej školy v obci bol vybudovaný v 50. rokoch 20. storočia a súčasný stav školy už dlho nezodpovedal aktuálnym požiadavkám na modernú pedagogiku.

Spolu s učiteľmi školy a pracovníkmi škôlky a jaslí Sonnenschein bola vytvorená pedagogická koncepcia, ktorá poslúžila ako základ na vypísanie architektonickej súťaže. Cieľom bol vznik vzdelávacieho centra s optimálnymi priestorovými podmienkami pre deti a pedagógov. Po niekoľkých úpravách návrhu sa nakoniec porota rozhodla pre návrh juhotirolskej kancelárie Pedevilla Architects.

Potrebné tepelnoizolačné parametre a dlhú životnosť fasády zaisťujú riešenia firmy Sto. Základom je zatepľovací systém StoTherm Classic, fasádna farba StoColor Dryonic zachováva fasádu suchú a čistú a chráni stavebnú konštrukciu pred vlhkosťou. Vysokú udržateľnosť zaručuje jednoduchá geometria plášťa budovy a obmedzenie na niekoľko materiálov. Ku nadčasovému vzhľadu prispievajú aj robustné detaily z masívnych fasádnych prvkov StoDeco.

Kreatívna omietka na fasáde gymnázia

Gymnázium v Berlíne rozšírilo svoje priestory o novú trojpodlažnú budovu, ktorej fasáda kombinuje na jednej časti kreatívne omietky StoSignature s lineárnou textúrou s hladkou omietkou s metalickou lazúrou na prevetrávanej časti fasády.
Gymnázium v Berlíne rozšírilo svoje priestory o novú trojpodlažnú budovu, ktorej fasáda kombinuje na jednej časti kreatívne omietky StoSignature s lineárnou textúrou s hladkou omietkou s metalickou lazúrou na prevetrávanej časti fasády. | Zdroj: STO

Arndt-Gymnasium Dahlem s humanitnou tradíciou a esteticko-hudobným zameraním sa nachádza v zámožnej berlínskej štvrti Dahlem a je považované za jednu z najlepších stredných škôl v hlavnom meste Nemecka. Rastúci počet študentov a meniace sa nároky na miestnosti pre výučbu špecializovaných predmetov priniesli potrebu rozšíriť priestory školy o ďalšie štyri učebne. Berlínske štúdio AFF pod vedením Svena a Martina Fröhlicha navrhlo pre Arndtovo gymnázium trojpodlažnú budovu, umiestnenú v juhozápadnom rohu starej, pamiatkovo chránenej budovy.

Nová trojpodlažná budova je chránená kontaktným zatepľovacím systémom a predsadeným prevetrávaným zatepľovacím systémom firmy Sto. Časť fasády pokrýva kreatívna omietka StoSignature s lineárnou textúrou (posilňuje účinok meniaceho sa svetla a zdôrazňuje kontúry), predsadená fasáda je omietnutá hladenou omietkou s metalickou glazúrou.

Brizolit na dostavbe školy v Bernolákove

Prostredie, v ktorom deti trávia polovicu bdelého času, výrazne ovplyvňuje ich rozvoj. Preto je vždy dobrou správou, keď sa v tejto oblasti podarí vytvoriť podmienky pre vznik kvalitného projektu a dotiahnuť dielo do úspešného konca. Realizácia dostavby základnej školy v Bernolákove rieši nedostatočnú kapacitu existujúcej školy, pričom ťaží z priestorového potenciálu súčasného areálu na Školskej ulici.

Prístavba nadväzuje na pôvodný objekt z 30. rokov minulého storočia a pôsobí ako prirodzená súčasť kompozície. Autori z ateliéru BAKYTA ARCHITEKTI zaodeli efektívne riešenú dispozičnú schému do rovnako racionálnej obálky. Nová architektúra je nevtieravá, bez trendového manierizmu, doba jej vzniku je zrejmá zo súčasných detailov.

Znalcov fasádnych omietok na dostavbe školy v Bernolákove zaujme brizolitová omietka Sto, vyrábaná podľa klasickej receptúry, podľa ktorej sa vyrábala táto „nesmrteľná“ omietka. Brizolit je zaujímavý nielen svojim vzhľadom, ale aj svojou tradíciou a časom preverenou životnosťou.

„Na fasáde bernolákovskej dostavby školy je aplikovaná hrubovrstvá minerálna omietka StoMiral EdelkratzputzIng, známa ako brizolit, základom je zatepľovací systém StoTherm Mineral,“ vysvetľuje Ľudovít Jelemenský, projektový manager Sto Slovensko a dodáva: „Zaujímavé je tiež použitie masívnych prvkov StoDeco na parapetoch okien.“ Aj túto školu nájdete v novom Sprievodcovi plánovaním budov pre školstvo, pretože dokazuje, že aj u nás sa dajú robiť školy na svetovej úrovni.

