Eurovea Tower

Najvyššia budova Slovenska je skolaudovaná! Je to unikátne dielo, teší sa Pavel Pelikán

Prvý slovenský mrakodrap (Eurovea Tower) má od dnes právoplatné kolaudačné rozhodnutie! Stavebný proces pod taktovkou developerskej spoločnosti J&T Real Estate (JTRE) je tak necelé štyri roky od získania stavebného povolenia úspešne ukončený.

Eurovea Tower je poslednou skolaudovanou súčasťou pokračovania nábrežného komplexu, ktorý zahŕňa aj rozšírenie nákupného centra Eurovea, administratívne budovy Pribinova 34 a Pribinova 40, nábrežné rezidencie Riverside  s priľahlými verejnými priestormi.

„Eurovea sa vďaka vhodnému mixu funkcií v kombinácii s verejnými priestormi už dávno stala jedným z najživších miest v Bratislave. Na túto atmosféru sme chceli nadviazať. Našou víziou, ako rozvíjať dunajské nábrežie v rastúcom novom centre, bolo od začiatku vytvoriť kvalitný mestský priestor, ktorý si potom osvoja ľudia a zaplnia ho svojimi aktivitami. Táto vízia sa postupne stáva realitou,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Výraznú dominantu Bratislavy navrhli architekti zo štúdia GFI. Budova má 46 poschodí a výšku 168 metrov. Developerovi už zostáva iba dokončiť práce na interiéroch bytov a spoločných priestoroch. Odovzdávanie bytov novým majiteľom naplánovali na jar budúceho roka.

Eurovea Tower
Eurovea Tower | Zdroj: JTRE

„To najlepšie sme si nechali na koniec. Už čoskoro ponúkneme záujemcom o výnimočné bývanie kolekciu penthousov, ktoré sú tou povestnou čerešničkou na torte v ponuke nehnuteľností v Bratislave. K dispozícii bude limitovaný počet rezidencií na štyroch poschodiach, vrátane dvoch najvyšších – 44. a 45. poschodia,“ priblížil Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE.

Ponuka bývania v prvom slovenskom mrakodrape sa stretla s veľkým záujmom kupujúcich. Predaných je 90 percent z celkovo 408 rezidencií, pričom tri desiatky bytov s unikátnymi výhľadmi sa ešte len pripravujú do predaja. V posledných predaných bytoch prebieha montáž štandardného vybavenia podľa výberu klientov.

„Je to unikátne dielo, aké sa na Slovensku ešte nerealizovalo. Posúva nás aj našich partnerov a dodávateľov na novú úroveň skúseností a znalostí. Ďakujem celému tímu pod vedením projektového manažéra Ľuboša Kaštana, architektom a projektantom, všetkým dodávateľom a pracovníkom, ktorí sa na tomto projekte podieľali,“ dodáva Pavel Pelikán.

V zákulisí stavby sa pohyboval štáb oceňovaného režiséra Jaroslava Vojteka, jeho dokumentárny film o vzniku prvého slovenského mrakodrapu si budú môcť diváci pozrieť na budúci rok.

Budova má 46 poschodí a výšku 168 metrov. Navrhli ju architekti zo štúdia GFI.
Budova má 46 poschodí a výšku 168 metrov. Navrhli ju architekti zo štúdia GFI. | Zdroj: JTRE

Výstavba Eurovea Tower:

  • Marec 2019 – začiatok prípravných prác – vznikla stavebná jama s rozmermi 300 x 100 metrov a hĺbkou 14 metrov
  • December 2019 – právoplatné stavebné povolenie, začiatok vŕtania takmer 1 400 pilót tvoriacich súčasť základov stavby Eurovea 2
  • Marec 2020 – vybratí zhotovitelia hrubej stavby VHS-PS, s.r.o. a združenie EUROVEA 2 – STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. a SYTIQ a.s.
  • Máj 2020 – vztýčenie prvého žeriavu, celkovo ich bolo 14
  • September 2020 – betónovanie 3 metre hrubej základovej dosky mrakodrapu
  • Február 2021 – dokončenie podzemných podlaží, stavba začína rásť do výšky

Zdroj: JTRE