nove mesto nad vahom ide prikladom
Galéria(11)

Nové Mesto nad Váhom ide príkladom

Ing. Jozef Trstenský je primátorom Nového Mesta nad Váhom. Mestský úrad, zdá sa, vedie pevnou rukou. Snaha o efektívnu prácu a zároveň postupné znižovanie počtu pracovníkov v úrade nie sú žiadne prázdne reči.

03 mestsky urad big image
013 priemysel big image
012 kostol big image
011 panorama big image
09 sport best big image
07 nd best big image
05 najomne domy big image
04 kd poriadok big image
Na mestskom úrade máme dohodnuté stretnutie so zástupkyňou primátora a vedúcim oddelenia výstavby a rozvoja mesta. Pani viceprimátorka je veľmi zaneprázdnená, v jej kancelárii vládne čulý ruch, má stretnutie so zástupcami detského domova. Jej ospravedlnenie za neprítomnosť samozrejme prijímame. Sme ohlásení už aj u Ing. Macúcha. Ten nás s vysvetlením o súrnej porade necháva čakať pre kanceláriou. Sedíme s fotografom na kresielkach, ktoré ešte pamätajú minimálne roky deväťdesiate. Po trištvrte hodine sa nás zmocňuje mierna nervozita. Obávame sa o výsledok našej pracovnej misie. Odrazu sa otvoria dvere a niekoľko pracovníkov úradu sa ponáhľa do svojich kancelárií. Uľahčene si vydýchneme. Pán Macúch nás prijíma s vysvetlením o svojej pracovnej zaneprázdnenosti a hneď pridáva poznámku o tom, že médiá si u neho podávajú kľučku. Nemihneme ani okom.

Napokon sa nám dostalo niekoľkohodinovej pozornosti, prešli sme mesto krížom-krážom. Svojím zanietením nás Ing. Macúch takmer odzbrojil. Vitajte v Novom Meste nad Váhom.

Hlboké chodby a ruský cár
Pod Beckovskou bránou, tam, kde sa údolie Váhu rozširuje do úrodnej nížiny, vznikla na križovatke obchodných ciest nová trhová osada s pôvodným názvom Ujhely. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1263. Belo IV. listinou daroval Nové Mesto nad Váhom benediktínskemu kláštoru sv. Martina na Panónskej hore. Rozvoju mesta pomohli prvé kráľovské výsady od Žigmunda Luxemburského. Dnešný názov Nové Mesto nad Váhom je známy od roku 1584. Koncom 16. storočia to už bolo hospodársky pomerne silné obchodné mestečko. Rozvíjali sa v ňom remeslá, najmä hrnčiarske, zámočnícke, kováčske, povraznícke, ale aj súkennícke a iné, zamerané na výrobu odevov. Rôzne vojny a povstania kruto zasahovali do života obyvateľstva celé stáročia. Pred zajatím počas tureckých nájazdov v roku 1663 sa mnohí zachránili v úkrytoch podzemných chodieb a viacpodlažných pivníc pod historickou časťou mesta. Sú hlboké 5 až 12 metrov a viedli aj popod námestie. Historickou zaujímavosťou je aj rok 1805. Po prehratej bitke pri Slavkove sa ruský cár Alexander I. vracal so svojou armádou späť do Ruska. Vtedajší novomestský prepošt Gabelkhoven mu vo svojej rezidencii poskytol obed a chvíľu odpočinku.

Druhá polovica 19. storočia sa v meste niesla v znamení rozvoja priemyslu. Nové fabriky spracovávali poľnohospodárske plodiny. Vznikla továreň na výrobu rumu a likérov, aj továreň na výrobu mydla. Veľký vplyv na ďalší rozvoj mesta mala v roku 1876 dostavaná železnica, ktorá spojila Nové Mesto s Trnavou. Po druhej svetovej vojne boli v meste založené nové podniky, vyrástli nové sídliská a školy. Hoci za čias socializmu mesto prišlo o štatút okresného mesta, ktorým bolo už od roku 1886, vďaka plánovanému hospodárstvu sa rozvíjalo ďalej.

Neplatíš? Ďalší!
Od roku 1989 po súčasnosť prešlo mesto zásadnými zmenami. Najväčší zamestnávatelia ako Výskumný ústav mechanizácie a automatizácie (VUMA), Vzduchotechnika, Strojstav a ďalšie zanikli.

Ing. Macúch k súčasnej situácii dodáva: „Snažíme sa vytvárať také podmienky, aby sme do mesta dostali kapitál a podnikateľské subjekty. Využívajú sa najmä priestory po bývalej Vzduchotechnike a VUMA, kde sú dnes podniky ako Emerson a iné. Veľkou konkurenciou je pre nás vidiek, kde investori nájdu lacnejšie pozemky.“ Ako vyplýva z územného plánu, je to takzvané pásmové mesto. Pásmo priemyselnej zóny je od pásma bývania oddelené železničnou a cestnou komunikáciou.

Vrásky na čele robí kompetentným aj klesajúci počet obyvateľov. Aby sa tento trend zastavil, mesto investuje do výstavby nájomných bytov. S podporou štátneho fondu rozvoja bývania sa ich od deväťdesiatych rokov podarilo postaviť 498. Byty sú určené pre záujemcov s trvalým pobytom priamo v Novom Meste.

