Projekt Lesopark Žilina

Investori uvažujú vo veľkom. Postupne by mohli postaviť štyri tisíc nájomných bytov

Ciele poisťovne KOOPERATIVA vo výstavbe nájomného bývania sa pohybujú na úrovni 2-tisíc bytov v časovom horizonte 10 rokov a rovnaký počet bytov by chcela na Slovensku postaviť rakúska Vienna Insurance Group (VIG), do ktorej patrí táto poisťovňa.

Ciele poisťovne KOOPERATIVA vo výstavbe nájomného bývania sa pohybujú na úrovni 2-tisíc bytov v časovom horizonte 10 rokov a rovnaký počet bytov by chcela na Slovensku postaviť rakúska Vienna Insurance Group (VIG), do ktorej patrí táto poisťovňa.

Generálny riaditeľ poisťovne Vladimír Bakeš to uviedol v novembri pre ASB po tlačovej besede o projekte sociálnej nájomnej Mestskej nájomnej agentúry, do ktorého sa zapojili. Postaviť spolu 4-tísíc bytov na Slovensku nie je podľa neho veľa, keď VIG postavila v Rakúsku vyše 150-tisíc bytov.

Rokovania s možnými investičnými partnermi

VIG je jedným so skupiny potenciálnych investičných partnerov (patria tam aj fínsky stavebný koncern YIT, švédska skupina Heimstaden a rakúska spoločnosť BWS), ktorí majú záujem o projekt štátom podporovaného nájomného bývania.

Kancelária podpredsedu vlády SR pre legislatívu v polovici októbra predpokladala, že prerokovanie investičných zmlúv vládou sa udeje v druhej polovici novembra vzhľadom na požiadavku vlády SR o ex-ante, kontrolu zmlúv Štatistickým úradom SR.

Podľa vedomostí generálneho riaditeľa sa s každým záujemcom vedú osobitné rokovania, pretože každý partner je z inej oblasti. „Vstúpili sme do rokovaní  pred rokom a predstavili sme model, ktorý funguje v Rakúsku. Do istej miery sa z neho čerpalo pri tvorbe zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní a predpisov. Verím, že by sme mohli  byť prví, ktorí ukončia rokovania o investičnej zmluve s vládou,“ vyslovil predpoklad Vladimír Bakeš.

Zaujímavé lokality v Bratislave

Trh s bývaním v Bratislave, kde je stále dopyt po novostavbách, je pre poisťovňu jedným z primárnych cieľov. Má pozemky v lokalite Trnávka, v mestskej časti Karlova Ves a uvažuje aj o Záhorskej Bystrici. Ich prednosťou je, že sú dobre dopravne prístupné, a čo je veľmi dôležité, je tam vybudovaná infraštruktúra.

Okrem Bratislavy má KOOPERATIVA záujem aj trh v krajskom meste Žilina, kde by chcela na prelome rokov 2022 a 2023 s výstavbou 120 komerčných nájomných bytov.