prasiatko, korona, setrenie

Nálada v priemysle sa naďalej zlepšuje. Stavbári sú však skeptickí

Partneri sekcie:

Zvýšenie optimizmu sa prejavilo najmä v pozitívnom hodnotení trendu priemyselnej produkcie za posledné tri mesiace.

Firmám v slovenskom priemysle naďalej rastie optimizmus. Indikátor dôvery v priemysle totiž v auguste oproti júlu vzrástol o 4,7 bodu na úroveň záporných 0,3 bodu. Je to druhá najvyššia hodnota v tomto roku po januári a optimistickejšie hodnotenie ako bola priemerná hodnota indikátora v roku 2019.

Zvýšenie optimizmu sa prejavilo najmä v pozitívnom hodnotení trendu priemyselnej produkcie za posledné tri mesiace. Tento ukazovateľ stúpol o 68 percentuálnych bodov na jeho najoptimistickejšiu hodnotu od júna 2008. V tlačovej správe o tom informuje Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Stavebníctvo výnimkou

Celková dôvera podnikateľov a spotrebiteľov k súčasnému a budúcemu stavu ekonomiky v krajine sa v auguste medzimesačne zvyšovala s výnimkou stavebníctva. V medziročnom porovnaní však bola dôvera vyššia len v priemysle.

V maloobchode bola nálada podnikateľov ešte mierne pesimistickejšia ako v auguste 2019. A v náladách spotrebiteľov, ako aj podnikateľov v stavebníctve či v službách výrazne narástol pesimizmus oproti augustu 2019.

Indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o štyri percentuálne body na zápornú hodnotu 41 najmä pre nepriaznivé hodnotenie úrovne objednávok. Indikátor dôvery v obchode stúpol v porovnaní s júlom o 13 bodov na hodnotu 11,7 najmä pozitívnejšími hodnoteniami súčasných, ako aj očakávaných podnikateľských aktivít. Sezónne očistený indikátor dôvery v službách mierne medzimesačne vzrástol o jeden percentuálny bod na záporných sedem bodov.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra