Bratislava

Ceny bytov v Bratislave tlačia nahor vynucované investície

Juraj Suchánek z inštitútu si myslí, že náklady developera na mestskú infraštruktúry sa premietajú do ceny bytov

Ceny bytov v Bratislave tlačia nahor vynucované investície, tvrdí Juraj Suchánek z Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR). „Vynucované investície predražujú v Bratislave byty v novostavbách. Za tieto pridružené investície však v konečnom dôsledku zaplatia kupujúci bytov a infraštruktúra sa odovzdá mestu zadarmo,“ myslí si výkonný riaditeľ IUR, podľa ktorého developeri platia mestu nájom za pozemok aj po kolaudácii vyvolanej investície, a to až do momentu, kým ju mesto neprevezme.

„Developer teda platí mestu nájom za pozemky aj vtedy, keď po cestách na nich už dávno jazdia autá, bicyklujú cyklisti, či inak ich užíva verejnosť. A aj tieto náklady vstupujú do ceny bytov,“ dodáva Suchánek.

Problémová zeleň

Ceny bytov v hlavnom meste podľa Suchánka tlačí nahor napríklad aj povinnosť developera vybudovať novú zeleň v ploche minimálne takej, ako je zabratá zeleň na vhodných pozemkoch mesta.

„Náklady na vybudovanie novej zelene v plnej miere znáša developer, čo sa opäť premieta do konečnej ceny bytov či kancelárií,“ vysvetľuje Suchánek, podľa ktorého výstavba v Bratislave nie je v súvislosti s výstavbou a odovzdávaním verejnej infraštruktúry vôbec jednoduchá.

Poplatok za rozvoj

Ďalším problémom je podľa neho miestny poplatok za rozvoj. „Aj keď dnes stavebníci v Bratislave odvádzajú mestu poplatok, ktorý je vo väčšine prípadov stanovený na hornej hranici sadzby – 35 eur za meter štvorcový nadzemnej podlažnej plochy miestností, stále sa stretávajú s požiadavkami na budovanie verejnej infraštruktúry,“ uzavrel.

Inštitút urbánneho rozvoja je občianske združenie, ktoré spája rôzne profesie, pôsobiace v oblasti urbánneho rozvoja a tvorby krajiny. Jeho členmi sú architekti, inžinieri, projektanti, developeri i stavebné firmy. Tiež predstavitelia finančných inštitúcií, právnici, realitné kancelárie, správcovia nehnuteľností, marketingoví odborníci či reprezentanti samospráv a štátnej správy.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra