Rast cien nehnuteľností v Európe sa výrazne spomalil
Rast cien nehnuteľností naprieč Európou sa v 2. polroku 2007 výrazne spomalil. Hlavnou príčinou spomalenia je rast úrokových sadzieb nie úverová kríza. Vyplýva to zo správy britskej organizácie Royal Institution of Chartered Surveyors (Rics).
„Európska ekonomika je stále v dobrej forme. Posledné spojenie výrazne vyšších úrokových sadzieb a náhlej a prudkej recesie, ktoré viedlo začiatkom 90. rokov k prepadu európskeho realitného trhu je stále vzdialené.“ Úrokové sadzby však môžu pokračovať v raste, keďže inflácia v eurozóne sa nachádza na podstatne vyššej úrovni ako 2 %, po ktoré Európska centrálna banka (ECB) garantuje cenovú stabilitu. Môže to mať tvrdý dopad na spotrebiteľov s premenlivou úrokovou sadzbou v krajinách, ako sú Írsko alebo Španielsko. „Vývoj realitného trhu v roku 2008 bude závislý na tom, čo sa stane s úrokovými sadzbami.“ Správa dodáva, že banky, centrálni bankári a analytici nepredpokladajú, že by sa také niečo, ako je americká kríza rizikových hypoték, mohlo zopakovať aj v Európe. Hypotekárne trhy v oboch regiónoch totiž vykazujú značné rozdiely.
Rast cien nehnuteľností určených na bývanie sa v niektorých európskych štátoch začal výrazne spomaľovať na jeseň 2007, v niektorých krajinách, ako napríklad v Nemecku a Írsku, prišlo dokonca k poklesu cien. Všetky európske trhy s bývaním sa podľa správy Rics vlani v lete významne upokojili. Hlavnou príčinou je rast úrokových sadzieb, menej sťaženie prístupu k úverom na konci roka 2007. Hypotekárne úvery sú stále pomerne prístupné.
Vysoký medziročný rast cien v krajinách, ako je Poľsko, odzrkadľuje predovšetkým vývoj z prvej polovice roka 2007. Od konca leta sa posilňovala negatívna tendencia. Podľa Rics je možné, že ceny nehnuteľností určených na bývanie počas tohto roka v niektorých krajinách klesnú. Ich zníženie však bude menej výrazné v porovnaní s poslednou krízou trhu v 90. rokoch. Na britskom realitnom trhu je situácia podstatne priaznivejšia ako na ostatných európskych trhoch. Zníženie úrokových sadzieb v roku 2008 pravdepodobne prispeje k stabilizácii cien.
V strednej a východnej Európe sa nehnuteľnosti zdražujú najprudším tempom. Navyše vývoj kurzov mien týchto krajín bol v posledných rokoch priaznivý pre ich občanov. V prípade negatívneho vývoja kurzov príde k zdraženiu mnohých domácich hypoték denominovaných v zahraničných menách. Často to boli práve tieto hypotéky, ktoré vyhnali ceny bytov v týchto krajinách do výšky. V takomto prípade treba navyše v týchto štátoch počítať so zvyšovaním úrokov. Preto rizikový potenciál v regióne výrazne vzrástol, predovšetkým v krajinách s extrémne rýchlym tempom zdražovania nehnuteľností.
Ceny nehnuteľností sa vlani najviac znížili v Írsku, kde sa prepadli až o 7 %. Najviac sa to dotklo vysokých cien v Dubline. Írsky cenový boom bol najvýraznejší v celej Európe. V období od roku 1996 do roku 2006 sa reálne ceny zvýšili 2,9-krát. Súčasný vývoj ukazuje koniec boomu a obrat situácie na trhu. K obratu prišlo nečakane. Ešte na jeseň 2006 sa hovorilo o zdražení nehnuteľností o 15 % a o niekoľko mesiacov začali ceny klesať. Najviac vyskočili ceny v Poľsku, kde nové byty vlani zdraželi o 28 %. Správa však upozorňuje na to, že to z veľkej miery pripadá na 1. polrok 2007 a že konjunkturálna fáza poľského realitného trhu sa blíži ku svojmu koncu.
Zdroj: TASR