Kríza predstavuje selekciu smerom k vyššej kvalite

10. decembra 2008 sa v priestoroch kongresovej sály penziónu Golden Royal v Košiciach uskutočnilo diskusné stretnutie Stavebného fóra.sk na tému Trh nehnuteľností po zavedení eura. Cieľom podujatia bolo zmapovanie aktuálnej situácie na realitnom trhu a vytýčenie jeho perspektív v súvislosti so zavedením jednotnej európskej meny. Samotné zavedenie priamo výrazne nevplýva na cenotvorbu trhu s nehnuteľnosťami.


Podľa slov generálneho sekretára NARKS Martina Lazíka, v roku 2008 vrcholí prvý cyklus vývoja realitného trhu. Jeho spomalenie v súvislosti s finančnou krízou v konečnom dôsledku zabraňuje prehriatiu ekonomiky, a tým aj realitného trhu.  Asymetrický vývoj v regiónoch môže tiež celkovo tlmiť akýsi skepticizmus, ktorý tu reálne je. Pre developerov i realitné kancelárie predstavuje kríza selekciu smerom k vyššej kvalite, špecializácii a sprievodným službám.

Richard Churý z RE/MAX Slovakia zdôraznil, že nastal čas na posilnenie realitnej branže a to isté platí aj na strane developerov. Nové pravidlá poskytovania úverov zvýhodňujú developerov so silnou vlastnou kapitálovou účasťou a už úspešne zrealizovanými projektmi. Túto skutočnosť potvrdili aj zástupcovia Slovenskej sporiteľne Martin Repiský a Jaroslav Valuš. Sprísnenie ratingového hodnotenia klienta, požadovanie vyššieho zabezpečenia k objemu poskytovaných úverov a vyššieho objemu zazmluvnenosti sú ďalšími kritériami zo strany banky, ktoré signalizujú celkové sprísnenie podmienok poskytovania úverov.

Ján Užík z realitnej kancelárie Letrox v Košiciach a Anton Frič z REC Reality v Poprade analyzovali trh nehnuteľností z lokálneho hľadiska. Neistota v súvislosti s ekonomickou situáciou sa prenáša aj do silnejúcej averzie klientov voči riziku a do celkového poklesu predaja na realitnom trhu. Trh kupujúceho bude tlačiť ceny nadol. Ceny však klesnú iba na úroveň, pri ktorej má zmysel nehnuteľnosť predať. Šancu na úspech a predajnosť budú mať najmä projekty s ústretovým financovaním, kde sa až 80 percent ceny uhradí až po kolaudácii a samotnom podpise kúpnej zmluvy.

Účastníci sa zhodli v názore, že súčasnú situáciu možno nazvať korekciou trhu, na konci ktorej výslednú cenu určí samotný trh.

Zdroj: Stavebné fórum.sk