Mesto sa snaží hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, takže pôžička z tohto fondu sa spláca primerane stanoveným nájomným. Štandard nájomných bytov je porovnateľný so súkromnými investíciami. „Ak nie aj lepší,“ usmieva sa náš sprievodca, keď nám ukazuje najnovšie prírastky pri bývalých vojenských skladoch. Byty sú v rôznych veľkostiach, trojizbové majú aj takzvanú pobytovú lodžiu. Okolie blokov je upravené, doplnené o lavičky, detské aj viacúčelové ihrisko. Areál je od nevyužívaných vojenských budov oddelený bariérovým plotom. Byt sa dá získať cez poradovník, mesto skúšalo aj losovanie. Záujem obyvateľov dvakrát prevyšuje možnosti. Budúci nájomníci musia byť schopní platiť nájomné, preto sa ich finančná situácia preveruje. Ing. Macúch na otázku o potenciálnych neplatičoch zdôrazňuje: „Nájomnú zmluvu najprv uzatvárame na jeden rok. Keď nájomník poriadne platí, zmluva sa predlžuje. Keď neplatí, musí odísť a nastupuje ďalší ­záujemca.“

Mesto je ústretové aj k súkromným investorom, či ide o individuálnu výstavbu rodinných domov, alebo bytové domy. Investície však zastavila kríza a ani zo strany kupujúcich nie je záujem. Dokonca aj dokončené byty ostávajú prázdne.

Nové Mesto nad Váhom
Kraj: Trenčiansky samosprávny kraj
Okresné mesto: od 24. 7. 1996
Počet obyvateľov mesta: 20 110
Miera nezamestnanosti: 7,85 %

Významní zamestnávatelia:

  • EMERSON, a. s.
  • TC CONTACT, s. r. o.
  • AMT Automatizácia montážnych ­technológií, spol. s r. o.

O zaplátanom saku
Všimli sme si niektoré rozkopané ulice. Ing. Macúch uvádza naše zmiešané dojmy na pravú mieru: „Postupne sa rekonštruujú všetky nevyhovujúce siete v meste. Snažíme sa skoordinovať práce tak, aby sme jednou rozkopávkou zabezpečili nevyhnutné opravy všetkých sietí a zároveň sledujeme aj investičné zámery, aby sa práce urobili naraz. Nechceme predsa, aby nám nový chodník po roku niekto opäť rozbil. Navyše, ak je nevyhnutný opätovný zásah do opraveného chodníka, neakceptujeme takzvané záplaty, musí sa opraviť celý zasiahnutý pás. Veď ani zaplátané sako nemôžete považovať za nové!“ Niet čo dodať. Veľkú časť verejných prác pre mesto dodáva príspevková organizácia Technické služby. Patrí tam napríklad údržba zelene. Náklady znížili tak, že vo vlastnom skleníku si pestujú sadenice kvetov a len väčšie stromy a kríky kupujú. Ing. Macúch dodáva: „Aj kosenie trávy si zabezpečujeme vlastnými silami. Nakúpili sme nové stroje, chlapi sa ich naučili obsluhovať a teraz kosia všetky verejné plochy.“ Prevádzkujú aj dom smútku, ktorý prevzali od súkromného investora, vraj bol stratový. „My máme teraz pohreby lacnejšie ako kedysi, aj kvety a vence viažeme,“ vysvetľuje náš sprievodca. „Sami si dokážeme zabezpečiť aj stavebné práce. Kruhový objazd nám Technické služby postavili kvalitnejší ako veľká firma z Bratislavy.“ Kuriozitou je boj mesta s holubmi. Čiastočne to rieši ich prirodzený predátor, sokol, ktorý sa zahniezdil v centrálnej časti mesta.

Takto stlačiť
Akosi nám dochádza reč, ale dozvedáme sa ďalšie fakty. Obyvatelia sa aj s pomocou mestskej televízie naučili separovať odpad. „Premietali sme spot, ako presne stlačiť PET fľašu, ľudia sa to naučili a museli sme doobjednávať kontajnery.“ Mesto postavilo z eurofondov kompostáreň, podarilo sa im uzavrieť starú skládku tuhého odpadu a po dobudovaní zberného dvora s triediarňou z európskych fondov bude kompletne doriešené odpadové hospodárstvo.

Okrem toho majú Novomešťania zrekonštruované kultúrne stredisko a školy, ktoré patria mestu. Tešiť sa môžu zo športovísk, materského centra, v pláne je výstavba ďalšieho domova dôchodcov.

O korupcii a zbúranom hostinci
Nemôžeme sa vyhnúť otázke, ako je možné, že práve v Novom Meste nad Váhom fungujú veci, nad ktorými si iní mestskí páni a ich rozpočty idú vylámať zuby. „Všetko riešime cez verejné súťaže. A ja s uchádzačmi, ktorých roky poznám, nejdem ani na pivo, aby na mňa nepadol ani tieň podozrenia,“ tvrdí Ing. Macúch.

Čo mestský úrad nevie ovplyvniť, je takmer osempercentná nezamestnanosť. A verejná mienka. Na námestí kedysi stával zájazdový hostinec. Pri rekonštrukcii námestia bola nevyhnutná asanácia schátralej budovy. Architekti vypracovali projekt novostavby, ktorá svojím objemom kopíruje tvary bývalého hostinca. Napriek tomu, že stavbu odobrili pamiatkari a odborná obec sa o nej vyjadrovala uznanlivo, niektorí obyvatelia novému zariadeniu nevedia prísť na meno.

Na Slovensku je veľa miest s podobnou veľkosťou. Nové Mesto nad Váhom je príkladne čisté a upravené. Prístup mestského úradu k riešeniu problémov samotného sídla a jeho obyvateľov môže byť inšpiráciou aj pre samotnú metropolu. Nedá sa ubrániť nástojčivej myšlienke, že kde je vôľa naozaj slúžiť občanom, tam je aj cesta, ako im pomáhať a zveľaďovať ich mesto.

Mária Nováková
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.