Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Galéria(7)

Mestské bývanie pretvorí bratislavskú Patrónku na novú štvrť

V lokalite bratislavskej Patrónky je aktuálne v príprave polyfunkčný projekt Pri studničke. Okrem toho na mieste bývalej Vojenskej nemocnice plánuje nadnárodná IT spoločnosť Eset svoju centrálu EsetCampus. V blízkosti oboch projektov je lesopark, prímestské rekreačné územie.

V okolí budúcej výstavby zo strany Lamačskej cesty stojí v súčasnosti administratíva. Za ňou sú  industriálne a skladové priestory, ktoré v dohľadnej budúcnosti zmenia svoju funkciu. Na mieste projektu Pri studničke sú budovy, ktoré bude treba zbúrať.

Riešené územie je v kontakte s potokom Vydrica, ktorého ochranné pásmo projekt rešpektuje. V projekte Pri Studničke budú štyri bytové domy spolu s 88 bytmi, od 1,5-izbových apartmánov po 4-izbové byty, a dva obchodné priestory.

Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
2Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Rez budovy
Rez budovy

Dva objekty majú mať osem nadzemných podlaží, tretí objekt sedem a štvrtý bytový dom päť nadzemných podlaží. Na ôsmom podlaží sa nachádzajú 4-izbové byty s balkónom a terasou. Je to maximálna výška, ktorú vzhľadom na okolitú zástavbu môže projekt dosiahnuť.

Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke
Projekt Pri studničke na bratislavskej Patrónke | Zdroj: Studnička Development

Vnútroblok nebude oplotený

Na streche dvoch nižších budov má byť extenzívna zeleň. „V prvom rade by to malo zlepšiť výhľad z okna vo vyšších podlažiach, kde sa obyvatelia domu nebudú pozerať na obyčajnú strechu. Zároveň to pomôže o pár stupňov schladiť strešné byty,“ vysvetlil investor Studnička Development.

Bytové domy budú situované v samostatne vytvorenom vnútrobloku, ktorý nebude priamo oplotený. Intimita pri potoku vzniknepodľa investora okolitou zástavbou a výsadbou stromov na ľavom brehu potoka Vydrica. O zeleň na pravej strane Vydrice pri polyfunkčnom projekte sa bude starať správcovská spoločnosť, ktorá zatiaľ ešte nie je vybraná.

Záujem je najmä o investičné byty

Predaj bytov sa začal začiatkom tohto roka a aktuálne investor predal približne 20 % z celkového počtu bytov. „Klienti majú záujem najmä o menšie investičné byty/apartmány, ale aj o troj- a štvorizbové byty,“ informoval ASB marketing spoločnosti.

Podľa informácií z webstránky projektu je napríklad cena strešného 4-izbového bytu vyše 670-tisíc eur, cena 4-izbového bytu na prvom podlaží s predzáhradkou je vyše 700-tisíc eur. Na porovnanie, cena 1,5-izbového apartmánu je takmer 180-tisíc eur.

Rez budovy
Rez budovy | Studnička Development

Investor ešte v roku 2019 predložil na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA)zámer výstavby bytového domu Železná studnička so štyrmi sekciami v dvoch variantoch.

Líšili sa výškou bloku A, keď v jednom variante má sedem a v druhom variante osem nadzemných podlaží. V čase predloženia zámeru, teda ešte pred dramatickým rastom cien stavebných nákladov pre pandémiu a vojnu na Ukrajine, odhadoval investor náklady na projekt predbežne 7 miliónov eur. V súčasnosti investor výšku nákladov zatiaľ nekomunikuje.

Polyfunkčný projekt Pri studničke

Lokalita: Bratislava-Staré Mesto, lokalita Patrónka
Investor: Studnička Development
Architekt: GutGut, Pantograph
Celková plocha územia: 3 224 m2
Zastavaná plocha: 1 095,95 m2
Plocha zelene: 662,17 m2
Počet bytov: 88
Počet parkovacích státí:139
Z toho v podzemí: 126
Z toho na povrchu: cca 13