Estetika udržateľnej architektúry v neudržateľných časoch

Medzinárodná výstava predstavuje hlavné smery súčasnej udržateľnej architektúry uplatňované v spolupráci s odborníkmi aj aktivistami, a to aj z pohľadu estetických tendencií, ktoré majú dopad na environmentálny kontext súčasnej architektúry, najmä v nových urbánnych štruktúrach.

Hľadá východiská pri vytváraní nových väzieb medzi našim vzťahom k životnému prostrediu a udržateľnosti a odpoveď na otázku, či ešte dokáže architektúra zohrať významnú rolu pri záchrane planéty a nebyť len nástrojom kumulácie kapitálu, či vytvárania estetických foriem bez estetického imperatívu.

V roku 2008 zorganizovala Galéria Jaroslava Fragnera v Prahe prvý medzinárodný projekt týkajúci sa udržateľnej architektúry. Jeho hlavná výstava mapovala aktuálnu situáciu v Českej republike. Súčasná výstava by mala skúmať posun vo vývoji, a to najmä otázku, či sa darí približovať požiadavky na ekologickú udržateľnosť s architektonicko-estetickou kvalitou stavieb.

Projekt Estetika udržateľnej architektúry pripravila Galéria Jaroslava Fragnera v spolupráci s Ústavom dejín umenia AV ČR (v rámci programu stratégie AV 21), Fakultou umenia a architektúry TUL a galériou design factory Bratislava.

Architektonická koncepcia výstavy je pripravená v spolupráci s Ateliérom Informovanej Architektúry na Fakulte umení a architektúry TUL s technologickou podporou CXI (Ústav pre nanomateriály pokročilé technológie a inovácie, TUL), ktorý na výstave reprezentuje akademický projekt Digitálne drevo.

„Náš výskum sa zameriava na nové a alternatívne možnosti využitia jedného z najstarších stavebných materiálov,“ vysvetľuje vedúci ateliéru a prodekan fakulty architektúry Saman Saffarian. „S mojimi študentmi predstavíme potenciál dreva v oblasti digitálneho navrhovania a parametrickej optimalizácie, ktoré je možné využiť v architektúre a stavebnom priemysle.“

kurátori: Petr Kratochvíl, Dan Merta