Fasáda školy so vzhľadom tehlového muriva

Obkladové pásiky StoCleyer B dopomohli autorom školy vytvoriť jej novú budovu presne tak, ako si ju sami predstavovali.
Obkladové pásiky StoCleyer B dopomohli autorom školy vytvoriť jej novú budovu presne tak, ako si ju sami predstavovali. | Zdroj: STO

Neďaleko Eindhovenu navrhol Atelier PRO Architects z holandského Haagu novostavbu školy Strabrect College. Novostavba je energeticky udržateľná a súčasne sa zapája do cirkulárnej ekonomiky. Z existujúcej budovy zostala iba telocvičňa. Tá bola „napojená“ na novú budovu a nachádza sa hneď vedľa športovísk.

Na ploche necelých 8 000 m2 sú rozmiestnené okolo centrálnej posluchárne štyri skupiny budov s priestormi pre teoretickú aj praktickú výučbu a miestnosti pre študentov. Fasáda však nie je z tehál, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Obkladové pásky StoCleyer B tu pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vzhľad, aký si priali.

Vďaka vhodne zvolenej kombinácii fasádnych pásikov StoCleyer B, ktorú navrhli a zostavili architekti, získala budova presne vzhľad, ktorý si tvorcovia novej školy predstavovali. Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B aj na tejto budove preukázali, že predstavujú rýchle a jednoduché riešenie na realizáciu zateplených fasád s autentickým tehlovým vzhľadom. Ich vlastnosti súčasne autorom umožnili pretvoriť architektonický návrh na efektívne a spoľahlivé stavebné riešenie.

Lamelová fasáda umeleckej univerzity

S prevetrávaným fasádnym systémom StoVentec je možné jednoducho vytvoriť aj neobvyklé tvary, ktoré umožňujú komunikovať výnimočnosť vzdelávacej inštitúcie.
S prevetrávaným fasádnym systémom StoVentec je možné jednoducho vytvoriť aj neobvyklé tvary, ktoré umožňujú komunikovať výnimočnosť vzdelávacej inštitúcie. | Zdroj: STO

Je to impozantná budova: plisovaná, biela fasáda Brucknerovej univerzity v Linzi vyzerá ako obalená jemným krepovým papierom. Dizajn nového domova pre začínajúcich umelcov pochádza od miestnej architektonickej kancelárie 1 ZT GmbH.

Podľa architektky Susanne Seyfertovej bola cieľom budova, ktorá svojím vzhľadom pripomenie umelecké využitie, ale ktorá dokonale zapadne do okolitého prostredia. Zakrivená, organicky tvarovaná budova je ako socha alebo zhmotnenie zvuku v parku. Leží v zákrute ulice Hagenstraße a otvára pohľad na krásne staré stromy. Architekti chceli využiť zvláštnosti lokality – krásnu prírodu – a ponúknuť ju samotným študentom.

Najvýraznejším prvkom budovy je lamelová fasáda – lamely poskytujú nielen tienenie, ale dávajú stavbe ľahkosť a zvláštny hudobný charakter. Vyzerajú ako na struny hudobného nástroja a obklopujú budovu ako jemný záves. Avšak, to, čo vyzerá tak ľahké a ľahké na papieri, bolo výzvou pri realizácii.

Oblé rohy, šikmé plochy a mnoho prestupov boli absolútnou výzvou, technici Sto museli nosné dosky StoVentec narezať a inštalovať ich po jednotlivých segmentoch. Prevetrávaný systém firmy Sto takéto a podobné inštalácie dovoľuje (ľahko sa prispôsobí neobvyklým a šikmým tvarom), pritom eliminuje vznik tepelných mostov a odoláva vzniku trhlín.

Sprievodca plánovaním budov pre školstvo

Sprievodca plánovaním budov pre školstvo je skvelou pomôckou pre všetkých, ktorý pracujú na príprave projektu novostavby či rekonštrukcie budov určených na vzdelávanie ako sú školy, škôlky, univerzity či knižnice.

Sprievodca plánovaním budov pre školstvo je skvelou pomôckou pre všetkých, ktorý pracujú na príprave projektu novostavby či rekonštrukcie budov určených na vzdelávanie ako sú školy, škôlky, univerzity či knižnice. | Zdroj: STO

Ako navigačnú pomôcku pre plánovanie výstavby či rekonštrukcie akejkoľvek budovy určenej na vzdelávanie sme pre Vás pripravili Sprievodcu plánovaním budov pre školstvo, ktorý Vás prevedie riešeniami pre jednotlivé funkčné zóny budov určených na vzdelávanie. Zároveň v ňom nájdete ukážky ďalších inšpiratívnych riešení fasád a iných častí škôl, škôlok, univerzít či knižníc z domáceho ako aj európskeho prostredia. Sprievodcu plánovaním budov pre školstvo si môžete úplne bezplatne stiahnuť na tomto odkaze.

Zdroj: PR článok STO Slovensko, s.r.o.