Partner sekcie:
  • Heluz
  • Vaillant

Veľký prehľad maliarskych farieb

image 77467 25 v3

Maliarske nátery určené pre profesionálnych maliarov by svojimi vlastnosťami mali zabezpečiť nízku prácnosť, vyjadrenú počtom potrebných vrstiev náteru. Do náročných priestorov, ako sú nemocnice, domovy dôchodcov, obchodné domy, hotely, reštaurácie, školy a pod., sú vhodné rýchloschnúce, oteruvzdorné, umývateľné farby s vysokou krycou schopnosťou. Ak sa na stene vyskytujú pred aplikáciou náteru nesúdržné vrstvy, je potrebné ich odstrániť špachtľou, praskliny vyplniť stierkou a prebrúsiť brúsnym papierom.

Staršie hlinkové farby sa musia zo stien pred maľovaním zmyť. Pred prvým maľovaním nových omietok treba vždy na podklad aplikovať príslušný, výrobcom farby odporúčaný penetračný náter, ktorý podklad dostatočne spevní a zjednotí jeho nasiakavosť. Pri obnovovacom maľovaní základný náter zvyčajne nie je potrebný. Zo stien treba odstrániť prach a iné nečistoty. Obnovovací náter sa nanáša v dvoch vrstvách. Steny, z ktorých sa umytím odstránili hlinkové nátery, sa tiež najskôr pred obnovovacím náterom natrú penetráciou, ktorá podklad spevní a zjednotí jeho nasiakavosť. Farba sa aplikuje väčšinou v dvoch vrstvách valčekom, štetkou alebo striekaním. Druhá vrstva maliarskej farby sa nanáša až po zaschnutí prvej vrstvy (po 4 až 6 hodinách), v závislosti od mikroklimatických podmienok, pri ktorých sa maľuje. Pri aplikácii striekaním treba dodržiavať predpísaný uhol striekania a tlak nástreku. Aby sa zabránilo viditeľnosti jednotlivých ťahov a napojení, treba farbu natierať postupne na celú plochu bez pracovnej prestávky a používať dobré neopotrebované náradie.

JUPOL Gold

Použitie: Vnútorná maliarska farba s vysokou krycou schopnosťou a s veľmi nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín, bez obsahu zmäkčovadiel a ťažkých kovov, je vyrobená na základe vodnej disperzie polymérových spojív. Je určená na dekoračnú ochranu stien a stropov v obytných a občianskych budovách, školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, domovoch dôchodcov a v iných objektoch. Vhodnými podkladmi sú jemné omietky, papierové a reliéfne tapety, sadrokartónové a vláknocementové dosky, drevotriesky, neomietnutý betón a pod. Môže sa nanášať aj na dobre prídržné staré disperzné nátery a dekoračné omietky. Farebný film je paropriepustný a odolný proti mokrému oteru.

JUPOL Gold

Farebnosť: biela, rozličné farebné odtiene
Spotreba: 0,125 až 0,19 l/m2 (dvojnásobný náter, v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Balenie: Plastové vedro: 0,75 l; 2 l; 5 l; 10 l; 15 l
Orientačná cena: od 3,76 €/l
Výrobca: JUB

www.jub.sk

Umývateľný interiérový náter IKS biely

Použitie: Vodouriediteľný, umývateľný, ekologický maliarsky náter. Určený na konečnú úpravu stien a stropov vo vnútorných priestoroch obytných aj verejných budov. Interiérový náter sa môže aplikovať na staré aj nové omietky, betón, sadrokartón. Povrch pred aplikáciou musí byť čistý, suchý a vyzretý. Všetky nesúdržné časti sa musia z podkladu odstrániť. Prípadné nerovnosti treba vyrovnať vhodnou stierkou.

