Pozemok, ktorý kúpila Penta Real Estate v Bratislave-Novom Meste.

Penta kúpila ďalšie pozemky v Bratislave, pripravuje súťaž

Realitná divízia skupiny Penta ohlásila vo štvrtok 8. septembra už druhý nákup pozemku v tomto roku, tentoraz v Bratislave-Novom Meste.

V apríli oznámila, že začiatkom roka 2022 kúpila od developerskej skupiny HB Reavis územie v lokalite medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom v Bratislave-Petržalke. V auguste na toto územie pod pracovným názvom Southbank vyhlásila architektonicko-urbanistickú súťaž na jeho zastavanie.

Bývalý majiteľ bol v úpadku

Druhou akvizíciou developera je pozemok s rozlohou takmer 4,5 hektára, ktorý ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska v mestskej časti Nové Mesto. Získal  ho v rámci konkurzného konania od úpadcu Fiscal Services Internatiol. Hodnotu transakcie Penta Real Estate nezverejnila.

Podľa informácií z portálu Finstat, úpadca sa zaoberal maloobchodom mimo predajní stánkov a trhov. V roku 2021 bola jeho celková zadlženosť vyše 160-tisíc eur a výsledok hospodárenia z minulých rokov bol mínus 7,11 mil. eur. Od roku 2015 vykázal tržby 0 eur.

Pozemok je určený pre rezidenčnú výstavbu, pričom projekt počíta aj s vybudovaním občianskej vybavenosti vrátane obchodných prevádzok, ktoré by mali vzniknúť v parteri rezidenčných objektov. Rovnako ako v prípade Southbank,  Penta Real Estate pripravuje podklady pre zadanie architektonicko-urbanistickej súťaže.

Pohľad na pozemok Penty, ktorý ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska v mestskej časti Nové Mesto.
Pohľad na pozemok Penty, ktorý ohraničujú ulice Vajnorská a Odborárska v mestskej časti Nové Mesto. | Zdroj: PENTA REAL ESTATE

Pozemok na charakter brownfieldu

Lokalita má potenciál pre budúci rozvoj, už dnes sa v tesnej blízkosti pozemku nachádzajú zastávky električky a MHD, železničná stanica, nákupné centrum a taktiež aj jazero a prírodné kúpalisko Kuchajda.

Tento dlhodobo zanedbaný a nevyužívaný pozemok má charakter brownfieldu. Penta Real Estate má s obdobnými pozemkami alebo budovami a ich revitalizáciou dlhoročné skúsenosti. „Ako developer vynakladáme značné úsilie a prostriedky na revitalizáciou týchto pozemkov a na ich ďalšie plnohodnotné využitie. Príkladom je bratislavská Jurkovičova Tepláreň – národná kultúrna pamiatka, ktorú sme úspešne zrekonštruovali a dnes slúži širokej verejnosti, “ povedal Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko.