Debnenie stien v novom rozmere

Zdroj: DOKA Slovakia

Spoločnosť Doka modernizovala svoj existujúci stenový debniaci systém Framax Xlife plus, ktorý sa vyznačuje integrovaným, jednostranne ovládateľným kotevným systémom. Modernizácia je založená hlavne na doplnení novej, 3-metrovej výšky panelov a na novej generácii kotiev. Inovácia zahŕňa aj ďalšie funkčné prvky a vlastnoti.

Hlavné vlastnosti a výhody modernizovaného stenového debniaceho systému Framax Xlife plus sú:

  • Dlhá životnosť
  • Flexibilita
  • Úspora času a nákladov
  • Atraktívne betónové povrchy
Benefity stenového debnenia Framax Xlife plus
Benefity stenového debnenia Framax Xlife plus | Zdroj: DOKA Slovakia

Dlhá životnosť

Všetky panely sú žiarovo pozinkované a povrstvené šedým práškom (RAL 7037) pre lepšiu ochranu a krajší vzhľad panelov. Vďaka použitiu vysokokvalitnej preglejky Xlife sa dosahuje vysoký počet nasadení panelov (dvoj- až trojnásobná obrátkovosť oproti bežným fínskym preglejkám). Riešenie tesnenia kotvy typu oceľ na oceľ v kotevnom puzdre nie je citlivé na opotrebovanie (žiadne gumené alebo plastové tesnenia).

Nasadenie novej generácie debnenia Framax Xlife plus na stavbe The Mill v Bratislave.
Nasadenie novej generácie debnenia Framax Xlife plus na stavbe The Mill v Bratislave. | Zdroj: DOKA Slovakia

Flexibilita

Všetky panely sa môžu použiť nastojato alebo naležato. Všetky profily v ráme panelu sú funkčné, čím sa dosahuje vysoká úroveň flexibility pripojenia príslušenstva. Panely Framax Xlife plus je možné kombinovať s osvedčeným stenovým systémom Framax Xlife.

Úspora času a nákladov

Tento systém sa vyznačuje extrémne nízkym počtom kotiev. Je potrebná len 1 kotva na 2m2 povrchu steny pri použití základného panelu 2,7 x 3,0 m. Nová generácia kotiev je vybavená farebným dorazovým valcom, čo umožňuje rýchlu kontrolu, či je na kotve nastavený správny raster hrúbky steny (raster v krokoch 0,5 cm alebo 1 cm) bez vytiahnutia kotvy.

Nová generácia kotiev sa vyznačuje aj jednoduchým nastavením a kontrolou správnej hrúbky steny vďaka výrazným značkám priamo na kotve. Pri použití týchto kotiev nevznikajú žiadne náklady na spotrebný materiál, ako sú kotevné puzdra, ochranné rúry a kónusy. Rýchle a jednoduché čistenie panelov je zabezpečené vďaka ich práškovej povrchovej úprave.

Kotva Framax Xlife plus novej generácie sa vyznačuje aj jednoduchým nastavením a kontrolou správnej hrúbky steny vďaka výrazným značkám priamo na kotve.
Kotva Framax Xlife plus novej generácie sa vyznačuje aj jednoduchým nastavením a kontrolou správnej hrúbky steny vďaka výrazným značkám priamo na kotve. | Zdroj: DOKA Slovakia

Atraktívne betónové povrchy

Pri použití tohto systému vzniká usporiadaný priebeh škár a symetrické rozmiestnenie kotiev, čo zaručuje veľmi pekný výsledný vzhľad hotovej betónovej konštrukcie. V tomto prípade nevznikajú v betóne žiadne odtlačky od prichytenia debniacej dosky k rámu (debniaca doska je pripevnená pomocou skrutiek zo zadnej strany).

Výsledný vzhľad betónu po nasadení stenového debnenia Framax Xlife plus.
Výsledný vzhľad betónu po nasadení stenového debnenia Framax Xlife plus. | Zdroj: DOKA Slovakia

Zdroj: PR článok DOKA Slovakia, Debniaca technika s.r.o.