Dobré skúsenosti s tvárnicami Ytong a Silka zužitkoval investor bytového domu v Komárne

Developerom, investorom ako aj realizátorom bytového domu so šiestimi bytovými jednotkami bola spoločnosť IMMO-MEM s.r.o. z Komárna, ktorá má dobré skúsenosti s tvárnicami Ytong a Silka a službami spoločnosti Xella Slovensko z predchádzajúcich stavieb. Projektantom stavby bol Ing.arch. Ladislav Vikartovský z projekčnej kancelárie FKF design, s.r.o., dodávku materiálu mali na starosti stavebniny SOAS Tonex z Komárna.

Spolumajiteľ a konateľ developera, investora a realizátora bytového domu Dávid Kuchár hovorí: „Sme developérska spoločnosť, ktorá sa dostala do povedomia pred desiatimi rokmi, ked sme obnovili schátranú sedemposchodovú budovu v centre Komárna, dnes známu už ako SOHO TOWER. Odvtedy sme postavili bytový dom  Nových Zámkoch, následne aj v Komárne. V posledných rokoch pôsobíme v Hadovciach, čo je mestská časť Komárna, kde sme vytvorili obytný komplex WALLTON RESIDENCE PARK a pokračujeme ďalším, v ktorom je dokopy 60 stavebných pozemkov, bytový dom s 24 bytmi a výstavba radových rodinných domov. Vždy sa snažíme dosiahnuť najlepšiu kvalitu, na ktorej nešetríme. Pórobetonové tvárnice Ytong a vápenno-pieskové tvárnice Silka poznáme, sme s nimi spokojní, bezproblémová bola vždy aj naša spolupráca so spoločnosťou Xella Slovensko. Na voľbe pórobetónových tvárnic Ytong a vápenno-pieskových tvárnic Silka sme sa zhodli aj s projektantom domu.“

Bytový dom na ulici Malá Jarková v Komárne sa začal stavať v roku 2020, o rok neskoršie bol dokončený. Dom má suterén a štyri nadzemné podlažia, kde je vybudovaných šesť bytových jednotiek s plochou od 73 m2 do 120m2. Štyri byty sú trojizbové, dva štvorizbové, ku každému patrí pivnica a balkón.

V suteréne sú vonkajšie steny betónové, vnútorné sú z vápenno-pieskových tvárnic Silka. Prízemie a ostatné tri nadzemné podlažia sú vymurované z pórobetónových tvárnic Ytong Statik 300, vnútorné nosné steny sú z vápenno-pieskových tvárnic Silka 250, priečky v dome sú z priečkoviek Ytong 125 mm. Stropy a schody sú zo železobetónu.

Zdroj: Xella Slovensko

Ing. Tibor Viola, odborný poradca pre obchod zo spoločnosti Xella Slovensko k projektu bytového domu v Komárne uviedol: „Kombinácia tvárnic Ytong a Silka je na bytových domoch čoraz častejšia a úžitok z nej má nielen developer, ale aj budúci majitelia bytových jednotiek. Tvárnice Silka majú podobné zloženie ako Ytong, ale svojou únosnosťou sa podobajú betónu. Štíhle steny prinášajú okrem výbornej akustiky a únosnosti aj vyššiu úžitkovú plochu v budovanom objekte. Prvotriedne sú aj ich požiarne vlastnosti – tvárnice sú nehorľavé a patria do najvyššej triedy A1. Steny z tvárnic Silka majú tiež vysokú akumulačnú schopnosť a zaisťujú zdravú mikroklímu budovy. Tento stavebný systém sa tak často uplatňuje práve pri bytových domoch, kde je potrebná dobrá akustika a veľká únosnosť muriva v kombinácii so štíhlou konštrukciou. Výhodou kombinácie tvárnic a priečkoviek Ytong s tvárnicami Silka je rovnako skutočnosť, že vytvárajú zhodný podklad pre povrchové úpravy – naše vnútorné omietky Ytong sú určené nielen pre pórobetónové steny a priečky z Ytongu, ale aj na steny z tvárnic Silka.“

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.