Umývateľný interiérový náter IKS biely

Farebnosť: biela, rozličné farebné odtiene podľa farebnej vzorkovnice
Spotreba: 0,35 kg/m2 (1 vrstva, v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Balenie: Plastové vedro: 15 kg, 25 kg
Orientačná cena: od 1,60 €/kg
Výrobca: Saint-Gobain Weber

www.weber-terranova.sk

Primalex FORTISSIMO

Použitie: Vysokokvalitný biely umývateľný a oteruvzdorný vnútorný náter s vysokou belosťou a vysokou krycou schopnosťou určený na aplikáciu vo vnútorných priestoroch. Odporúčaný najmä na dekoračnú ochranu stien a stropov kúpeľní, detských izieb, reprezentatívnych priestorov, obývacích priestorov, kancelárií, predajných priestorov, zdravotníckych zariadení. Maliarsky náter je vhodné použiť na omietky, sadrokartónové dosky a priečky z dreva. Je paropriepustný.

Primalex FORTISSIMO

Farebnosť: biela, rozličné farebné odtiene
Spotreba: 0,11 kg/m2 (1 vrstva, v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Balenie: Plastové vedro: 1,5 kg; 3 kg; 4 kg; 7,5 kg; 15 kg
Orientačná cena: od 2,97 €/kg
Výrobca: PPG Deco Slovakia

www.primalex.sk

Indeko Plus

Použitie: Vodouriediteľný, rýchloschnúci, umývateľný, difúzny maliarsky náter bez obsahu rozpúšťadiel a zápachu, s minimálnym množstvom emisií a dvojitou krycou schopnosťou (postačuje jeden náter). Prednostne určený na nátery stien a stropov, na všetky vnútorné plochy nemocníc, domovov dôchodcov, obchodných domov, hotelov, reštaurácií, kancelárií, škôl, škôlok, lekárskych ordinácií, úradov, ako aj na nátery v súkromnom bytovom sektore. Vhodnými podkladmi sú vápennocementové a vápenné omietky, sadrové omietky, sadrokartónové dosky, betón, pórobetón a pohľadové murivo. Vysokoodolný proti oteru a žltnutiu.

Indeko Plus

Farebnosť: biela, rozličné farebné odtiene
Spotreba: 0,12 l/m2 (1 vrstva, v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Balenie: Plastové vedro: 2,5 l; 10 l; 12,5 l
Orientačná cena: od 5,60 €/l
Výrobca: Caparol

www.caparol.sk

Decorhit U

Použitie: Umývateľný, ekologický, vodouriediteľný maliarsky náter určený na nátery interiérov bytov. Vhodnými podkladmi sú omietky, suché murivo, sadrokartón, vystierkované podklady a pod. Obsahuje zmes pigmentov a plnív dispergovaných vo vodnej disperzii polymérového spojiva s prísadou špeciálnych aditív. Ľahko sa nanáša, vytvára hladký matný povrch s vysokým stupňom belosti. Náter má optimálnu kryciu schpnosť a paropriepustnosť.

Decorhit U

Farebnosť: biela
Spotreba: približne 0,1 l/m2 (1 vrstva, v závislosti od nasiakavosti podkladu)
Balenie: Plastové vedro: 0,8 l; 5 l; 10 l a 15 l
Orientačná cena: od 3,66 €/l
Výrobca: Chemolak

www.chemolak.sk

Remal Vinyl

Použitie: Vodouriediteľný umývateľný maliarsky náter, ktorý je svojím zložením neškodný a ohľaduplný k životnému prostrediu. Náter s vysokým krytím, vysoko paropriepustný a schopný prekryť aj mikrotrhliny. Je určený na aplikáciu v interiéri. Z trhlín väčších rozmerov je potrebné odstrániť nesúdržný mate­riál a vyplniť ich akrylátovým tmelom alebo stierkou. Vhodnými podkladmi sú omietky, betón, drevo, drevotrieska, sadrokartón, sklené tapety, dekoratívne tapety.

Remal Vinyl

Farebnosť: rozličné farebné odtiene
Spotreba: 0,1 až 0,125 kg/m2
Balenie: Plastová nádoba: 4,2 kg
Orientačná cena: 6,74 €/kg
Výrobca: BAL SLOVAKIA

www.bal.sk

Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: archív výrobcov

Ilustračné perexové foto: isifa/Shutterstock

KategórieNátery