Obchodný dom Urban v Košiciach.

Košický obchodný dom Urban vlastní holding M-Market

Pôvodne obchodný dom Prior mal po roku 1989 niekoľko majiteľov, americký K-mart a neskôr investorskú a developerskú spoločnosť Arkon zo Zvolena.

Od júna ho prevzal investičný holding M-Market z Lučenca. Podľa informácií z jeho stránky spoločnosť pôsobí na trhu maloobchodných nehnuteľností od roku 1997.

Arkon zrekonštruoval obchodný dom v mestskej pamiatkovej rezervácii s výškou investície 20 miliónov eur a otvoril ho v apríli 2021. V rámci úprav vymenil aj asfaltový povrch chodníka na priľahlej ulici Kasárenské námestie, doložil a opravil dlažbu na Hlavnej ulici a repasoval cyklostojany.

So spoločnosťou Arkon je spojená informácia z júna tohto roka o projekte v inom krajskom meste, v Banskej Bystrici. Tam sa s investičnou spoločnosťou Proxenta podelila o časť areálu bývalého závodu Slovenka.

Rekonštrukčné práce na Obchodnom dome Urban v Košiciach.
Rekonštrukčné práce na Obchodnom dome Urban v Košiciach. | Zdroj: M-Market

Posilnenie dvoch segmentov

Predseda predstavenstva M-Marketu Marian Šufliarsky povedal, že OD Urban je lokálne centrum a zároveň je súčasťou mestského nákupného prostredia. Jeho názov zachovajú a dotvoria ochodný dom na moderné centrum. OD Urban prevzali s obsadenosťou vyše 80 %.

„V súčasnosti rokujeme s potenciálnymi nájomcami, ktorí by zábavu a gastronómiu vhodne doplnili a zároveň boli v súlade s koncepciou mestského nákupného centra,“ spresnil M. Šufliarsky s tým, že pandémia zabrzdila práve tieto dva segmenty.

Správa obchodného domu informovala ASB, že od otvorenia v apríli 2021 sa trend návštevnosti každým mesiacom zvyšuje. Mierne poklesy zaznamenali len v zimných mesiacoch pre epidémiu koronavírusu. Keď sa opatrenia na jar uvoľnili, prejavilo sa to aj na zvýšenej návštevnosti. Otvorili niekoľko nových prevádzok ako klenotníctvo, kaderníctvo, optika, starostlivosť o zvieratá.

Nová dominanta interiéru

V rámci rekonštrukcie priestorov boli uzatvorené a zabetónované pôvodné otvory v stropných konštrukciách. Vyrezaním viac ako 100 m2 pôvodnej stropnej konštrukcie vznikol priestor pre novú dominantu interiéru – galériu. Priniesla do priestoru budúcej haly s gastroprevádzkami viac denného svetla. Generálna rekonštrukcia zahŕňala výmenu všetkých technologických zariadení.

„Dá sa povedať, že okrem železobetónového skeletu a fasády sú všetky časti OD nové. Okrem iného boli inštalované nové eskalátory a vzduchotechnické rozvody, keďže nová budova disponuje úplne novým systémom dodávky vzduchu,“ uviedla správa budovy.

Odstránili všetky podlahové vrstvy až po železobetónovú dosku, aby mohli vzniknúť podlahy v novej skladbe. V podzemí upravili zásobovací dvor a nanovo uzemnili stavbu.

Fasáda Obchodného domu Urban v Košiciach.
Fasáda Obchodného domu Urban v Košiciach. | Zdroj: M-Market

Obchodný dom Urban v Košiciach

Pôvodný projekt OD Prior vypracovala česká architektka Růžena Žertová. Skolaudovali a otvorili ho v roku 1968 v časoch socialistického Československa. Pri rekonštrukcii zachovali charakter objektu s kultúrnym a architektonickým významom a ikonickou fasádou. OD Urban má 10-tisíc m2 prenajímateľnej plochy na piatich nadzemných a jednom podzemnom podlaží. Na najvyšších poschodiach sa v súčasnosti nachádzajú kancelárske priestory na prenájom.

Investičný holding M-Market

Od roku 1997 sa koncentruje najmä v prenájme nehnuteľností, developerských činnostiach, správe a tiež facility managemente. Od roku 2012 spoločnosť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Prometheus Capital pôsobí aj na trhu private equity.